Na velikosti porce u psa záleží, jak správně určit krmnou dávku?

Zdravý životní styl a péče o našeho čtyřnohého kamaráda jsou klíčové pro dlouhý a šťastný psí život. Důležitou součástí je pak i správná a kvalitní strava. A zapomínat bychom neměli ani na určení odpovídající krmné dávky.

Velikost denní porce se odvíjí od velikosti, věku, aktivity, rasy a zdravotního stavu zvířete. Pokud si nejste jistí, jak krmit, je dobré vždy vše konzultovat se svým veterinářem, aby bylo možné vybrat optimální stravovací plán pro konkrétního psa.

Příliš velkou krmnou dávkou psa ohrožujete obezitou a s ní i spojenými zdravotními komplikacemi, např. onemocněním ledvin, cukrovkou či bolestí pohybového aparátu. Naopak nedostatečná krmná dávka může vést k podvýživě. Stejně jako obezita, tak i příliš nízká váha není něco, co by se mělo brát na lehkou váhu. Může vést ke snížení hustoty kostí, hormonální nerovnováze, ztrátě svalové hmoty, problémům s kůží a srstí či oslabení imunitního systému.

Důležité je určovat dávky podle aktuální kondice a váhy psa:

Kromě kvantity je důležitá i kvalita

Kromě velikosti „porce“ je důležitá i kvalita krmiva. Vyberte krmivo, které obsahuje vyvážený poměr živin a kvalitních surovin. Odpovídající strava je investicí do delšího a lepšího života zvířete. Pokud pes dostane sice správnou dávku krmiva, ale s menší výživovou hodnotou (nízký obsah masa, nevhodné přílohy, špatné vitaminy), tak může zdravotně velmi strádat,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z yoggies.cz. 

Jaké volit „dávkování“?

Poučky říkají, že bychom měli psům dávat krmivo, které odpovídá 1–3 % z jeho celkové váhy. Toto „pravidlo“, ale nejde aplikovat vždy. Ohledně konkrétního „dávkování“ je důležité, jaké krmivo dáváte, kolik má v sobě vody a více dalších faktorů. „Pokud například krmíte masem, tak na 30 kg psa v zátěži to může být třeba 1 kg jídla (3 %), pokud podáváte za studena lisované granule, tak jen 360 g / den (1,2 %). U vařené potravy či extrudovaných granulí to bude také jiné. Je potřeba se ze začátku držet doporučení výrobce na obalu a následně sledovat psa, jak mu potrava prospívá, zda vše sní, jaký má „odpad“, jak vypadá srst apod. Dobré je také občas zajít preventivě na vyšetření krve a zjistit, zda pejsek přijímá veškeré živiny, nemá nějaké zdravotní problémy, u kterých je nutné změnit jídelníček (například selhání ledvin). Důležité je nemít zvíře pouze na jednom krmivu celý život, ale krmit pestře. Samozřejmě pestře neznamená jeden den podávat jedny a druhý den úplně jiné granule. Složení je nejlepší konzultovat s odborníkem, který kombinaci doporučí,“ upřesňuje Jiří Švihálek.

Krmnou dávku můžete spočítat i na kalkulačce yoggies.

Kolikrát za den krmit?

Četnost krmení bude rozdílná pro štěně a dospělého psa. V období, kdy zvíře roste je velice důležité mít vypočítanou krmnou dávku. Obecně platí, že štěňata do 3-4 měsíců věku krmíme 4x denně. Od 4.  do 6. měsíce věku 3x denně a od 6 měsíců až do jednoho roku 2x denně. Od věku 1 roku psa je možné krmit již jen jednou denně nebo zůstat u krmení 2x denně, ráno a večer.  Pokud krmíte jen jednou denně, je dobré během dne nezapomínat pejska odměňovat pamlsky.

You may also like...