Národní zemědělské muzeum vystavuje nejlepší fotky soutěže Czech Nature Photo
Návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné mají od 2. června možnost zhlédnout výstavu nejlepších snímků divoké přírody od českých a slovenských fotografů. Fotografie vybrala mezinárodní porota z více než dvou tisíc snímků přihlášených do soutěže. K vidění budou jak vítězné, tak i nominované snímky ze všech kategorií a další vybrané fotografie.
Podobně jako v loňském roce bude i letos v Národním zemědělském muzeu v Praze k vidění výstava nejlepších snímků přírody Czech Nature Photo. Třetí ročník soutěže je rozdělen do osmi kategorií a nově bylo také možné zaslat ucelené série snímků. Byl také vypsán grant pro dlouhodobé fotografické projekty monitorující českou přírodu. Z předchozího ročníku zůstaly stejné hlavní kategorie Savci, Ptáci, Plazi, obojživelníci a podvodní život, Bezobratlí, Zvířata v lidské péči i speciální kategorie Český les a Příroda v Praze. Soutěžilo se i o cenu za nejlepší fotografii české přírody. Nyní mají návštěvníci možnost vidět nejen vítězné, ale i nominované snímky v jednotlivých kategoriích a další vybrané fotografie z kolekce Czech Nature Photo. „Příroda a péče o ni je nedílnou součástí zemědělství. Ať už jde o domácí či divoká zvířata nebo třeba také o krajinu. I proto si myslíme, že tato výstava má v našem muzeu své místo a návštěvníci si díky ní mohou uvědomit řadu nečekaných souvislostí,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.
Vítězem zvláštní ceny Národního zemědělského muzea se stal Vladimír Čech ml. se snímkem „Bystrouška“, který zachytil lišku ve volné přírodě na fotopast. Vladimír Čech ml. uspěl také v kategorii Zvířata v lidské péči se snímkem „Kala“.
Shodou okolností mohou snímky rodinného tandemu Photocech – Vladimíra Čecha staršího a Vladimíra Čecha mladšího – na výstavě nazvané Do divočiny vidět až do 30. června návštěvníci loveckého zámku Ohrada, kde sídlí jedna z pěti poboček Národního zemědělského muzea. Prostřednictvím souboru velkoformátových fotografií exotických zvířat na ní představují svou tvorbu z cest po světě.
Odborná mezinárodní porota soutěže Czech Nature Photo zasedala 1. března pod vedením fotografa Michala Krauseho. Dalšími členy mezinárodní poroty byli americká fotografka Ami Vitale, vítězka soutěže World Press Photo 2018 v kategorii Příroda, Petr Bambousek, fotograf a lektor, Tomáš Tureček, šéfredaktor české edice National Geographic, Přemysl Rabas, ředitel safari parku ve Dvoře Králové, Robin Böhnisch, ředitel správy KRNAP, a Pavel Krásenský, entomolog a fotograf. „Již třetím rokem představujeme veřejnosti krásy přírody zachycené fotografkami a fotografy z Česka i Slovenska. Na první pohled snímky vypadají nádherně, ale smutným faktem je, že příroda nám mizí před očima. I proto jsme rádi, že výstava Czech Nature Photo putuje a díky Národnímu zemědělskému muzeu se dostává do povědomí mnoha návštěvníků,” uvedla ředitelka soutěže Czech Nature Photo Veronika Souralová.
Výstava všech oceněných a dalších vybraných fotografií Czech Nature Photo 2019 bude v Národním zemědělském muzeu otevřena do konce roku.
Záštitu letošnímu ročníku poskytlo Ministerstvo životního prostředí České republiky a Magistrát hlavního města Prahy. Partnery soutěže Czech Nature Photo jsou Národní zemědělské muzeum, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Správa Krkonošského národního parku.