Na Žižkově ožije legendární Pérák. Mural však tady není jedinou novinkou
Šedivé stěny Prahy v rámci programu Umění pro město postupně ozdobují velkoformátové malby, tzv. muraly. Jeden z nich zpestří i Žižkov. Doplní Vodopád malíře Patrika Hábla na stěně panelového domu na rohu Kubelíkovy a Táboritské z roku 2020 nebo mural na zdi pod vlakovou tratí na Seifertově ulici dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.
Legenda se vrací
Nejnovější přírůstek žižkovského muralu v rámci programu Umění pro město realizuje streetartová umělkyně Toy Box. Díky ní a porotě projektu MuralArt UM, která myšlenku ztvárnit legendu Péráka kvitovala, budou na pilířích mostu pro pěší přes Husitskou ulici a v jeho okolí k vidění výjevy ze života mytického hrdiny z dob protektorátu.
„Péráka na Žižkov jsem se rozhodla namalovat po konzultaci s etnografem Petrem Janečkem, který připravuje knížku o tomto původním českém superhrdinovi. Podle Janečka byly právě dříve industriální čtvrtě jako Žižkov místem, kde legendy o něm vznikly. Lidé si o něm nejdříve začali povídat možná právě tady, proto z mého pohledu vracíme tohoto legendárního bojovníka proti nacistům na místo, kam patří. Jedná se o dvě velkoplošné malby, jednu desetimetrovou a druhou osmimetrovou, provedené černými, bílými a šedými spreji,“ uvedla v tiskové zprávě umělkyně.
Modrozelený Žižkov
Nejenom umění, Žižkov by v budoucnu měla zkrášlovat i nová zeleň. Měla by proniknout do betonového prostoru Olšanské, také Táboritské nebo Seifertovy ulice. Na konci Olšan vyroste na místě bývalého Nákladového nádraží Žižkov nová čtvrť, ale v plánu je tady také nový park a nové náměstí na křižovatce Olšanské s ulicí Jana Želivského.
Studie Unit Architekti Olšanské ulici dává stromořadí a počítá také s využitím dešťové vody pro zavlažování. To platí i pro revitalizaci ulic Seifertova a Táboritská, na které se podílí kancelář Archum a studie edit! Architects.
Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj komentoval projekt takto: „Seifertka a její tramvajová trať jsou hlavní tepnou Žižkova, občas se „devítce“ dokonce přezdívá žižkovské metro. Bohužel je trať ve špatném technickém stavu a tramvaje jsou na betonových panelech hlučné. Město již několik let připravuje architektonickou koncepci ulice, která dokonce umožní i ve stísněných podmínkách doplnění stromořadí. Nyní se naplno rozjíždí projektová příprava, včetně rekonstrukce tramvajové trati. Zastávka Viktoria Žižkov se navíc přesune blíž k novému podchodu na hlavní nádraží, cesta z Žižkova na vlak tak bude zase o něco pohodlnější.“
Život na Seifertově
Pohodlnější, bezpečnější a příjemnější. Taková by měla být Seifertova pro proměně, která zohledňuje principy modrozelené infrastruktury a hospodaření s dešťovou vodou. Zelenější bude i vnitroblok trojice činžovních domů, kde společnost PSN, aktuálně realizuje jeden ze svých projektů nájemního bydlení. Hned vedle sídla PSN vznikne po rekonstrukci asi 75 bytových jednotek k pronájmu.
„V tuto chvíli je poměr našeho portfolia přibližně 80 % prodej a 20 % pronájem. Do budoucna se toto procento ale určitě změní a podíl nájmů posílí. Především se budeme soustředit na přípravu a finalizaci stávajících projektů a rovněž na nákup zajímavých nemovitostí a pozemků, jež by se mohly v této době objevit na trhu. Takové jsme schopni díky dostatku kapitálu rychle koupit a následně přeměnit například na projekt s nájemním bydlením,“ přibližuje Helena Hyánková, zástupkyně ředitele komerčních projektů PSN. PSN kupuje, nejenom na Žižkově.
Ing. Radka Křivánková