Měníte nebo opravujete střechu? Pozor na stavební povolení
Plánujete opravu či kompletní rekonstrukci střechy? Než se pustíte do práce, je důležité zjistit, zda budete potřebovat stavební povolení nebo zda se obejdete pouze s ohlášením. Záleží na rozsahu prací, typu změn i lokalitě, ve které se dům nachází.
Jednoduchá výměna krytiny? Povolení většinou není třeba
Pokud se chystáte pouze na výměnu střešní krytiny, aniž byste zasahovali do nosných konstrukcí střechy či měnili její vzhled, stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu obvykle není nutné. To platí například při výměně staré krytiny za novou stejného typu a barvy. „V otázce potřeby stavebního povolení či ohlášky je zásadním faktorem povaha dané rekonstrukce. Pokud pouze měníte střešní krytinu za jiný typ, není ve většině případů potřeba s úřady řešit nic. Zpravidla se totiž změnou vzhledu stavby myslí zásadní změna materiálu, nikoliv pouze nová barva,“ vysvětluje Michal Ponec, manažer marketingu českého výrobce betonové střešní krytiny Betonpres.
Kdy už se stavebnímu úřadu nevyhnete?
V případě, že plánujete zásahy do nosných konstrukcí střechy, jako je rekonstrukce krovu, změna tvaru střechy, instalace střešních oken či vikýřů, nebo pokud měníte typ či barvu střešní krytiny, která výrazně ovlivní vzhled budovy, je nutné ohlášení stavebnímu úřadu nebo získání stavebního povolení. „Obecně lze říci, že nutnost stavebního povolení se vztahuje zejména na případy, kdy je součástí projektu také rekonstrukce krovu, jelikož během tohoto typu rekonstrukce střechy zasahujete do nosných částí budovy, které mají vliv na stabilitu domu,“ upozorňuje Ponec. Podobné je to v případě realizace půdní vestavby nebo vybudování nového střešního okna či vikýře. Konkrétní rozhodnutí ohledně stavebního povolení, nebo ohlášky však nakonec udělá vždy místní stavební úřad na základě druhu a povahy stavby.
Omezení v památkových zónách a nebezpečný azbest
Pokud se váš objekt nachází v památkově chráněné zóně nebo je kulturní památkou, je nutné veškeré stavební úpravy konzultovat s příslušnými orgány památkové péče, bez ohledu na rozsah plánovaných prací. Národní památkový ústav doporučuje před rekonstrukcí střechy v památkově chráněné oblasti konzultovat záměr s jeho odborníky. Nejlepší je pozvat je přímo na místo, kde vysvětlí, jaké zásady památkové péče se na váš objekt vztahují a jak je možné je sladit s vaším plánem. Častou chybou je, že vlastníci bez předchozí konzultace investují čas a peníze do návrhu, který pak nelze schválit. Žádost o závazné stanovisko je nutné podat na obecní úřad s rozšířenou působností, který si od NPÚ vyžádá odborné vyjádření.
Zbystřit byste měli i při odstraňování starých střešních krytin obsahujících azbest. Zde je nutné získat povolení k odstranění stavby a dodržet speciální předpisy týkající se nakládání s nebezpečnými materiály. Pokud jsou střechy obsahující azbest narušeny, mohou být vdechnuta malá vlákna, což v průběhu času vede k onemocněním, jako je azbestóza, mezoteliom, a další formy rakoviny.
Titulní foto: Depositphotos.com