Navyšování cen pokračuje: Jakým chybám se vyhnout, abyste neohrozili svůj rozpočet?
Česká ekonomika čelí největší inflaci za posledních třicet let, což se samozřejmě odráží na cenách většiny zboží a služeb. V souvislosti s tím roste i počet domácností, jejichž rodinný rozpočet nedokáže pokrýt veškeré výdaje. I když se tato situace prozatím dotýká jen malé části obyvatel, je na místě se mít na pozoru a vyhýbat se chybám, které by vaši finanční situaci mohly ohrozit.
Sjednání nového úvěru neberte na lehkou váhu
Poslední dva roky jsou náročné nejen pro nás samotné, ale i českou ekonomiku. Ta se musí stále potýkat s dopady pandemie koronaviru a nově i s důsledky války na Ukrajině, které mohou být ještě mnohem vážnější, než se na první pohled zdá. Všechny zmíněné okolnosti tedy vytvořily doslova perfektní prostředí pro růst inflace, která dosahuje rekordních hodnot.
V měsíci dubnu se tak inflace vyšplhala na 15 %, kde by se měla podle České národní banky také zastavit. Někteří ekonomové naopak předpovídají, že bychom se mohli dostat klidně i na hranici 20 až 25 %. Takové závěry jsou však předčasné a nemá smysl se již dopředu děsit černými scénáři. Bohužel i přesto je již teď jisté, že současný stav bude mít vliv na životy většiny běžných občanů.
Velká část z nich bude muset hledat nové zdroje financování, se kterými budou schopni uhradit veškeré výdaje – největší problémy jsou přitom očekávány u ročních vyúčtování za čerpání energií. Podle předpokladů porostou i počty žadatelů o úvěry, přičemž mezi ty nejžádanější se zařadí nebankovní půjčky dostupné online.
Ty jsou pro klienty úvěrových společností atraktivní zejména kvůli své dostupnosti a rychlosti sjednání. Běžně tedy na úvěry dosáhnou i lidé, kteří se u klasických bank setkají s odmítnutím. Při výběru půjčky byste měli být obezřetní a snažit se vyhnout možnému riziku. Základem je vždy pečlivé pročtení úvěrové smlouvy a ověření ceny úvěru – tu určuje nejen úroková sazba, ale i RPSN.
Plánujte dopředu a nenechte si výdaje přerůst přes hlavu
S rostoucími cenami budete muset více přemýšlet nad tím, jaké zboží si koupíte. A právě v takovou chvíli není od věci vytvořit si finanční plán, kterým se budete řídit. Zmapujte veškeré své výdaje a rozdělte je do tří kategorií, a to nezbytných, nutných a zbytných. Důležité pro vás budou hlavně první dvě skupiny, bez kterých by výrazně klesla vaše životní úroveň.
I když se prozatím většina domácností nemusí uskromňovat, je pravděpodobné, že dříve či později budou muset přehodnotit své priority. Příjmy ani zdaleka nerostou stejným tempem jako inflace, což pocítí především naše peněženky. Proto zkuste během porovnávání jednotlivých výdajů zhodnotit, zda není možné se některých z nich vzdát, a ušetřené peníze pak uložit do krizového fondu.
Nenechte své úspory jen tak ležet na bankovním účtu
Častou chybou, které se dopouští převážná část české populace, je ponechání úspor na běžném účtu, kde je může zvesela požírat inflace. Vaše těžce vydělané peníze tak pomalu, ale jistě ztrácejí na hodnotě a vy si za ně můžete koupit čím dál tím méně zboží. Naštěstí ale existují způsoby, jak je můžete před inflací ochránit a zároveň i zhodnotit.
Ekonomové radí alespoň část úspor investovat do nízkorizikových investičních instrumentů. Vhodnou volbou je například zlato, ETF či alternativní investice. Odvážnější a zkušenější investoři se pak mohou pustit i do kryptoměn či pečlivě zvolených akciových titulů. Naopak konzervativnější klienti bank mohou zprvu zvolit mírnější formy zhodnocení v podobě spořícího účtu či terminovaného vkladu.