Národní linka pro odvykání rozšiřuje služby o specializovanou poradnu
2. srpna 2019 proběhla společná tisková konference za účasti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, prezidenta České koalice proti tabáku Lukáše Kohoutka a vedoucí týmu konzultantů Národní linky pro odvykání Kristýny Fišerové. Tématem bylo rozšíření poradenských služeb Národní linky pro odvykání o oblast drogově závislých.
Specializovaná poradna, provozovaná Českou koalicí proti tabáku, již delší dobu nabízí bezplatnou pomoc klientům bojujícím se závislostí na kouření, alkoholu a patologickém hraní. Od tohoto roku se nově zaměří také na pomoc uživatelům drog – marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších. Uživatelské rozhraní zůstává stejné – po vytočení čísla 800 350 000 bude klient přesměrován na specialistu podle svého problému. Národní linka pro odvykání se tak přibližuje pokrytí celého spektra závislostí.
Nejrozšířenějšími návykovými látkami, které u lidí v Česku způsobují zdravotní problémy a závislost, jsou tabák (2,4 mil.) a alkohol (800 tis.). „Díky účinnosti protikuřáckého zákona znatelně poklesl počet akutních srdečních selhání, významný je také pokles počtu hospitalizací u astmatu téměř o 20 %. Proto stále pracujeme na dalších opatřeních, která lidem pomohou se snižováním závislostí, k lepšímu zdraví a vyšší kvalitě života,“ zhodnotil na úvod důležitost boje s kouřením a se závislostmi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo zdravotnictví navíc aktuálně připravuje ve spolupráci s Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky kroky, jak snížit také dopady nadměrného pití alkoholu, v jehož důsledku ročně zemře přes 6 000 lidí.
Česko se ovšem potýká také s užíváním nelegálních návykových látek. „Během svého života přibližně třetina Čechů alespoň jednou okusila nějakou nelegální drogu, nejčastěji marihuanu, v nižší míře extázi. Užívání ostatních drog je z tohoto pohledu méně časté,“ uvádí Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Tyto hodnoty lze částečně přičítat experimentování mladých lidí, ale i pro ně a jejich rodiče byla spuštěna nová služba vytvořená v rámci Národní linky pro odvykání, která se doposud zaměřovala na kuřáky, osoby užívající alkohol, patologické hráče a jejich blízké.
„Náš tým odborných konzultantů je připraven poskytnout informace jak preventivního charakteru, tak osobám experimentujícím s drogami nebo problémovým uživatelům drog a jejich blízkým, kteří o ně mají starost,“ dodává ke statistice prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek. Linka však neslouží pouze dospívajícím a rodičům, ale také všem, kteří se v problematice potřebují z osobních důvodů zorientovat nebo se již potýkají se závislostí.
Další skupinu tak představují lidé, kteří překročili hranici experimentu a chtějí odvykat. Nejčastěji se opět jedná o uživatele konopí (2 %). „Mnozí z nich by rádi s užíváním přestali, ale nevědí přesně jak. Konzultanti s nimi proto jejich situaci přesně zmapují a poradí jim, jaké možnosti pro odvykání mohou využít, případně je mohou provázet při jejich vlastních odvykacích pokusech,“ říká vedoucí týmu konzultantů, adiktoložka Kristýna Fišerová. Na linku se však mohou obrátit blízcí i samotní uživatelé dalších drog, jako je extáze, nové syntetické drogy, kokain, pervitin nebo heroin.
Národní linka pro odvykání je určena všem občanům České republiky starším 15 let. Vyškolení konzultanti se klientům věnují každý pracovní den od 10 do 18 hodin. Hovory jsou pro volající zdarma. Pokud klient dává přednost komunikaci přes email, může konzultanty kontaktovat na poradte@chciodvykat.cz. Další informace o službách jsou uvedeny na www.chciodvykat.cz. Kuřáci mohou využít také příslušný formulář na webových stránkách www.bezcigaret.cz.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.