Národní divadlo připravuje pro divadelní sezonu 2020/2021 18 premiér, na repertoáru zůstává 63 titulů
Na tiskové konferenci konané ve hlavním foyer v Národním divadle byl představen program a novinky nadcházející sezóny. Představení programu se zúčastnil ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian, umělecký ředitel Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Činohry Národního divadla: Daniel Špinar a umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery: Per Boye Hansen.
Do nového roku vstoupilo Národní divadlo ve velkém. Spolu se znovuotevřením zrekonstruované budovy Státní opery spustilo i nový web. Za redesignem webových stránek stojí agentura SYMBIO, která zvítězila ve veřejném výběrovém řízení na dodavatele. Cílem redesignu je posilovat prodej vstupenek, vstupenkových balíčků a dalších produktů na webu Národního divadla. „Máme radost z toho, že web je jak uživatelsky přívětivý, tak vizuálně atraktivní a technicky funkční. Věříme, že s ním budou spokojeni i naši diváci,” uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian.
„V tomto roce plánujeme zahájení rekonstrukce pětipodlažního podzemního parkingu pod náměstím Václava Havla. Máme připravené výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace rekonstrukce Nové scény a Provozní budovy B„, řekl Jan Burian. K současné situaci a virové infekci s úsměvem dodal: „Národní divadlo koronavirus nemá„.
„Mám radost z výhledu na novou sezonu Baletu, jež přinese tři premiéry, devět titulů a projekt Dance Laboratory. Zároveň s potěšením dodávám, že jsme dosáhli mezinárodního renomé, a to nejen díky hostování v mnoha zemích, kdy jsme šířili dobré jméno Baletu Národního divadla, ale také spektrem našeho repertoáru, který se může měřit s nejznámějšími světovými baletními tělesy,“ říká úvodem umělecký ředitel Baletu Filip Barankiewicz.
První premiérou sezony 2020/2021 bude inscenace s názvem Phoenix. Půjde o tři původní choreografie, vytvořené speciálně pro náš soubor. Rozvíjíme tak naši dramaturgickou linii: I když v rámci repertoáru představujeme akademickou klasiku i neoklasická díla, snažíme se klást patřičný důraz na současný tanec a novou tvorbu, kreativitu. Těšit se můžete na trojici choreografů: Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Světová premiéra titulu se odehraje 12. listopadu 2020 v Národním divadle.
Druhou premiérou sezony se totiž stane Romeo a Julie Johna Cranka. Inscenace to bude velice prestižní, a to i díky spolupráci s renomovaným kostýmním návrhářem a scénografem Jürgenem Rosem. Jde o naprosto výjimečnou záležitost, Crankův balet inscenujeme v detailní rekonstrukci, Roseho scénické výpravy jsou označovány za svébytný umělecký počin.
Třetí premiéra sezony s názvem FORSYTHE–CLUG–MCGREGOR nabídne výjimečná díla tří současných uznávaných choreografů, talentovaných umělců, inovátorů světového tance, kteří obohatili svět baletu o originální jazyk a nový pohybový slovník.
„Slibuji našim stálým příznivcům, že se i v nadcházející sezoně pokusíme neustoupit z cesty, na kterou jsme se před šesti lety vydali. Váhající diváky bych rád povzbudil – nebojte se současného činoherního divadla, moderních vyjadřovacích prostředků ani jeviště, jež promlouvá dnešním jazykem o dnešku. Jak totiž říká naše oblíbené heslo: Činohra není muzeum. Pro Národní divadlo platí toto upozornění dvojnásob. Samozřejmě že se dočkáte i klasických textů, protože k úkolům Národního divadla patří pečovat o dramatický odkaz našich předků. Avšak přistupujme k němu jako ke zdroji živé kultury, nikoliv jako k pomníku, jejž musíme rekonstruovat. Divadlo je živá instituce, musí být, jinak ztratí kontakt s diváky a zmrtví,“ říká o připravované sezoně 2020/2021 umělecký ředitel Činohry Daniel Špinar.
V historické budově vám nabízíme hry, které patří do kánonu české i světové literatury a které zde režírují nejvýraznější domácí režiséři. V této sezoně k nim přibude v režii Daniela Špinara Kráska a zvíře, pohádka ve verších od Františka Hrubína.
„Velkou“ činohru vám nabídneme také ve Stavovském divadle, v této sezoně to opět budou tři tituly širokého rozpětí. Začneme Vassou Železnovovou od Maxima Gorkého. Ten se na česká jeviště vrací teprve v posledních letech, navíc velice opatrně – historický ostych před ruskými dramatiky je v Gorkého případě posílen jeho někdejším prominentním postavením v Sovětském svazu a protežováním v československém socialismu. Jeho Vassa Železnovová má dvě verze; my se vracíme k původní, málo hrané variantě z roku 1910, již autor o čtvrtstoletí let později přepracoval podle Stalinova přání. „V původním textu nenacházíme historickou senzaci, nýbrž příběh ženy, která se ze všech sil snaží zachovat svoji rodinu, zatímco svět kolem se hroutí. Hra přináší působivou mozaiku osobních vztahů, jež se do značné míry stává otiskem společenské situace. Inscenace v režii Jana Friče přinese řadu významných hereckých příležitostí. Jsme rádi, že text uvedeme v novém překladu, který pro nás pořídila Alena Machoninová,“ přibližuje inscenační záměr Daniel Špinar.
„Program tří historických operních budov Národního divadla si klade za cíl dát každé scéně zřetelný profil. Historická budova je domovem hrdé české operní tradice a měla by zůstat národním svatostánkem určeným pro širokou veřejnost. V první sezoně zde uvedeme nová nastudování Janáčkovy Káti Kabanové a Smetanovy Prodané nevěsty. Sezonu samotnou zahájíme v historické budově s Carmen, tedy nejoblíbenější operou všech dob. Stavovské divadlo je neodmyslitelně spjato s Mozartem, a proto zde budeme v nadcházejících letech uvádět výhradně jeho opery počínaje prvním titulem v „Da Ponteho sérii“, Donem Giovanni. Prvních padesát let existence Státní opery (od roku 1888 do roku 1938) představovalo mimořádně významné a inspirativní období v dějinách opery. Na její scénu navrátíme velkou operu 19. století (v příštím roce to bude Wagner a Verdi), ale společně objevíme i skvosty první poloviny dvacátého století (Schrekerův Der ferne Klang, který se v Praze hrál naposledy v roce 1920). Těšit se můžete rovněž na nové umělecké impulsy, například v podobě prvního pražského uvedení Ligetiho Le Grand Macabre,“ shrnuje plán operní sezony 2020/2021 umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.
Rekonstrukce Státní opery proběhla úspěšně a od slavnostního galakoncertu v lednu 2020 se na její scénu vrátilo šest titulů. Pro nadcházející sezonu 2020/2021 připravuje Opera Národního divadla celkem osm premiér doplněných řadou koncertů.
První podzimní premiérou bude Bizetova Carmen v režii zkušeného Grischy Asagaroffa pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka.
Foto z tiskové konference: Petr Brodecký
Foto budovy: archiv ND