Nová výstava v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy – Díl(n)a stavebního truhlářství
Národní technické muzeum připravilo v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy novou výstavu s názvem „Díl(n)a stavebního truhlářství“. Tématem výstavy je řemeslo vonící dřevem, které pomáhá vytvářet naše domovy a zabydlovat je. Výstava vypráví příběh dřeva od hrubé fošny až k dokonale zpracovanému dveřnímu křídlu, příběh truhlářů, kteří si od ručního opracování dřeva nacházeli cestu k pomoci strojů, příběh oken a dveří, které měnily svůj vzhled podle požadavků doby i funkce, ke které byly určeny.
„Výstava vznikla díky Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity, do kterého se Národní technické muzeum svými projekty pravidelně zapojuje,“ vysvětluje generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. „Myslím, že na vědeckou činnost našich pracovníků a na její výstupy můžeme být právem hrdí.“
Odhalte mistrovství truhlářské práce
Autor výstavy Lukáš Hejný přibližuje téma výstavy: „Jsou věci jako třeba okna nebo dveře, které jsou pro nás naprosto běžné, nepřemýšlíme moc o jejich hodnotě, bereme je jako samozřejmost. Přesto však, když se setkáme s jejich kvalitním provedením, dokážeme ho podvědomě ocenit. Výstava nám může pomoci rozpoznat, proč to tak je, v čem spočívá někdy neviditelné a skryté mistrovství truhlářské práce.“ Na ukázce postupu výroby dveřního křídla návštěvník uvidí, co všechno a v jakém pořadí je třeba udělat, jak fungují jednotlivé truhlářské spoje a kdy je který třeba, jaké konkrétní nástroje se na co používají.
Velice zajímavé je také porovnání tradiční ruční truhlářské dílny s dílnou strojní. Proměňovaly se stroje, podoba opracovaného dřeva, nároky na prostor a hlavně také myšlení lidí. Cesta od prvotního odmítání strojů, protože „nejsprávnější je vše dělat ručně“, k názoru „co může udělat stroj, nemusí dělat ruka“, nebyla jednoduchá. Tradiční truhlářská dílna, jejíž instalaci návštěvníci mimo jiné na výstavě uvidí, přibližuje dobu, kdy, jak říká Lukáš Hejný, „bylo přirozené být hrdý na své řemeslo, být pro ně zaujatý; dobu, kdy bylo přirozené mít pokoru před svým mistrem-učitelem a trpělivost a píli se jím také jednou stát“. Neméně fascinující jsou ale i kvalitní litinové dřevoobráběcí stroje, které jsou zde vystaveny.
Na výběru oken, dveří a dalších výrobků stavebního truhlářství, které návštěvníci na výstavě uvidí, autoři odhalují návštěvníkům zajímavosti, konstrukční detaily, na první pohled netušené souvislosti, „perličky“ z oboru.
Výstava ukazuje i tradiční parketářské řemeslo
Důležité místo na výstavě je věnováno parketářství. Na vystavených exponátech je možno sledovat vývoj dřevěných podlah od prkenných přes parketové až k vlýskovým, ukázky běžných typů parketových podlah používaných v českých zemích jsou doplněny luxusními parketovými dílci z měšťanských domů a zámků. „Zvláště pro místní určitě stojí za povšimnutí parketa vyrobená v parketárně Nebřeziny u Plas. Zachovala se i s originálním výrobním štítkem na rubu (K. k. Privil. Maschinen Parquetten Fabrik Leonhard Spieller in Plass in Böhmen.) Kolem poloviny 19. století zdobila podlahu zámku ve Slatiňanech,“ upozorňuje Martin Ebel, který část věnovanou parketám připravoval.
Výstava „Díl(n)a stavebního truhlářství“ je doplněna i o haptické exponáty. Jakmile skončí omezení dané protikoronavirovými opatřeními, návštěvníci si budou moci na místě vyzkoušet sesadit obvyklé truhlářské spoje jako je svlak, čep a dlab nebo třeba rybinový ozub. Pro děti je připravena parketová skládanka, kterou si po sestavení budou moci vložit do zrcadlového domečku a tam se jim odkryje parketový vzor v celé své kráse, jako kdyby pokrýval plochu celé místnosti.
Výstava potrvá od 9. června do 1. listopadu 2020 v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy.
Foto: NTM