MČ Praha 5 má schválený rozpočet na rok 2025
Zastupitelé na svém dnešním zasedání schválili rozpočet městské části Praha 5 na letošní rok. V rámci hlavní činnosti radnice počítá s příjmy ve výši 910 milionů korun, zatímco výdaje jsou plánovány v objemu 1,315 miliardy korun. Předpokládaný schodek přes 404 milionů korun bude pokryt z rezerv vytvořených v minulých letech. Nebudou tak ohroženy dlouhodobé investiční záměry, které jsou důležité zejména pro podporu a další rozvoj školství, sociálních služeb a péče o veřejná prostranství. Finanční plán zdaňované činnosti MČ Praha 5 (podnikání s vlastním majetkem) potom předpokládá výnosy ve výši 243 milionů a náklady 196 milionů korun.
Rozpočet městské části původně předkládala ke schválení bývalé koalice na prosincovém zastupitelstvu. Vzhledem k obměně politického vedení však bylo jeho projednání nakonec staženo z programu. Praha 5 poté od Nového roku musela hospodařit v režimu rozpočtového provizoria. „Návrh rozpočtu jsme v jeho podstatě a hlavních rysech převzali od našich předchůdců, takže s jeho schválením by měly být spokojeny všechny zastupitelské kluby. V průběhu ledna se nám navíc podařilo dodatečně navýšit plánované příjmy o 27 milionů korun, naopak škrty ve většině podkapitol jsme dosáhli úspor přes 9 milionů korun. Za této situace se nám podařilo maximum možného,“ hodnotí finální podobu rozpočtu místostarosta Petr Lachnit (ANO 2011), který má v gesci finance.
Místostarosta Lukáš Herold (ODS) považuje za povzbudivý konečný výsledek hlasování o rozpočtu, kdy jeho schválení podpořilo 24 zastupitelů, zatímco vysloveně proti jich bylo jen šest: „Chtěl bych velmi poděkovat všem členům zastupitelstva, kteří se ve složité situaci postavili za předložený návrh rozpočtu. Hlasování nenaznačilo ani žádnou znatelnou nevoli vůči tomuto materiálu, což je dobrá zpráva především pro další fungování a rozvoj naší městské části. Nabízí se tak příležitost pokračovat v realizaci řady důležitých projektů společným úsilím koalice i opozice.“
Příjmy rozpočtu Prahy 5 na letošek zajišťují především přijaté transfery (celkem 528 mil. Kč). Jedná se o příděl od Magistrátu hl. m. Prahy (421 mil. Kč), příspěvek ze státního rozpočtu na výkon státní správy (77 mil. Kč) a převody ze zdaňované činnosti. Vlastní příjmy městské části jsou plánované ve výši přes 382 mil. Kč. Oproti minulému roku se jedná o nárůst o téměř 43 mil. Kč., k němuž dojde hlavně kvůli zvýšení daně z nemovitých věcí a vyššímu výběru pokut za neoprávněné parkování v placených zónách a přenesení agendy dopravních přestupků z hlavního města na městskou část.
Celkový objem výdajů rozpočtu Prahy 5 by měl v roce 2025 dosáhnout 1,315 mld. Kč. Z toho provozní výdaje činí asi 62 %, investiční 37 % a 1,2 % jsou dotace. Přes 40 % všech výdajů by letos mělo putovat do školství. Kromě zvýšení provozních nákladů, které souvisí s větším příspěvkem na energie a personální zajištění, se počítá také s pokračováním oprav a rekonstrukcí školních objektů a s realizací dalších investičních akcí. „V uplynulých letech si utahoval opasek občan, teď musí šetřit i radnice. Oblastí, ve které je však potřeba rozvoje, je školství, konkrétně navyšování kapacit základních škol. Zde nám přibývá dětí, a tak musíme počítat s prostředky na zajištění a vybavení nových tříd. Do budoucna je výzvou zajištění stability a kvalifikovanosti pedagogických sborů, rozpočet školství proto pamatuje i na podporu vzdělávání našich učitelů,“ vysvětluje radní pro školství Martin Damašek (TOP 09).
Největší investiční akcí roku bude novostavba košířské základní školy V Cibulkách – Na Výši. Při ní dojde k dokončení projektové dokumentace, bourání stávajícího objektu a zahájení přípravných stavebních prací. „Celkem bychom zde měli letos investovat 135 milionů korun,“ uvádí radní pro strategické investice David Dušek (STAN). „Kromě toho začne například také rekonstrukce bazénového provozu v ZŠ Weberova, chystají se úpravy MŠ Trojdílná za účelem snížení energetické náročnosti objektu, dokončení přístavby nového pavilonu se dvěma třídami v MŠ Pod Lipkami a podobného rozšíření se dočká i MŠ Beníškové. Na každý z těchto projektů letos vynaložíme mezi 30–45 miliony korun, což jasně vypovídá o prioritách městské části,“ dodává radní Dušek.
Ke klíčovým oblastem rozpočtu patří tradičně také životní prostředí, na něž je vyhrazeno zhruba 127 milionu korun. Tato částka zahrnuje péči o čistotu městské části a údržbu zeleně a dětských hřišť, vyčleněny jsou v ní ale také prostředky na investice do veřejných prostranství. Rekonstrukce se dočká park Kavalírka, počítá se s dokončením parku Na Pláni a úpravami přírodního hřiště Žvahov, naopak připravovat se začnou projekty rekonstrukce hřiště a sportoviště Vejražkova nebo zvelebení parku u nového domu pro seniory v Hlubočepech. Celkem 15 milionů korun by mělo jít na vybudování některých projektů z participativního rozpočtu – park s hřištěm a klubovnou na Dívčích Hradech, zvonička Hlubočepy, revitalizace Husových sadů, plácek U Hájovny, parčík u usedlosti Cibulka nebo hřiště na pétanque na Klamovce a na Waltrovce.
Foto: Veronika Eichlerová