Muzea rekordů v Pelhřimově představuje vajíčkové rarity a pokus o nový český rekord

Dva nové rekordy ověřili komisaři pelhřimovského Muzea rekordů v Hlinsku. Jedná se o největší knoflík a nejdelší jehlu. Obří knoflík má tvar srdce a na výšku měří 285 cm. Tím jeho tvůrci překonali současný světový rekord šestice žen ze Spojeného království o 65 cm. Dosavadní český rekord držela rodina Klírova

Největší knoflík a jehla

z Rudoltic. Jejich knoflík měl průměr 1,64 m. Jehla, která bude nově zapsána do České knihy rekordů, má délku 294 cm a je o téměř půl metru delší než aktuální světový rekord. Jehla vysoustružená ze smrkového dřeva má kovově stříbrnou barvu, ostrý hrot, ucho o délce 15,5 cm a vyrobena byla s ohledem na to, aby se s ní dalo skutečně šít, což je podmínkou k uznání rekordu.

Autorem obou MAXI výrobků je tým látkového království Latkobrani.cz v Hlinsku, jež na obou rekordech strávil přes 100 hodin čistého času a dal si ho jako dárek k 5. výročí existence svého e-shopu. 

Neděle 2. dubnaareál pivovaru v Černé Hoře na Blanensku: Pokus o zápis do České knihy rekordů v kategorii „Nejvíc korunovaných turistů“ na jednom místě. Cílem akce, která je tradičně zahájením turistické sezóny v oblasti Moravského krasu, je shromáždit na jednom místě co největší počet lidí, kteří jsou „korunovaní“, tedy vybaveni korunou. U vstupu do nádvoří pivovaru bude na dvou sčítacích stanovištích započítán každý turista, který prokáže, že je korunovaný, tedy že bude s sebou mít korunu či korunku. Za korunu bude považováno vše, co vypadá jako koruna nebo má tvar koruny (koruna na hlavě, vyobrazení koruny, pivní korunka, koruna stromu). Uznány nebudou korunové mince! Sčítání proběhne od 12:00 do 14:00 hod., kdy budou na místo přicházet účastnici turistických pochodů organizovaných KČT.

Muzeum rekordů v Pelhřimově vystavuje řadu kuriozit, které pocházejí ze snášky českých slepic: nejkulatější vajíčko, největší i nejmenší vejce v České republice, dvoubarevné vejce či vajíčko ve tvaru kapky.

Kromě toho je zde k vidění i několik ryze velikonočních exponátů: nejmenší lidově zdobené kraslice, pozoruhodné „vejce bez vejce“ (největší odrátovaná kraslice), kraslice poskládaná ze stovek malých křepelčích vajec nebo unikátní třiceticentimetrové vajíčko ze sirek. V tomto případě se jedná se o zvětšeninu velikonoční kraslice zdobené kousky rozžehlené slámy. Zhotovení tohoto nevídaného díla stálo autora Tomáše Kordu 674 hodin čistého času práce. Na zcela ojedinělé vajíčko spotřeboval 4877 sirek a 9988 zápalkových hlaviček. Rekordem je i kraslice, zhotovená tak, že motiv zdobení paní Helena Hlůžková vytvořila tím, že do skořápky vyfouknutého vajíčka vyvrtala zubní vrtačkou rekordní počet 1569 dírek.

Kraslice z 940 dětí

Mimo to pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo i další úctyhodné velikonoční počiny. Například největší kraslici z kraslic, kterých bylo bezmála 45 tisíc či největší velikonoční vejce upletené z vrbového proutí. V tomto případě obyvatelé místní části Proseče, zvané Paseky, upletli z vrbového proutí Paseckou kraslici – velikonoční vejce vysoké 309 cm o obvodu 658 cm. Jeho výroba trvala za použití lešení 57 hodin čistého času a spotřebovalo se při ní proutí z 60 vrb.

Nejvyšší snáška slepic

Šlechtitel a chovatel slepic Ing. Emil Bartes z Hrádku u Pacova, jehož Muzeum rekordů v Pelhřimově svého času zapsalo do České knihy rekordů, dosáhl ve své činnosti těchto pozoruhodných výsledků: Jeho slepice č. 53/07 plemene ISA Brown, číslo kroužku 19723, dosáhla rekordní nepřetržité každodenní snášky, a to počtem 208 vajec za 208 dní (21.4. 2007 – 14.11. 2007). Slepice č. 3/01 plemene Moravia černá dosáhla za svůj život celkového počtu 1291 snesených vajec.

You may also like...