O zdravém spaní s Alešem Pytlíkem
Kvalitní spánek je pro naše tělo nesmírně důležitý. Přečtěte si, jak se Aleš Pytlík, odborník na zdravý spánek z firmy Materasso staví k optimální teplotě a vlhkosti v ložnici a jak podle něj vybrat ideální matraci.
Materasso se zaměřuje na výrobu kvalitních matrací a postelí
Pod značkou Materasso se skrývá tým odborníků, kteří mají dlouholeté zkušenosti na poli výroby ortopedických matrací a postelí. Většina jejich matrací je navíc zařazena Státním ústavem SR pro kontrolu léčiv jako „Zdravotní pomůcka“.
Poslechněte si podcast o zdravém spaní s Alešem Pytlíkem z firmy Materasso.
Zdravý spánek je pro náš život důležitý
Zdravý spánek pozitivně ovlivňuje náš život. Je přitom namístě dodržovat pravidelný biorytmus, díky kterému si svůj organismus zbytečně nerozhodíte. Uvádí se, že přibližně 4 hodiny před spánkem byste neměli užívat kofein.
Stejně tak je namístě se vyhnout alkoholu. I když po jeho konzumaci snadněji usnete, nebude se jednat o ten správný regenerační spánek.
V ložnici je vhodné zajistit stínění
Jaká je ideální teplota na spaní
V odborných zdrojích se dozvíte, že ideální teplota v ložnici se pohybuje mezi 17 až 21 °C. Samozřejmě je nutno podotknout, že volba teploty je spíše individuální záležitostí a je nutné se řídit také svým pocitem.
V letním období je namístě větrat až k večeru nebo v noci a přes den držet okna spíše zavřená, abychom dosáhli ideálního klimatu. Pokud je vnitřní teplota příliš vysoká, projeví se to na kvalitě našeho spánku. Máme tendenci odkopávat peřinu a nevědomky své tělo ochlazovat.
Rovněž se doporučuje používat odlišnou přikrývku na letní a zimní období, případně také měnit provedení ložního prádla.
Myslete také na optimální vlhkost vzduchu v ložnici
Pamatovat je dále třeba na vhodnou vlhkost v ložnici. Pokud bude vlhkost nepřiměřená, dokáže ovlivňovat naše pocení při spánku. Vlhkost uvnitř místnosti by se ideálně měla pohybovat od 40 do 60 %
Zdravému spánku dále neprospívá modré světlo, kterému bychom se měli před usínáním vyhnout. Zdrojem tohoto modrého světla je zejména mobilní telefon, počítač či televizor. Během spánku je vhodné místnost zatemnit a zabránit tak vniknutí pouličního osvětlení dovnitř ložnice.
Jaké polohy při spánku upřednostnit
Mezi nejběžnější a pro naše tělo nejpřirozenější polohy při spánku patří ta na zádech a na boku. Naopak poloha na břiše je pro naše tělo naprosto nevhodná, a to kvůli nepřirozenému zakřivení páteře a vysokému tlaku na naše orgány. Pokud přesto tuto polohu preferujete, je důležité si vybrat patřičnou matraci do postele.
Možná namítnete, že při poloze na zádech se může objevit chrápání. To je poměrně běžné. Částečně lze tento problém řešit pomocí anatomicky tvarovaného polštáře.
Platí, že volba polštáře by měla být vždy v souladu s naší matrací. Pokud si například vybereme měkčí matraci, bude nám stačit nižší polštář. A naopak tvrdší matrace si bude žádat vyšší polštář.
A jak lze jednoduše poznat, že je vaše matrace do postele s polštářem správně zvolená? Třeba podle vašeho osobního pocitu po probuzení. Pokud se ráno cítíte odpočatí, nebolí vás záda ani krční páteř, je to známka správně vybraného vybavení.
Pamatujte na pravidelné větrání
Jak správně vybrat matraci do postele
Poloha při spánku je hodně individuální. Vždy je třeba pamatovat na to, že kvalitní matrace by se měla přizpůsobit tělu a podepřít jej. V žádném případě bychom se matraci neměli přizpůsobovat my sami.
Pokud preferujete spánek na zádech, hodí se sáhnout spíše po tvrdší matraci. Právě na ní se váha těla rozprostře prakticky po celém jejím povrchu. Pokud naopak upřednostňujete spánek na boku, vyberte si spíše měkčí tvárnou matraci, která dokáže ustoupit ramenům a kyčlím.
A v úvahu vezměte i případné zdravotní problémy. Jestliže vás například trápí revmatismus, může na tvrdých matracích docházet k nežádoucímu velkému protitlaku na klouby. Osoby, které se potýkají s nadměrným pocením, by dále neměly sahat po matracích z paměťové pěny. Případně takovou variantu ještě opatřit vzdušným povlakem nebo chráničem matrace, který zabrání vniknutí vlhkosti dovnitř.
Rozhodujte se také podle podkladu, na kterém bude matrace ležet. Důležitým faktorem může být skutečnost, zda chcete matraci polohovat. Alergici budou vybírat z materiálů, které jim nečiní žádné potíže. A v neposlední řadě pamatujte na správný výběr s ohledem na vaši výšku a tělesnou hmotnost.
A jak je to s dětskými matracemi?
Při výběru matrace pro děti platí prakticky to samé jako u matrací pro dospělé. Pamatujte však na to, že by taková matrace neměla mít zóny tvrdosti. U dětí tato technologie není žádoucí, jelikož jsou jednotlivé zóny navrženy pro proporce dospělého člověka, nikoliv drobnějšího dítěte.
Matraci si vždy vyzkoušejte
Než se rozhodnete pro nákup, je vždy lepší si matraci nezávazně vyzkoušet. Nechte si proto poradit a nebojte se vyzkoušet i několik matrací a podle vašeho pocitu vybrat tu správnou. Přece jen spánkem trávíme velkou část našeho života.
Pokud je matrace oboustranně stejná, nezapomínejte ji pravidelně otáčet. Pro dosažení optimální životnosti ji také udržujte v suchém prostředí. Obecně se doporučuje matraci vyměnit za 7 až 10 let.
Foto: unsplash, pixabay