Nejmodernější cvičný letoun z Aera Vodochody ponese název L-39 Skyfox

Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název čerpá inspiraci z dlouholeté tradice úspěšných československých letounů, jako jsou L-29 Delfín a L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. 

Český výrobce letadel Aero Vodochody letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu dobu vyletěly z jeho dílen desítky strojů, které zabezpečovaly pestrou škálu úkolů a činností od cvičných přes průzkumné až po bojové. Zejména legendární cvičné letouny z Vodochod L-29 Delfín a L-39 Albatros se zapsaly do leteckých dějin nejen jako jedny z nejvyužívanějších cvičných letounů na světě, ale ikonami se staly také jejich samotné názvy Delfín a Albatros Nyní je tak příhodná doba, aby se dostal na řadu také nejmodernější cvičný letoun a získal své jméno L-39 Skyfox.

„Název L-39 Skyfox dokonale odráží podstatu cvičného letounu z Aero. ,Česká liška‘ vyniká účinností, špičkovou víceúčelovostí a schopností přizpůsobit se rozličným letovým podmínkám. Samotní piloti oceňují při výcviku na letounu L-39 Skyfox jeho vynikající letové vlastnosti, intuitivní ovládání, výborný výhled z kabiny a vysokou úroveň jejich ochrany,“ popisuje volbu nového názvu Viktor Sotona, předseda představenstva a CEO Aero, a dodává: „Důležitým aspektem Skyfoxu je péče o piloty. Stejně jako liška, která je obratná, chytrá a dokáže se vyhnout nebezpečí, i náš letoun se vyznačuje vynikajícími bezpečnostními prvky. Díky sedadlu nula-nula a možnosti nosit zbraňové systémy mohou piloti i v náročných situacích důvěřovat tomu, že je letoun podrží a ochrání.“ 

Letoun L-39 Skyfox je zcela nová multifunkční moderní platforma, která je schopná pokrýt více funkcí, od výcviku pilotů až po lehké bojové a průzkumné mise. Ze svého předchůdce L-39 Albatros bere úspěšný aerodynamický koncept. Skyfox představuje nejefektivnější stroj ve své třídě, dostupný v západní i východní konfiguraci a certifikovaný podle předpisů EU a NATO. Tato všestranná technologická platforma propojuje moderní simulační technologie a pozemní výcvikové systémy. Český cvičný letoun L-39 Skyfox nabízí inovativní spojení moderní avioniky, výkonného proudového motoru a vynikajících letových vlastností, což z něj dělá vhodnou volbu pro všechny fáze výcviku pilotů letounů 4. a 5. generace, průzkum i lehké bojové mise.


Letouny L-39 Skyfox bude v České republice využívat LOM PRAHA a jeho Centrum leteckého výcviku v Pardubicích pro výcvik pilotů Armády ČR. Praktický výcvik pilotů již probíhá v prostorách společnosti Aero. „Dva stroje L-39 Skyfox dodáme do konce tohoto roku a zbývající dva jsme připraveni dodat do poloviny příštího roku. LOM PRAHA má dle kontraktu možnost využít opci na nákup dalších čtyř letounů, které by zajistily dostatečnou kapacitu pro výcvik pilotů nejen Vzdušných sil Armády České republiky, ale též pro program NATO Flight Training Europe,“ doplňuje Viktor Sotona.

Sériová výroba cvičného letounu L-39 Skyfox byla zahájena v květnu 2023. Aktuálně se na výrobním procesu podílí zhruba 600 subdodavatelů, přičemž 400 z nich pochází z České republiky. Na začátku letošního roku Aero dosáhlo požadovaného výrobního tempa jednoho letounu za měsíc.

Prvním zákazníkem L-39 Skyfox se stal Vietnam. Šest strojů z Aero prošlo letos finálním převzetím vietnamskými vzdušnými silami, zahrnujícím kompletní montáž, ověření funkcí a zálet provedený továrním pilotem. V roce 2024 získalo Aero oficiální oprávnění k vývoji, výrobě, údržbě a opravám maďarských letadel včetně L-39 Skyfox, které dodá maďarským vzdušným silám. Dále došlo k podpisu memoranda mezi Aero a švédskou společností Saab, jehož cílem je prozkoumat možnosti adaptace letounů L-39 Skyfox pro potřeby maďarského letectva.

Po Špačkovi, Delfínu a Albatrosu přichází Liška

Dokud bylo L-39NG prototypem, vystačil si výrobce Aero Vodochody s technicky znějícím dovětkem New Generation. Poté, co se rozběhla sériová výroba, přišel čas vybrat letounu stejně jako jeho předchůdcům z vodochodské továrny jméno.

Najít pro své letadlo ten správný název je pro firmu důležité hlavně z marketingového hlediska. To, že výrobci, piloti nebo komunita fanoušků letadlo nějak pojmenují, navíc znamená, že ho neberou pouze jako stroj, ale vytvářejí si k němu citový vztah. V případě bojových letadel pak vstupuje do hry i psychologický prvek. Vymýšlení jmen k novým letounům se v Aeru traduje už od roku 1923, kdy firma představila první sériově vyráběnou stíhačku Aero A-18 zvanou špaček. Tahle přezdívka přitom nepocházela od hojně rozšířeného ptáka špačka obecného, jak by se asi nabízelo. Piloti tak začali letadlu říkat proto, že jim jeho tvar připomínal ořezaný špalík dřeva z tehdy populární hry tlučení špačka.

„Během vývoje prototypu a následného zahájení výroby jsme si všichni zvykli říkat našemu novému letadlu engéčko. V letectví je však běžné dávat letounům jména, například zvířat, která se snaží vystihnout a zdůraznit jejich vlastnosti či některé výrazné charakteristiky. A náš nový letoun si určitě jméno zaslouží také. Letoun L-39 Skyfox si bere z Albatrosu aerodynamický koncept a s ním spojené skvělé letové vlastnosti, ale jinak je to technologicky úplně nové moderní letadlo. Pojmenování nám tak pomůže též zdůraznit, že se prostě nejedná jen o vylepšený Albatros, ale o zcela nový letoun,“ vysvětluje šéf marketingu Jan Chvojka.

A proč dostal letoun jméno právě liška? Tato šelma se totiž díky své povaze a chování k letadlu výborně hodí. Není to sice nejsilnější zvíře v lese, ale je nesmírně adaptabilní, vytrvalá, vynalézavá, pečující o svá mláďata podobně jako letoun o své piloty, a když na to přijde, umí i pořádně kousnout.

Kde vzaly letouny Aero svá jména?

Aero L-159 ALCA: Tento letoun nedostal jméno podle vyhynulého ptáka, ale jmenuje se podle anglické zkratky ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) vyjadřující „Pokročilé lehké bojové letadlo“. Letoun L-159 dokáže podporovat pozemní vojska, ničit nejrůznější pozemní i námořní cíle nebo zajišťovat protivzdušnou obranu proti pomalým cílům.

Aero A-18 (přezdívka „Špaček“): Letoun Aero A-18 byl malý a vysoký. Pilotům jeho vzhled připomínal dřevěného špačka z dětské hry, která byla v té době populární. Tlučení špačků je starodávná zábava (oblíbená již v 19. století), při které se dřevěnou tyčí udeří do dřevěného polínka (špačka) a ten se tím vymrští do vzduchu.

Aero L-39 Albatros: Letoun L-39 dostal své jméno po ptáku albatrosovi. Tento tvor se pyšní největším rozpětím křídel mezi všemi ptáky – dosahuje průměrně 3,1 metru. Díky tomu dokáže strávit hodiny v letu a během jednoho dne uletět až 1 000 kilometrů. To je jen o něco méně než dolet letounu L-39 Albatros.

Aero L-29 Delfín: Někdy v roce 1963 získal letoun L-29 jméno Delfín, které se stalo i ochrannou známkou pro tento typ. Svými tvary delfína do určité míry připomínal – štíhlé tělo, poměrně úzká a zaoblená přední část.

You may also like...