Nové knihy z nakladatelství Euromedia: Debutantka, Marie Montessoriová – Učitelka nové doby a Bez tváře
Bouřlivá dvacátá léta minulého století a atmosféra první republiky ožívají v detektivním románu Debutantka, který je knižní prvotinou Jana Gardnera. Ten se do povědomí veřejnosti již zapsal, a to především jako autor a scénárista úspěšného televizního seriálu První republika (2014) a také několika dalších televizních projektů. Jeho literární debut nyní vydává nakladatelství Ikar (v audioknižní podobě pak o několik dnů později nakladatelství Témbr).
Pod nakladatelskou značkou Ikar vychází rovněž románové zpracování životního příběhu významné italské pedagožky, vědkyně a doktorky medicíny s názvem Maria Montessoriová – Učitelka nové doby. Jeho autorkou je Rakušanka Laura Baldinová, která čtivou románovou formou přibližuje čtenářům náročnou cestu této inteligentní a vzdělané dívky, jež se díky vlastní houževnatosti a cílevědomosti vypracovala mezi odbornou špičku ve svém oboru a stala se zakladatelkou výchovně-vzdělávacího programu Montessori.
Do třetice to je čistokrevný thriller z pera britského spisovatele Roba Ashmana. Pod názvem Bez tváře vychází v nakladatelství Kalibr první příběh z nové knižní série s inspektorkou Rosalind Krayovou v hlavní roli. Pátrá v něm po sériovém vrahovi, který svým obětem bere nejen život, ale chce si přivlastnit také jejich identitu…
Jan Gardner: Debutantka
Slavnostní otevření Barrandovských teras je společenskou událostí sezóny. K tanci a poslechu hraje orchestr R. A. Dvorského, bratři Havlové, Václav Mária a Miloš, vítají přátele a prominentní hosty…
Bouřlivá dvacátá léta vrcholí a zlatá mládež si je patřičně užívá. Když je však večírek v nejlepším, ozve se výstřel a na parketu zůstane ležet tělo… Do řešení případu se kromě policie pustí i poněkud nevšední dvojice vyšetřovatelů: Emily Vavřincová, jediná dcera bohatého pražského podnikatele, a Edgar Hollander, nový komorník rodiny, kterého Emily vydává za slavného detektiva ze Scotland Yardu. Co na tom, že Edgar neumí ani slovo anglicky – hlavní je, že výsledky Emilyna pátrání bere policie konečně vážně. Stopy vedou, až k americké prohibici, na které se rozhodl vydělat i Čech přezdívaný „Gatsby“… Atmosféra první republiky ožívá v příběhu vášně, osudové lásky, velkých snů a kamarádství na život a na smrt.
A co ke knize dodává sám autor?
„Zlatá dvacátá léta mě vždy fascinovala, bylo to období nevídané hospodářské prosperity, orámované celosvětovou pandemií španělské chřipky na straně jedné a krachem newyorské burzy a nástupem fašismu v Německu na straně druhé. V „Debutantce“ jsem některé zajímavosti této doby využil a rozvinul ve vedlejších motivech. Například fakt, že Al Capone měl své ústředí na předměstí Chicaga ví skoro každý, ale že to bylo ve čtvrti zvané Cicero, kde populaci tvořili z 80% Češi a část pro něj pravděpodobně pracovala, to už tak známé není. Capone sám měl podle některých zdrojů přijet v roce 1930 do Československa, ale cestu zhatilo jeho zatčení. Účel jeho návštěvy zůstává dodnes tajemstvím. V „Debutantce“ si s tímto motivem pohrávám a kdo ví, třeba nejsem tak daleko od pravdy.
Nebo téma „Velkého Gatsbyho“. Když jsem se začal zajímat o pašování alkoholu do USA za prohibice, věděl jsem, že hlavní trasy vedly z Velké Británie, Karibiku a Kanady… Mě ale zajímalo, jestli se vyplatilo pašovat alkohol i z kontinentální Evropy. Korespondoval jsem si s autory knih o prohibici i novináři, a dlouho nemohl nic najít. Až pak mě jeden z nich poradil, abych se podíval do archívů FBI na zabavené pašerácké lodě. Našel jsem lodě z Holandska, Řecka, a také Německa, odkud byl už jen kousek do Čech… V ten moment jsem věděl, že mám příběh.“
Jan Gardner pochází z Prahy, kde žije se svojí rodinou, dvěma psy a kocourem. Studoval na UCLA Film School v Los Angeles, kde deset let žil a pracoval ve filmovém průmyslu. Po návratu do Čech se věnoval především televizním projektům, kromě seriálu První republika je také autorem pohádky Sněžný drak a jako spoluautor se podílel například na seriálech Vyprávěj nebo Ordinace v Růžové zahradě 2. Debutantka je prvním příběhem z detektivní série Emily a komorník – a také knižní prvotinou Jana Gardnera. Autor momentálně pracuje na svém druhém románu z uvedené série, nazvaném Devátý neznámý.
Laura Baldinová: Maria Montessoriová – Učitelka nové doby
Maria Montessoriová (1870–1952) pocházela ze zámožné italské rodiny, v roce 1896 se stala první doktorkou medicíny v Itálii, zajímala se o výchovu mentálně postižených dětí a o otázku dětských nervových nemocí, později se věnovala propagaci svého programu vzdělávání.
Autorka románovou formou přibližuje náročnou cestu této inteligentní vzdělané dívky, která se díky vlastní houževnatosti a cílevědomosti vypracovala mezi odbornou špičku ve svém oboru. Kvalitně napsaný, čtivý a zajímavý biografický román poutavým způsobem seznámí čtenáře s počátky kariéry této významné italské pedagožky a zakladatelky výchovně-vzdělávacího programu Montessori.
Laura Baldinová, vlastním jménem Beate Maly (* 1970), pracovala jako učitelka a potom se rozhodla pro spisovatelskou dráhu. V roce 2007 získala grant na první knihu a od té doby vydala radu historických a detektivních románů. S manželem a třemi dětmi žije ve Vídni.
Rob Ashman: Bez tváře
Inspektorka Rosalind Krayová přežila brutální napadení nožem, při kterém zemřel její manžel. Po čase se vrací do práce, kde jí přidělí vyšetřování případu sériového vraha…
Jenže tento pachatel je jiný: nejenže připravuje své oběti o život, on si chce přivlastnit i jejich identitu. A ačkoli vraždy působí na první pohled nahodile, zabiják si své oběti ve skutečnosti přepečlivě vybírá.
Krayová bojuje zároveň se svým nadřízeným i s vlastními démony, což ji vnitřně ničí. Pomalu však získává schopnost přemýšlet jako pachatel a její postřehy přinesou několik děsivých odhalení, která zásadně změní pohled na vyšetřovaný případ. Pak ale stačí jediný přešlap a vše se jí začne sypat pod rukama. Podaří se jí přesto najít vraha a přežít? Protože pravda je blíž, než si dovede představit… Thriller Bez tváře je první knihou z nové detektivní série, která potěší fanoušky knih Angely Marsonsové či Patricie Gibneyové.
Rob Ashman pochází z Jižního Walesu a jako správný kluk z velšského údolí začal už v šestnácti letech pracovat v National Coal Board a ve třiadvaceti – když se doly začaly zavírat – nastoupil na univerzitu. Poté působil na různých pozicích ve výrobě a poradenství ve Velké Británii i v zahraničí.
Robovi trvalo čtyřiadvacet let, než napsal svou první knihu. Do jejího psaní se pořádně pustil až ve chvíli, kdy jeho otec onemocněl agresivní rakovinou a kdy Rob na tři měsíce odešel z práce, aby se o něj i svou matku mohl starat. Psaní se pro něj stalo prostředkem, jak se s tím vším vyrovnat. Když knihu dokončil, rodina Roba povzbuzovala, aby v psaní pokračoval. A tak dal výpověď, aby se mohl naplno věnovat spisovatelství. Rob Ashman je otcem dvou dospělých dcer a se svou ženou Karen žije v Severním Lincolnshiru.
Více o autorovi se můžete dozvědět na: https://robashman.com.