Navzdory poměrně silné koruně v příštím týdnu zdraží pohonné hmoty, ve většině okolních zemí jsou dražší
Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu navázaly na svoji stagnaci z týdne předešlého. Jejich cena přitom až právě do doby před zhruba čtrnácti soustavně rostla od první poloviny května. Průměrná cena benzínu Natural 95 je stejná jako před týdnem a jako před čtrnácti dny, činí 28,10 koruny za litr. Litr nafty je nyní levnější o haléř v porovnání se situací před týdnem a stejně drahý jako přes čtrnácti dny. Stojí 27,58 koruny.
V příštím týdnu je třeba počítat s mírným zdražením pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Cena ropy včera vystoupala na své pětiměsíční maximum poté, co byla zveřejněna zpráva o vyšším než očekávaném poklesu zásob v USA v minulém týdnu. Během týdne růst cen ropy podpořila také masivní exploze v libanonské metropoli Bejrútu, která bezprostředně umocnila obavy z dalšího vývoje v geopoliticky třaskavé oblasti Blízkého východu.
Efekt zvyšování dolarové ceny barelu ropy však bude tlumit poměrně silná koruna, která je vůči dolaru na maximech za uplynulé skoro dva roky. V červnu a červenci posílila vůči dolaru vůbec nejvýrazněji ze všech měn světa. Výsledkem je to, že mírný růst cen ropy se neprojevuje růstem ceny ropy v korunách, nýbrž mírným zlevněním či právě stagnací korunové ceny ropy, a tedy v důsledku i stagnací cen pohonných hmot v ČR. V příštím týdnu už tento vývoj z poslední doby vezme zasvé a cena benzínu i nafty v ČR se mírně zvýší.
V červenci byl benzín levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Rakousku byl srovnatelně drahý. V Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a samozřejmě v Německu či v Itálii byl dražší. Nafta byla levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, zatímco v Rakousku, ve Slovinsku či na Slovensku byla cena srovnatelná. V Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii byla cena vyšší.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND