Nová kryokomora v OC Šestka: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu
Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního. Ale co zkusit maximálně na 3 minuty mínus 130 stupňů Celsia v kryokomoře? Pro někoho téměř nemožné, pro jiné zase způsob, jak podpořit regeneraci svalů a kloubů, imunitu, hubnutí, omlazení i psychiku. Kryokomor u nás není mnoho. Jedna z nich byla otevřena před pár měsíci, nachází se v Obchodním centru Šestka a je součástí fitcentra Gymstory.
Pokud se cítíte promrzlí i tehdy, když je jen lehce pod nulou, neznamená to, že pro vás kryokomora s více než ‒100 stupni Celsia není. Jestli vás láká, neváhejte. Je to dobrá výzva, která vás ozdraví, a také skvělá zkušenost. Přinejhorším vylezete po pár vteřinách zase ven do příjemné pokojové teploty, kde se zahřejete pohybem. I přesto, že má návštěva kryokomory mnohé blahodárné účinky na náš organismus, je jich u nás jen pár, protože počáteční investice je velmi vysoká.
Pojďme si popsat, jak taková návštěva mrazivé kryokomory vůbec probíhá. Vyzpovídali jsme club managera Václava Rázla z fitcentra Gymstory v Obchodním centru Šestka, které se nově otevřenou kryokomorou pyšní od července.
Co vás tedy čeká hned při příchodu?
„Nejprve u nás na recepci vyplníte jednoduchý vstupní dotazník o vašem zdravotním stavu. Existuje několik kontraindikací, mezi něž obecně patří problémy se srdcem a cévní soustavou či zhoubné nádory. Poté obdržíte balíček ochranných pomůcek – čelenku, ponožky, rukavice a roušku. Přímo u komory jsou k zapůjčení dřeváky. Dovnitř můžete jít buď jen ve spodním prádle, nebo i v bavlněném tílku a legínách,“ popisuje Václav Rázl.
Když už vám zbývá jen vkročit…
Kryokomora se skládá ze dvou na pohled stejných částí. Nejprve ovšem vstoupíte do „předkomory“, kde si budete zvykat na mráz. Je v ní totiž „pouhých“ asi ‒70 stupňů Celsia a setrváte zde 30 vteřin. Poté vejdete do hlavní komory s teplotou kolem ‒130 stupňů Celsia. Pokyn k „přestupu“ vám udělí obsluha, s níž komunikujete přes intercom a vidíte ji přes prosklené dveře.
Nad dveřmi se nachází odpočítávač času nastavený na maximální možnou dobu strávenou uvnitř komory, tedy na tři minuty. Prostor však můžete opustit kdykoliv dříve přes „předkomoru“. Manipulace je snadná, navíc u kryokomory s vámi vždy zůstává obsluha, která dozoruje váš pobyt během celé kryoterapie.
Jakmile opustíte prostor kryokomory, je nutné důkladně prohřát organismus a nastartovat krevní oběh do normálu. Ve fitcentru Gymstory je tahle fáze velice pestrá – můžete si vybrat, zda zajdete na běhací pás nebo si zajezdíte na rotopedu, stacionárním kole, eliptickém či veslovacím trenažéru.
Léčivé účinky kryokomory
Návštěva kryokomory je určitou formou takzvané kryoterapie. Našla si řadu příznivců, kteří na ni nedají dopustit.
„Podle mé zkušenosti kryokomoru hojně navštěvují lékaři, zpěváci (včetně operních kvůli hlasivkám), sportovci i senioři, ale také ti, kteří touží po omlazení či zpevnění kůže a pleti. Její účinky dokážou regenerovat svaly, klouby a pohybový aparát celkově, proto se pak budete cítit volněji nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. S tím souvisí podpora uvolňování endorfinů. Také se během této kúry vytváří kolagen, čímž se zpružňuje pokožka. Díky stimulaci bílých krvinek se zase zlepšuje obranyschopnost. A příjemným bonusem je urychlování metabolismu,“ doplňuje Václav Rázl.
Dalším benefitem je časová náročnost kryoterapie, v tomto případě spíše nenáročnost. Jedná se o velmi účinnou proceduru, která zabere zhruba 20 minut. Pro dlouhodobý efekt se doporučuje absolvovat kúru alespoň 1x ročně a v sérii nejméně 10 návštěv v co nejkratším období (do 30 dnů).
Postřehy od člověka, který kryokomoru navštívil
„Protože je kryokomora součástí našeho OC Šestka, bylo téměř mou povinností ji vyzkoušet. Šla jsem do ní ve spodním prádle a tílku. Velkým šokem bylo vydržet půl minuty v předkomoře, kde bylo ‒70 stupňů Celsia. Vejít pak do ‒130 už nebyla zase taková změna. Doporučuji dýchat zhluboka a vydechovat ústy. Určitě jsem v tu chvíli ocenila roušku přes nos a ústa. První minuta a půl se docela dala vydržet, pak jsem ale cítila hlavně na nohách, jako by mi do nich někdo zabodával tisíce jehliček. Zkusila jsem lehce poskakovat nebo se trochu hýbat, ale to jsem skoro hned zavrhla, protože jakýkoliv pohyb vířil mráz. Přišlo mi nejlepší v klidu stát na místě, dýchat a myslet na to, jak ležím na pláži. Pak jsem šla na 15 minut na běhací pás, abych se prokrvila. Pocity po návštěvě kryokomory byly skvělé. Měla jsem příjemně povznesenou náladu a tělo bylo takové pěkně uvolněné a odpočaté,“ popisuje svou zkušenost Lenka Šátková, marketing manager OC Šestka.