Nejpřesnější antigenní testy na covid jsou ze Švýcarska, ukázala studie. Používají se v Praze Kyjích

Zatím nejpřesnějšími testovacími sadami antigenních testů disponuje švýcarský koncern AxonLab, který má pobočku v pražských Kyjích. Jejich přesnost a kvalitu potvrdil na konci roku výzkum univerzitní nemocnice v Lausanne, čímž získal validační protokol Švýcarského Federálního úřadu pro veřejné zdraví, uveřejněného na webových stránkách švýcarské vlády. Zprávu jako první zveřejnil server zezdravotnicvi.cz. 

Testovací sada je od dalších testů odlišná v použité technologii a tím v citlivosti a tedy v přesnosti výsledku. „Tyto přístrojové sady na antigeny jsou měřeny objektivně přístroji a jsou vyvinuty za pomoci nejnovějších nanotechnologií a Europiem (Eu) značených protilátek za využití přísně specifické detekce, zatímco běžné rychlotesty hodnotí lidské oko. Když dojde k reakci, která je tzv. dubiózní neboli pochybná, tak si s tím běžné rychlotesty neumí poradit. Například když při zkoumání nastane výrazná změna barvy, tak to všichni zhodnotí jako pozitivní výsledek nebo tam nedojde k výrazné změně barvy, a tím pádem je výsledek automaticky negativní,” vysvětluje Milan Šimko, regionální ředitel AxonLabu pro Česko a Slovensko.

Přístrojové antigenní testy v současnosti využívají největší švýcarské nemocnice, například University Hospital Lausanne nebo Canton Hospital St.Gallen.

Antigenní testování bude důležité i nadále

Ředitel Šimko je přesvědčený, že otázka testování bude nadále důležitá. Poukazuje na to, že podle něj nemáme kvalitní trasování, nefunguje striktní karanténa a efektivní testování, které by šíření koronaviru v populaci omezilo. Odlišný názor má, podle serveru Zezdravotnictví.cz, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který naopak tuzemské trasování chválí. Ministr řekl, že například ve středu mělo být kontaktováno přes 16 tisíc osob. „Podařilo se to zhruba u 12 tisíc. Bavíme se zhruba o 70procentní úspěšnosti během 24 hodin, což je při těchto číslech fantastický výsledek,“ uvedl Blatný.

Podle Šimka z AxonLab je ale problematická také vakcinace, která se potýká s nezájmem populace a virus ve společnosti tak dlouhodobě zůstane a bude třeba ho sledovat. Po vakcinaci ohrožených skupin obyvatelstva a páteřních pracovníků bude podle Šimka potřeba otestovat také skupinu, která bude vakcinaci odmítat.

Kolují v krvi protilátky?

„Přístrojové testovací sady jsou navíc cenově stejně nákladné jako běžně dostupné rychlotesty s menší citlivostí a tedy nižší přesností. Naše testy jsou cenově dostupnější než PCR vyšetření pro samoplátce. K dispozici už máme také testovací sady na měření hladiny protilátek proti SARS-CoV-2 IgG a IgM v krvi jen z malé kapky, které jsou vyrobeny stejnou technologií. Ty mohou pacientům říci jestli onemocnění covid-19 už prodělali, a jestli jim ještě stále kolují v krvi protilátky. Právě toto bude v blízké budoucnosti nabírat na významu,“ dodává Šimko.

Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno 794 740 případů covidu-19, z nich přes 649 tisíc, tedy skoro 82 procent, se mezitím vyléčilo. Většina lidí má mírný průběh nemoci nebo je bez příznaků, v nemocnicích je nyní přes pět procent pozitivně testovaných.

Zdroj: https://zezdravotnictvi.cz/zpravy/nejpresnejsi-antigenni-testy-na-covid-jsou-ze-svycarska-ukazala-studie/

You may also like...