Nové knihy z nakladatelství Euromedia, které stojí za povšimnutí

Nakladatelství Euromedia přináší několik knižních novinek. První z nich je dlouho očekávaný třetí díl komiksové trilogie Návrat krále Šumavy – tentokrát s názvem Opona se zatahuje.

Další novinkou je svěží příběh z pera „Letušky z Economy“ Petry Š. Jirglové, jež v nové knize Všechno nejlepší, Anno tentokrát vypráví o devětadvacetileté ženě, které se za jediný večer život doslova obrátil vzhůru nohama, když se namísto očekávané nabídky k sňatku od milovaného partnera dočkala něčeho úplně jiného.

Třetí novinkový titul potěší především milovníky nekorektní politické satiry a toho nejčernějšího humoru – Dominik Landsman s Tomášem Břínkem alias TMBK totiž opět nezklamali. Po úspěšné Továrně na debilno 1 a 2 (2017 a 2018) nyní přicházejí ještě s těžším „kalibrem“ – s hanopisem Jiřího Ovčáčka – historicky prvního člověka v dějinách české republiky, který zastává funkci jak první dámy, tak i viceprezidenta a míří plnou parou do učebnic dějepisu… Alespoň tak to tvrdí autoři v knize Někdo mě má rád

Osoha, Kavalír, Mašek: Návrat krále Šumavy 3: Opona se zatahuje

Životní příběh Josefa Hasila, kterého StB ve svých spisech označovala jako Krále Šumavy, se v loňském roce definitivně uzavřel v americkém Chicagu. Ovšem příběh legendárního Krále Šumavy žije dál prostřednictvím komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy, jejíž třetí díl nazvaný Opona se zatahuje, z pera scenáristů Ondřeje Kavalíra a Vojtěcha Maška a výtvarníka Karla Osohy, právě vychází ve společné edici nakladatelství Labyrint a Euromedia Group.

Přichází další zima a ztráty na obou stranách se sčítají. Král Šumavy tvrdě platí za svou pověst nepolapitelného agenta-chodce a okolo kapitána Fišera se začíná stahovat síť podezřívání a strachu. Vrcholící stalinismus drtí Československo a jeho ozvuky doléhají i do bavorského příhraničí…

Závěrečný díl komiksové trilogie inspirované románovým bestsellerem Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy směřuje k velkému špionážnímu finále, které nás tentokrát zavede do noirového světa poválečných velkoměst. Otázkou zůstává, kdo z nesmiřitelného souboje dvou mužů ve službách znepřátelených zpravodajských služeb vyjde jako vítěz. Minulost vrhá dlouhé stíny a cena za přežití je vysoká.

První díl trilogie pod názvem Návrat Krále Šumavy: Na čáře vyšel koncem roku 2018 a byl nominován na cenu Muriel v kategorii Nejlepší původní kresba. Druhý díl s názvem Návrat krále Šumavy: Agent-chodec vyšel o rok později a získal nominaci na cenu Muriel v kategorii Nejlepší komiksová kniha roku 2019.

Celá napínavá komiksová trilogie inspirovaná románovým bestsellerem Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy zachycuje přerod bývalého pohraničníka Josefa Hasila (1924–2019) v legendárního Krále Šumavy. Po útěku z pracovního lágru přichází do válkou rozvráceného Bavorska mezi uprchlíky z komunistického Československa. Brzy se dostane do hledáčku tajných služeb na obou stranách Železné opony – americké kontrarozvědky i československé státní bezpečnosti. Právě z jejích řad vzejde Hasilův úhlavní protivník, kapitán Fišer. Začíná nebezpečná hra o život, nelítostný souboj psance a muže zákona, v němž občas není jasné, na které straně kdo skutečně stojí. Napínavý děj se odehrává mezi divokým pohraničím a pražským ústředím StB, je protkaný intrikami a nečekanými zvraty v houstnoucí atmosféře studené války…  Vydává nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Euromedia Group.

Petra Š. Jirglová: Všechno nejlepší, Anno

Osmadvacetiletá Anna má život, který by jí mohl leckdo závidět. Bydlí v krásném bytě s úžasným přítelem, jehož firma je na vzestupu, a tak se Anna může plně soustředit na péči o domácnost. Jejich čtyřletý vztah je bez poskvrny a je jen otázkou času, kdy Radim před Annou poklekne a požádá ji o ruku – a Anniny blížící se devětadvacáté narozeniny by mohly být tím dnem, zvlášť když je Radim poslední dobou takový tajnůstkář…

Jenomže namísto zásnubního prstenu se Anně dostane k narozeninám zjištění, že není jedinou ženou v životě svého milého a mladá dívka je najednou postavena do situace, kterou zatím nepoznala: musí se o sebe postarat úplně sama.

Rychlý sled událostí ji zavede do Velké Británie, aby zde začala úplně novou kariéru – a ne, není to ve velké londýnské právnické firmě, jak si myslí její otec s matkou. Na zapadlém anglickém venkově se jako novopečená au-pair bude muset postarat o dvě nezvladatelné dospívající dívky, pár stejně nezvladatelných smradlavých psů, hejno slepic a zuřivého kohouta, který nebohou dívku zjevně nenávidí…

Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr (datum vydání 21.12.2020). Čte: Adéla Kubačáková, režie: Helena Rytířová, hudba: Václav Neckář jr., délka nahrávky: 12 hodin 09 minut.

Petra Š. Jirglová vždy ráda cestovala – ať už za zábavou, nebo za prací, a tato vášeň stála v základech nejen její úspěšné prvotiny Letuška z Economy aneb co na Instagramu neuvidíte (2019), ale i románového debutu Všechno nejlepší, Anno, který je volně inspirován životem v její milované Anglii. Autorka o svých cestovatelských zážitcích píše blog TooSweetNothings, kde také komentuje aktuální společenské dění. Je původem ze Sokolova, s manželem a synem však žije v Praze. Bojí se koček. Petra Š. Jirglová: Všechno nejlepší Anno, vydává nakladatelství Ikar.

Dominik Landsman a TMBK: Někdo mě má rád

Jiří Ovčáček, historicky první člověk v dějinách České republiky, který zastává funkci jak první dámy, tak i viceprezidenta, míří plnou parou do učebnic dějepisu! Alespoň tak to tvrdí autoři jeho „autorizovaného hanopisu, Dominik Landsman a Tomáš Břínek alias TMBK

Ještě předtím, než se stane samostatnou maturitní otázkou a možná i povinným předmětem (nauka o Jiřím Ovčáčkovi), přichází hlavní hrdina knihy s jímavým a lidsko-člověčensky pojatým vyprávěním o vlastním životě, v němž se už od narození prolínají osobní a profesní rovina života, aby se spojily v dechberoucím finále v roli mluvčího, důvěrníka i ošetřovatele prezidenta Miloše Zemana.

Jiří Ovčáček se v prvním a jediném autorizovaném hanopisu rozpovídal o svém dětství za komunismu, dospívání v devadesátých letech, kdy neměl žádné kamarády, a později i o svém působení po boku Miloše Zemana, kdy stále nemá žádné kamarády, zato už má Twitter. Kniha, u které se budete dojímat, budete u ní plakat, ale společně s Jiřím Ovčáčkem se budete i radovat z maličkostí života, jako je například precizně srovnané prádlo do komínků. A tak to ostatně v životě má být.

Dominik Landsman (*1985) vystudoval obor finance podniku na Vysokém učení technickém v Brně, následně pracoval jako realitní makléř. V době, kdy dostal v zaměstnání výpověď, se rozhodl zůstat místo manželky na mateřské dovolené. O své zážitky se rozhodl podělit s ostatními, a jelikož v dětství zkoušel psát pohádky a povídky, založil si nejdřív blog, kde humorně, s nadhledem a cynismem popisoval dny prožité se svým synem. Po ohromném úspěchu na blogu vydal své příspěvky i knižně, a to se stejně velkým úspěchem: Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti a Deníček moderního fotra 2 – aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech. Následoval ještě Deníček moderního páru (společně se Zuzanou Hubeňákovou), Dovolená s moderním fotrem, Na chalupě s moderním fotrem a knížky pro děti Lapuťák a kapitán Adorabl, Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána. Aktuálně zveřejňuje Dominik Landsman své příspěvky v časopisech a na internetu, pracuje na dalších knihách a věnuje se svému velkému koníčku – rybaření.

Tomáš Břínek (*1982) je známý především jako designér a kolážista, který má veleúspěšnou stránku TMBK, ale věnuje se i „normální grafice, fotografování a hudbě. Je považovaný za jednoho z nejvlivnějších lidí na sociálních sítích – na Facebooku ho sleduje přes 140 000 fanoušků, na Instagramu je jich dokonce přes 400 tisíc.

Společně již oba autoři vydali knihy Továrna na debilno (2017) a Továrna na debilno 2 – Vzpoura pražské kavárny (2018).

Dominik Landsman, TMBK: Někdo mě má rád, vydává Listen.

You may also like...