Ničivá povodeň zasáhla všechny výrobní závody Kofoly
Kofola a její lidé zažili stejně jako mnozí další obyvatelé a firmy Moravy náročný víkend. Opava, kde kdysi v roce 1960 vznikla receptura Kofoly, Krnov, kde je dnes jeden z největších výrobních závodů, stejně tak jako města Hanušovice či Litovel, která jsou novými pivovarskými lokacemi Kofoly, bojovaly v uplynulých dnech s divokou vodou. Její následky se budou vyhodnocovat v dalších dnech.
„Podnikli jsme maximální opatření k minimalizaci škod na všech lokacích, za což bych velmi rád poděkoval všem našim lidem! Přestože jsme byli dopředu dobře připraveni, v Krnově zasáhla více než stoletá voda, která silně zasáhla do životů našich zaměstnanců a pochopitelně se nevyhnula ani našemu výrobnímu závodu a skladům. To, že jsou všichni – podle zpráv, které máme – v pořádku, je to nejcennější. Hladina vody v Krnově dosáhla vyšší hranice než v dramatickém roce 1997, kdy jsme se s tátou seděli na střeše výroby. Voda se opět dostala do celého areálu, aktuálně ji odčerpáváme ze všech míst a zjišťujeme rozsah škod. Snažíme se spustit záložní elektrocentrálu, neboť město Krnov je stále bez proudu. Začneme s úklidem a budeme se soustředit na co nejrychlejší obnovení chodu závodu. Zkraje příštího týdne budeme mít jasnější představu, jak dlouho to bude trvat,“ říká Jannis Samaras, jeden ze zakladatelů Kofoly a generální ředitel celé skupiny.
Povodní byly postižené i další, pivovarské lokace skupiny Kofola. Město Hanušovice, kde sídlí pivovar Holba, bylo obdobně jako Krnov z velké části pod vodou. „Voda přišla velmi rychle a zaplavila příjezdovou oblast areálu, do výrobních částí se naštěstí nedostala. Během dneška a zítřka by mohlo dojít k postupnému spuštění provozu a zahájení vaření piva, bude však záležet na dostupnosti zaměstnanců, kteří čelí následkům velké vody ve svých domovech,” říká René Musila, spoluzakladatel Kofoly a generální ředitel společnosti Pivovary CZ Group, a dodává: „V Litovli bude řeka Morava kulminovat během dneška, takže rozsah případných škod v tomto pivovaru bude možné zjišťovat až v dalších dnech. Celá oblast je momentálně nepřístupná a pivovar je uzavřen.” Ve třetím pivovarském závodě Kofoly, v Přerově, kde se vyrábí Zubr, se naštěstí černé scénáře nenaplnily a řeka Bečva se přes své břehy nepřelila. Během dneška se začínají zprovozňovat preventivně odstavené výrobní technologie a pivovar by měl plynule najet na běžný provoz.
„Je předčasné sumarizovat teď to, jaké škody povodeň na jednotlivých našich lokacích napáchala. Věříme však, že nejdramatičtější chvíle máme za sebou,“ věří Jannis Samaras. Drtivou většinu výrobků je Kofola schopna pokrýt z jiných výrobních závodů v Mnichově Hradišti nebo Rajecké Lesné na Slovensku. Minerální vody se pak stáčejí v závodech v Moravském Berouně (Ondrášovka), Stráži nad Ohří (Korunní) a Kláštor pod Znievom (Kláštorná Kalcia), které naštěstí vodou zasaženy nebyly. Provoz firmy jako celku je tedy zajištěn, rychlost obnovení provozu postižených závodů ukáží až další dny.
„Firma je silná, v minulosti se vyrovnala už s jinými situacemi, vyrovná se i s touto. Hůře jsou na tom lidé bez střechy nad hlavou, tedy například i naši zaměstnanci, pro které organizujeme pomoc. Ale pokud by někdo chtěl pomoci i nám, má šanci. V Krnově byl vyplaven sklad obalů. Silná povodňová vlna nám odnesla vratné nerezové sudy, tzv. KEGy, které využíváme pro naše čepované nápoje. Za jejich navrácení do Kofoly budeme nálezcům moc vděční! Díky našim obchodním týmům jsme schopni si je vyzvednout kdekoliv po Česku. Mrzelo by nás, kdyby kvůli povodni, zůstaly tam, kam nepatří – tedy bezprisorní v přírodě,“ uzavírá Jannis Samaras. Informaci o nalezených sudech můžete hlásit na kontaktní centrum Kofoly, na tel. 597 497 497.