Nájemní bydlení zažívá boom i v regionech. Rezidence LOKO nabízí sto bytů k pronájmu
Na trh byl uveden další projekt, který bude sloužit k nájemnímu bydlení. Rezidence LOKO ve které se pronajímá 100 bytů, se nachází v Lounech na Husově ulici přímo u náměstí před místním nádražím. V těsném sousedství je architektonicky významná čtvrť rodinných domů tzv. Kotěrova kolonie. Noví nájemci se tak nastěhují do kompletně nových zrekonstruovaných bytů. Areál bude uzavřený a oplocený, v domě bude recepce, u domu malé hřiště a venkovní sezení vhodné pro společenské akce. Část bytů bude mít vyhrazené parkování na pozemku domu a celý areál, o velikosti 4 000 m2, bude mít vlastní venkovní osvětlení. Rekonstrukce byla kompletní, s využitím kvalitní materiálů téměř výhradně od českých výrobců.
Při rekonstrukci byl kladen důraz na maximální energetickou úspornost budovy po rekonstrukci, ukazatel energetické náročnosti celkové dodané energie zařazuje budovu do třídy B, tedy odpovídající novostavbám bytových domů. Dům byl postaven koncem sedmdesátých let jako bydlení pro zaměstnance místních železničních opraven. Pro zachování genia loci objektu a odkazu na historii místní vagonky byl do areálu umístěn motorový vůz typ 810. Vlastníkem a investorem kompletní rekonstrukce objektu je Jakub Kořínek, který se téměř 15 let specializuje na trh nájemního bydlení. Autorem projektu je architektonický atelier SMASH architekti.
Developerské projekty koncipované od počátku pro nájemní bydlení se doposud objevovaly téměř výhradě v Praze. Je nicméně zřejmé, že poptávka po moderních konceptech nájemního bydlení se rozhodně neomezuje pouze na Prahu či krajská města, a že současný trh si žádá takovou nabídku též v regionech.
„Dlouhodobě investuji do perspektivních leč podinvestovaných bytových domů a dávám jim nový život rekonstrukcí a poté je pronajímám. Proto bylo od začátku mým záměrem rekonstruovat i tento objekt a byty poskytnout k pronájmu,“ říká Jakub Kořínek vlastník a investor projektu Rezidence LOKO, který již realizoval řadu obdobných projektů, např. kompletní revitalizaci sídliště v obci Valeč v okrese Karlovy Vary nebo bytového domu v Holečkově ulici v Praze a v současnosti pracuje na několika dalších menších projektech ve středních a východních Čechách. Jakub Kořínek je také spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení, který je prvním fondem nájemního bydlení v České republice.
Všechny byty v domě jsou 1 + kk o výměře v průměru 37 m2. Součástí bytu je jedna velká místnost a chodba a kuchyňský kout jsou pak obestavěny kolem bytového jádra. Byty jsou ideální buď pro dvojice žijící bez dětí nebo startovací byt pro rodinu s jedním malým dítětem, případně pro jednotlivce nebo osoby, které potřebují bydlení s dobrou dostupností do Prahy či oblasti Kladenska.
V domě je jeden byt 4+kk o velikosti přibližně 80 m2, který vznikl spojením dvou garsonek. Pokud by se poptávka po malých bytech vyčerpala, je zde možnost, že budou spojeny i některé další byty. Cena za pronájem bytu 1+kk bude někde v rozmezí 7 500 Kč – 8 900 Kč za měsíc plus služby, jako voda, ohřev, topení elektřinou, recepce a úklid domu a údržba oploceného areálu. Pronájem zajišťuje realitní kancelář REMAX, nájemníci nicméně nehradí provizi realitní kanceláři.
„Obecně zastávám koncept, že jakákoliv rekonstrukce nemovitosti je příležitost přinést do prostředí kvalitní architekturu. Snažím se, aby každý realizovaný projekt měl vlastní autorský rukopis. Tento původní dům je sice panelák z přelomu 70. a 80. let, ale byl navržen individuálně, nejde o typizovanou stavbu. Svou dispozicí odkazuje na kořeny vzniku konceptu prvních panelových domů, tedy na německou modernistickou architekturu 20. let. Volba barevných řešení a použitých materiálů, tedy principy jednoduchosti, čistoty konceptu, důraz na snadnou uživatelnost a účelnost navazují právě na základy původního architektonického konceptu domů. Dům tak kombinuje užití prvků rané moderní architektury, která nicméně stále ovlivňuje i aktuální trendy, a současné požadavky na moderní bydlení,“ vysvětluje k architektuře objektu Jakub Kořínek.
„Pro zachování genia loci areálu jsme koupili vyřazený motorový vůz typu 810. Byl to model nasazovaný na venkovské tratě, který se vyráběl od 70. letech až do poloviny 80. let. Tyto vlaky charakteristické temně červeným nátěrem však definitivně dosloužily až v pár posledních letech. Lidé mají tento vlak rádi, připomíná jim mládí a prázdniny. Vlak odkazuje jednak na sousedství s nádražím, a dále na tradici železniční výroby v Lounech, která nakonec stála i u výstavby našich domů,“ říká Jakub Kořínek a doplňuje: „Vlak je v zachovalém stavu, ale některé detaily potřebují údržbu. Cílem je vagon uvést co nejblíže do původního stavu včetně koženkových lavic. Nad účelem vagonu ještě přemýšlíme, objekt by hezky určitě doplnila kavárna.“
Z Loun je dobré spojení do Prahy jak veřejnou dopravou, tak autem s napojením na dálnici. Dálnice D7, která poskytne přímé spojení Loun a Prahy, je již téměř kompletně dobudovaná, všechny úseky této trasy by měly být v provozu nejpozději v roce 2026.