Nové knihy z nakladatelství Euromedia: Kolibřík, Lovec a Má mě ráda, nemá mě ráda
Zajímavé knižní novinky, které právě vycházejí Euromedia a rozhodně by neměly uniknout vaší pozornosti. Italský autor Sandro Veronesi je ve své domovině uznávaným spisovatelem, který má na kontě sbírku poezie a několik románů – čeští čtenáři se s ním však zatím neměli možnost seznámit, protože žádné z jeho děl nebylo dosud přeloženo do češtiny. To se nyní ale mění – v nakladatelství Odeon totiž vychází jeho skvělý román Kolibřík, který byl v loňském roce dokonce oceněn prestižní cenou Premio Strega.
Druhou novinkou je thriller z pera mladého australského spisovatele Jacka Heatha s názvem Lovec. Volně navazuje na předcházejícího Mrchožrouta (2019) – hlavním hrdinou je opět bývalý konzultant FBI Timothy Blake, jehož specializací je nyní především likvidace mrtvol pro šéfku texaského podsvětí… Vydává nakladatelství Kalibr.
A do třetice Vás dnes pozvu k četbě povídek – v edici Česká povídka nakladatelství Listen totiž vychází nový sborník deseti příběhů již osvědčených autorů. Sbírka se jmenuje Má mě ráda, nemá mě ráda a je tentokrát o lásce… Pokud dáváte přednost poslechu před četbou, potěší vás jistě i stejnojmenná audioverze z nakladatelství Témbr.
Sandro Veronesi: Kolibřík
Je těžší setrvávat na místě, nebo být neustále v pohybu…? Má neštěstí vyhrazené jízdní pruhy, nebo to do nás napálí nazdařbůh…? Nejnovější román uznávaného italského spisovatele Sandra Veronesiho Kolibřík klade čtenáři řadu otázek a všechny se nějak dotýkají tajemství a ironie lidského osudu, pomíjivosti našich životů i snahy zabránit tomu, aby se chvíle, jež jsme prožili, „neztratily v čase jako slzy v dešti“.
Nenápadným hrdinou příběhu jedné rodiny, který si čtenář musí poskládat sám ze střípků života zprostředkovaných empaticky ironickým vševidoucím vypravěčem, z dopisů, e-mailů, esemesek a záznamů telefonních rozhovorů, ze seznamů a inventářů – neboť věci mají v životech lidí svůj význam a svou roli –, je oční lékař Marco Carrera přezdívaný Kolibřík: zpočátku kvůli svému malému vzrůstu, později pro své urputné úsilí udržet se na jednom místě i navzdory pohromám, jež se na něj řítí.
Číst Kolibříka, melancholický román, jehož tematickou konstantou je smrt a umírání, a přesto z něj sálá víra v život a v lidské pokolení, je jako listovat albem fotografií, probírat se zaprášeným archivem, dívat se na staré filmy, poslouchat staré desky.
Sandro Veronesi (*1959) je italský spisovatel, esejista a novinář. Narodil se ve Florencii, vystudoval architekturu a první knihu napsal v 25 letech – jednalo se o sbírku poezie s názvem Il resto del cielo (Nebe a zbytek – 1984). Mezi jeho prozaická díla patří například romány Per dove parte questo treno Allegro (Kam jede tenhle veselý vlak – 1988), I sfiorati (Narušení – 1990), Venite, venite B-52 (Jen ať přiletí bombardéry – 1995), La forza del passato (Síla minulosti – 2000) či XY (2010). Dvakrát získal prestižní italské literární ocenění Premio Strega: roku 2006 za román Klidný chaos a roku 2020 za Kolibříka.
Českému čtenáři Sandro Veronesi se představuje poprvé (s výjimkou úryvku z jeho románu Síla minulosti, přeloženého v antologii současné italské prózy a dramatu Hořký život – 2007), ale v Itálii patří mezi kritikou uznávané a čtenáři oblíbené spisovatele už dlouhá léta. Českým čtenářům se tento autor představuje vůbec poprvé – v překladu Alice Flemrové.
Jack Heath: Lovec
Timothy Blake, bývalý konzultant FBI, teď obstarává pro šéfku podsvětí likvidaci těl. Jednou v noci však najde tělo, které najít neměl, a nezbývá mu, než ho ukrýt. Jenže pak ho FBI požádá o pomoc při pátrání po pohřešovaném univerzitním profesorovi a Blake v něm poznává mrtvého, kterého má ve svém mrazáku. A vzápětí se ztratí další muž. A pak další. V texaském Houstonu řádí sériový vrah a Blakeovi na vyřešení případu dochází čas. Vyšetřování ho zavede do továrny na výrobu sexuálních panen, na louisianskou skládku odpadu a do tajného srubu uprostřed lesa. Společný hon na vraha ho opět sbližuje s agentkou FBI Reese Thistleovou – jenže ona se tak dostává čím dál blíž k odhalení jeho strašlivého tajemství. Dokáže Blake usvědčit vraha, aniž by zároveň usvědčil sám sebe?
Lovec je dalším spletitým a napínavým příběhem mrchožrouta, který za své služby požaduje vskutku zvláštní odměnu.
Jack Heath (*1986) je australský autor bestsellerů pro mládež a znepokojivých příběhů pro dospělé, který za svou práci získal mnoho cen. První knihu napsal už ve 13 letech, o pět let později uzavřel svou první smlouvu s nakladatelstvím. Čtení propadl na základní škole, když byl nemocný a nemohl dělat nic jiného. Na střední ho tak moc rozčilovala nezáživnost většiny knih pro teenagery, že se rozhodl napsat vlastní román – a ten se stal mezinárodním bestsellerem. Kromě psaní se věnuje pouliční magii, skládá filmovou hudbu, vyučuje a přednáší na školách či festivalech a jeho strhující prezentace nadchly pro čtení už tisíce dětí.
Kromě toho všeho hraje na klavír a baskytaru. A stoicky nedbá na fakt, že v žádném z oborů, kterým se věnuje, nezískal formální vzdělání. Jack Heath: Lovec, přeložila Šárka Kadlecová.
Má mě ráda, nemá mě ráda
„Má mě rád, nemá mě rád, myslí na mě, vezme si mě, láskou se souží, po jiné touží…“ Deset současných českých prozaiků a deset povídek plných nejistot, pochyb a toužebného čekání. Stále ten stejný cit – a vždy nový a nezaměnitelný příběh. Ať už končí štěstím, neštěstím, manželstvím, kytičkou, nebo hubičkou… Tohle všechno a ještě mnohem víc si přečtete novém sborníku Má mě ráda ráda, nemá mě ráda z edice Česká povídka.
Obsah:
Alena Mornštajnová: Třešeň
Michal Viewegh: Provence z Florence
Petra Dvořáková: Švihák
Jaroslav Rudiš: Vypisovači
Alice Nellis: Najdisvujosud.cz
Aňa Geislerová: Důkaz
Bianca Bellová: Pohádka
Anna Bolavá: Motýlí křídla Marušky Cihlářové
Irena Hejdová: Má mě rád, nemá mě rád
Boris Dočekal: Sofi