Medailově úspěšný rok pro tuzemská vína na soutěžích Concours Mondial završila sladká vína

Čtvrtá a poslední část nejprestižnější mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles tentokrát patřila sladkým a fortifikovaným vínům. Moravská vína se v konkurenci 525 vín z 20 zemí světa opět neztratila a ziskem 9 medailí potvrdila, že se jim na soutěžích pod hlavičkou Concours Mondial tradičně daří. Účast na soutěžích finančně podporuje Vinařský fond a organizačně zajišťuje Národní vinařské centrum.

Z celkového počtu 9 medailí pro moravská sladká vína je 6 zlatých a 3 stříbrné. Polovinu zlatých medailí, tedy tři, si pak připsalo vinařství Znovín Znojmo, které se tak stalo nejúspěšnějším zástupcem z Moravy. Dvě medaile, po jedné zlaté a stříbrné, pak ještě přidalo vinařství Volařík z Mikulova.

“Soutěž Concours Mondial de Bruxelles byla letos poprvé rozdělena do čtyřech částí, tzv. sessions, kde se hodnotila vždy jen určitá vína. Moravská a česká vína zaznamenala významné úspěchy ve všech dosavadních částech a nejinak tomu je i v této poslední, věnované sladkým vínům, která jsou velmi specifická. Zejména pak těší medaile pro odrůdu Pálava, která byla vyšlechtěna u nás na jižní Moravě a známá je často právě ve své sladké podobě,” sdělil Ing. Marek Babisz, manažer Salonu vín ČR.

V závěrečné části hodnotilo v sicilské Marsale sladká a fortifikovaná vína 50 odborníků z 20 zemí světa. Úvodní březnová část soutěže patřila růžovým vínům. Šampionem kategorie polosuchých vín a velkou zlatou medaili zde získal πnot noir 3,14 Rulandské modré Rosé, pozdní sběr 2017 z vinařství Znovín Znojmo. Druhá, nejobsazenější část, určená tichým červeným a bílým vínům se konala v květnu a vynesla moravským bílým vínům nejvíce ocenění ze všech vinařských regionů. Následovala v červenci třetí část, věnovaná tentokrát šumivým vínům, kde moravské a české sekty utržily krásných 10 medailí.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V roce 2020 soutěž poprvé hostilo moravské Brno. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994. Jubilejní 30. ročník soutěže se bude konat v květnu příštího roku ve městě Poreč v regionu Istrie v Chorvatsku.

Více informací o soutěži na www.concoursmondial.com.

You may also like...