Nakladatelství Vyšehrad vydává knihu Hannah Fryové Hello World
Algoritmy, matematické vzorce, utvářejí stále více svět, ve kterém žijeme. Autorka, profesorka matematiky na University College London a zkušená popularizátorka, čtivou a přístupnou formou provádí čtenáře jednotlivými oblastmi, ve kterých matematické vzorce ovlivňují náš život – často aniž si to sami uvědomujeme. Využití datových souborů v obchodu a reklamě zvyšuje zisky, ale na druhé straně omezuje soukromí člověka. Ve sféře spravedlnosti algoritmy stále častěji rozhodují třeba o tom, kdo má být předčasně propuštěn na svobodu. Není taková moc nad lidskými životy předaná matematickému vzorci nebezpečím? Nebo jsou algoritmy nakonec spravedlivější než lidský soudce, náchylný k omylům, které mohou mít fatální následky?
Jak zůstat člověkem v éře algoritmů a umělé inteligence: užitečný průvodce počítačovými programy, které mění svět kolem nás.
V medicíně algoritmy zpřesňují například diagnostiku rakoviny prsu. Jak ale matematický program rakovinnou buňku odhalí? Navigace a automatické řízení umožňuje doslova revoluční změny v dopravě, ale nesou s sebou vážná dilemata. Málo známé je také to, že algoritmy mohou významně pomoci kriminalistům odhalit pachatele trestných činů.
Jasným výkladem a s pomocí výstižných a zábavných příkladů uvádí Hannah Fryová do fascinujícího světa matematických vzorců, které fungují dnes doslova všude kolem nás.
Hannah Fryová je profesorkou matematiky na University College London. Je zkušenou popularizátorkou vědy, zejména matematiky, vystupuje ve vlastním pořadu Magic Numbers: Hannah Fry´s Mysterious World of Maths, a také v pořadech Computing Britain, Music by Numbers nebo Curious Cases of Rutherford & Fry (s genetikem Adamem Rutherfordem). Je autorkou knihy o „matematice Vánoc“ The Indisputable Existence of Santa Claus: The Mathematics of Christmas (2017). V češtině vyšla její kniha Matematika lásky (původně 2015) vycházející z přednášky TED, která dosáhla téměř 4,5 milionu shlédnutí. Hannah Fryová disponuje vzácnou schopností zprostředkovat zábavnou formou mnoho poznatky i těm matematikou nepolíbeným.
Z anglického originálu Hello World vydaného nakladatelstvím Doubleday/Penguin Random House v roce 2018, přeložil Roman Šolc.
O knize napsali
„Jedna z nejlepších knih o algoritmech a datech, které byly kdy napsána. Zaslouží si místo mezi bestsellery.“ The Times
„Pro čtenáře neobeznámeného s technickými finesami umělé inteligence poskytuje tato kniha jedno z nejlepších a nejsrozumitelnějších vysvětlení, jak fungují algoritmy.“ Science
„Hannah Fryová je jednou z nejlepších světových popularizátorek. V Hello World dokáže závažné téma nadlehčit svým jasným stylem, poutavými příběhy a svým charakteristickým smyslem pro humor.“ Steven Strogatz, profesor matematiky, Cornellova univerzita