Nejzajímavější knižní novinky tohoto týdne z nakladatelství Euromedia

Režisér Steven Spielberg v sobotu oslaví 75 let. Jeho proslulá věta „Všechno o mně je v mých filmech“ inspirovala respektovanou filmovou kritičku Molly Haskellovou k sepsání Spielbergovy biografie zaměřující se propojení života a díla filmaře, který ovlivnil světovou kulturu jako málokdo. Knihu do češtiny přeložila Iva Hejlíčková a pod názvem Steven Spielberg – Život ve filmech ji právě vydává Universum.

Druhou novinkou z nakladatelství Universum je volné pokračování skvělého komiksu Divná planeta, který byl čtenáři na Goodreads zvolen nejvtipnější knihou loňského roku a jehož autorem je Nathan W. Pyle. Tentýž autor nyní přichází s pokračováním příběhů neobyčejných bytostí  – tentokrát z ještě Divnější planety.

Don Michael Ruiz  se jako autor proslavil především knihami Čtyři dohody a Láska, vztahy a přátelství, které se celosvětově dočkaly mnoha vydání a obrovských prodejů. Nyní přichází tento duchovní vůdce s novinkou Herec, již napsal ve spolupráci s Barbarou Emrys, která se rovněž aktivně věnuje toltéckému učení a tradicím. Knihu vydává nakladatelství Pragma.

Milan Macho je známý především jako vynikající sportovní novinář a úspěšný autor knih se sportovní tématikou. Ve své novince Pohřeb bez nebožtíka se ale od sportovní tématiky překvapivě odklání a čtenářům nabízí napínavý příběh plný záhad. Vydává Brána.

Molly Haslellová: Steven Spielberg – Život ve filmech

Spielbergovo filmové dílo je ohromující. Jeho stopy producenta či režiséra najdeme všude – ve videohrách, v televizi i v hraném filmu. Za desítky let natáčení potěšil tento geniální režisér více lidí než kterýkoli jiný filmař v dějinách. Získal si nejen diváky, ale jedním, dvěma či třemi filmy zaručeně dostal i toho nejzatvrzelejšího kritika. Podle některých už nikdy nepřekonal své rané filmy, zaměřené na dětství – Blízká setkání a E.T.

Pro jiné jsou zase Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy a Jurský park nejlepšími dobrodružnými filmy, jaké byly kdy natočeny, a dokonce i jejich slabší odvozeniny a pokračování postupem času získávají revizionistickou poctu „nedoceněného skvostu“. A dalším přinášejí větší a velmi odlišný druh potěšení jeho pozdější, temnější filmy – Říše slunce, Schindlerův seznam, A.I., Minority Report či melancholií zabarvený Chyť mě, když to dokážeš.

„Všechno o mně je v mých filmech. Spielbergovo lakonické prohlášení se pro respektovanou kritičku Molly Haskellovou stalo klíčem ke zkoumání života a díla muže, který ovlivnil kulturu jako málokdo.  Pečlivě sleduje, jak se proplétají Spielbergův lidský i umělecký vývoj a jak filmy i jejich tvůrce přirozeně ovlivňuje doba. Výsledek je stejně vzrušující jako setkání Elliotta a E.T. a nabízí každému z diváků objevně nový pohled na filmy, které se staly nedílnou součástí naší kulturní historie.

Steven Spielberg (*18. 12. 1946) je jeden z nejvlivnějších režisérů a producentů 20. a 21. století a má na kontě dlouhou řadu diváckých hitů, například Čelisti, E.T. Mimozemšťan či Dobyvatelé ztracené archy, jejichž úspěch mu postupně umožnil věnovat se také závažnějším tématům, jako třeba ve snímcích Říše slunce, Amistad, Schindlerův seznam či Lincoln. V současnosti běží v kinech jeho remake slavného muzikálu West Side Story. Spielberg je majitelem dvou Oscarů za režii, spolumajitelem studia DreamWorks, zakladatelem Nadace vizuální historie preživších šoa a donátorem celé řady charitativních projektů.

Molly Haskellová je americká feministická filmová kritička a autorka. Recenze začala publikovat v časopisu Village Voice, poté se přesunula do New York Magazine a Vogue. Dále publikovala např. v The New York Times, britském The Guardian, Esquire či The New York Observer. Její zřejmě nejvýznamnější knihou je Od uctívání ke znásilnění: Jak film nakládal se ženami ve filmech. Více o autorce se můžete dozvědět na www.mollyhaskell.com/

Nathan W. Pyle: DIVNĚJŠÍ PLANETA

Do češtiny text komiksu opět skvěle přeložila Michala Marková, která byla za překlad knihy Divná planeta oceněna Cenou Muriel 2020 za Nejlepší překlad.

Oblíbený a oceňovaný komiks o bytostech jedné Divné planety se konečně dočkal pokračování a přináší vám novou nálož osobitého humoru z dílny Nathana W. Pylea. Stejně jako tomu bylo v předchozím díle, se i tentokrát podíváme na život nás lidí očima neobyčejných bytostí, které svým pragmatickým přístupem a pohledem na naše konání představují všední záležitosti v naprosto novém, zábavném až absurdním světle.

V tomto díle se bytosti zabývají především našimi volnočasovými aktivitami jako kulturou, sportem i domácími mazlíčky. Jejich úhel pohledu nás nemůže přestat bavit!

Komiks Divnější planeta volně navazuje na velmi úspěšný první díl Divná planeta, který vznikl ze stejnojmenného instagramového fenoménu, svým chytlavým humorem pobavil celý svět a čtenáři na Goodreads byl dokonce zvolen nejvtipnější knihou loňského roku. (Více se dočtete na goodreads.com/choiceawards/best-humor-books-2020) Ani tentokrát autor Nathan W. Pyle nezklamal a připravil si pro nás štědrou dávku situačního humoru, který je pro jeho pero tak typický.

Nathan W. Pyle (* 1982) je americký karikaturista a spisovatel žijící v New Yorku. Vyrůstal v Ohiu, vystudoval teologii na vysoké škole a dva roky učil tento předmět na střední škole, než se v roce 2008 přestěhoval do New Yorku.  Tam pracoval v televizní produkci a byl úspěšný také jako návrhář triček s potiskem.  Jeho kreslená tvorba si získala poprvé pozornost v roce 2013, kdy  zveřejnil sérii animovaných gifů popisujících jeho pozorování života v New Yorku. Animace se staly virálními a zaujaly i společnost BuzzFeed, která mu nabídla práci, a také jeden z největších vydavatelských domů HarperCollins, který mu v roce 2014 vydal první komiks i v knižní podobě.

Don Miguel Ruiz a Barbara Emrys: Herec

Představte si, že byste mohli vytvořit nový scénář svého života. Představte si, že slova jako „osvícení a „transformace by pro vás již nebyla záhadou… Opakujete stále stejná vyprávění ze zoufalství nad sebou samými a nad tím, co se děje s lidmi kolem vás? Potácíte se v těch stejných nepříjemných situacích? Konflikty a nespravedlnosti vám nedávají v noci spát? Děláte si představy těch nejhorších scénářů? Pravě zde se dozvíte, že vše, co jste považovali za realitu, není nic než jen role, kterou jste se velmi dobře naučili. Teď nastal čas, abyste se stali autorem, autorem a režisérem své vlastni práce.

Vstupte do třidy s donem Miguelem Ruizem, jednou z nejvlivnějších duchovních osobnosti současnosti, který vás vyzve, abyste krok za krokem dešifrovali scénáře a kulisy tohoto představení zvaného život. Každá lekce vás přivede o něco blíže k moudrosti a uvědomění. Během kurzu si připomenete tajemství, která jste již znali.

Začnete jasněji vidět aspekty, které vás dříve trápily nebo mátly. Usmíříte se s minulosti a vás vztah k přítomnosti se promění. Jako v každém kurzu budete mít k dispozici různé učební nástroje: teorii, domácí úkoly a nápaditá cvičeni, která můžete použit ve svém každodenním životě. Zanechte tedy své staré myšlenky za dveřmi, usaďte se a připravte se na to, že uvidíte vše jinýma očima. Svět je vzrušující místo. Vezměte si s sebou zvědavost a touhu po dobrodružství a nezapomeňte otevřít svou mysl pravdě.

Don Miguel Ruiz, autor Čtyř dohod a mytický mexický šaman, se vrací s dalším svým dílem: knihou pro studenty o tajemství života, které má za cíl vyprovokovat vnitřní revoluci. Tento kurz se zabývá herectvím a uměním. Herectví je naší první naučenou dovedností – používáme ji dřív, než se naučíme mluvit. Jsme přirození umělci a celý život se zdokonalujeme.

Kniha Herec zkoumá lidské drama i roli každého z nás. Herecké umění je pro každého z nás způsobem života, a to utváří náš společný sen. Role, které hrajeme, si vybíráme sami – v různých situacích a pro různé lidi. Ale můžeme také z těchto rolí vystoupit.

Když si uvědomíme, jakými pány jsme se stali, máme šanci jednat s lepším svědomím. Máme šanci změnit své chování a vědomě využívat svůj talent. A co je ještě důležitější, můžeme se rozhodnout odložit své přetvářky a znovu pěstovat autenticitu.

Přijměte svůj status autora a režiséra své práce. Jen vy skládáte a interpretujete hudbu své existence!

MIGUEL ANGEL RUIZ, známější jako don Miguel Ruiz, je uznávaný anguillský mistr, autor klasických knih jako Čtyři dohody nebo bestselleru Láska, vztahy a přátelství. Vyrůstal na mexickém venkově v rodině léčitelů. Dnes je duchovním vůdcem, kterého následují miliony lidi. Don Miguel Ruiz začal jako chirurg, až ho jednou zážitek blízké smrti přiblížil toltéckým tradicím, načež se vydal po stopách svých předků. Velkou část života zasvětil učeni o této starověké civilizaci, aby vedl jednotlivce k osobní svobodě.

BARBARA EMRYS se narodila ve Francii jako dcera amerického diplomata a vyrůstala v Evropě, v Africe a v Indii. Pracovala jako herečka. Před pětadvaceti lety se seznámila s donem Miguelem Ruizem a začala se učit šamanismu. V současné době je učitelkou starobylé toltécké tradice a zároveň jednou z nejbližších spolupracovnic toltéckých mistrů. Je taktéž spoluautorkou několika knih.

Milan Macho: Pohřeb bez nebožtíka

V cizině žijící Michal přicestuje do Prahy na pohřeb svého bratra Erika. Smutná událost se dramaticky zkomplikuje: bratrova rakev je prázdná, postrádá se nebožtík! Zděšen je Michal, zděšena je bratrova manželka Eva i její dospělé děti. Začíná pátrání, do něhož se vedle policie pouští na vlastní pěst i Michal. Vtahuje ho do minulosti, do doby dětství, prvních milostných zkušeností a zásadního rozhodování, co dál s vlastním životem…

Nejde však jen o bohaté osobní vzpomínky, do nichž se promítají složité dějiny Československa ve 20. století. Michal teprve v dramatických týdnech svého prodlouženého pobytu v Praze odhaluje skrývaná tajemství v životech svých nejbližších a musí se s novým poznáním vyrovnat. Navíc na něj čeká složité rozhodnutí – jak se zachovat v situaci, kdy sám potkal už nečekanou novou lásku…

Milan Macho (*1947) se narodil v Praze. Na Univerzitě Karlově získal doktorát filozofie. Převážnou část profesního života pracoval jako novinař: byl redaktorem Svobodného slova a Mladé fronty Dnes, šéfredaktorem časopisů Stadión a Hattrick. V současnosti je na volné noze. Psaní literatury se Milan Macho věnuje tři desetileti. Dosud mu vyšlo čtrnáct faktografických a beletristických knih. V roce 2012 obdržel Cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu.

You may also like...