OCT: Nový pohled do oka přinesl revoluci v diagnostice
Zrak je bezpochyby jeden z našich nejcennějších smyslů, prostřednictvím kterého vnímáme krásy kolem sebe. A když se setkáme s potenciálními problémy týkajícími se zdraví našich očí, je rychlá a přesná diagnostika doslova klíčová. V tomto ohledu už oftalmologům třicet let pomáhá revoluční technologie zvaná optická koherentní tomografie neboli OCT.
Historie OCT sahá do devadesátých let minulého století, kdy se nová diagnostická metoda začala vyvíjet. V roce 1996 se technologie OCT poprvé využila v praxi a o deset let později se již stala nezastupitelným diagnostickým nástrojem v oftalmologii. V Očním centru Praha byl první OCT přístroj zakoupen v roce 2010 a u našich pacientů je tak tato revoluční technologie standardně využívána pro detailní vyšetření zadních struktur oka již téměř 15 let.
Co je to OCT a jak funguje
„OCT neboli optická koherentní tomografie je moderní diagnostická metoda v oftalmologii, která umožňuje detailní zobrazení vnitřních struktur oka s vysokým rozlišením. To umožňuje lékařům identifikovat i drobné strukturální změny, které by mohly být příznakem očního onemocnění. Díky tomu lze daleko dříve a přesněji rozpoznat některá oční onemocnění a zároveň sledovat i průběh a efektivitu léčby,“ vysvětluje MUDr. Lucie Frantlová, vedoucí lékařka ambulantního provozu OCP a sítě MediPort, která se specializuje na diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice.
Bezkonkurenčnost OCT oproti jiným diagnostickým metodám spočívá v jeho neinvazivnosti, přesnosti zobrazení a vysoké rozlišovací schopnosti. Data jsou k dispozici ihned, což lékařům umožňuje okamžitou analýzu stavu oka. Navíc je vyšetření pomocí OCT pro pacienty velice pohodlné, bezbolestné a rychlé.
Základní princip OCT spočívá v měření odrazových vlastností tkání v oku pomocí světelného paprsku. Během vyšetření je pacientovi směrován do oka světelný paprsek, který se odrazí od různých tkání v oku. Tyto odrazy jsou zachyceny a analyzovány, což umožňuje vytvoření detailního obrazu struktur oka.
V Očním centru Praha již v současné době standardně používáme tzv. angiografické OCT. Jedná se o pokročilou formu OCT, která zobrazuje nejen stav jednotlivých vrstev sítnice, ale zároveň i funkčnost všech jejích struktur a cévního systému bez použití kontrastní látky. Ačkoliv tato technologie znamenala nemalou investici, pro současnou diagnostiku je nejpřesnější, a pacientům tak můžeme poskytnout skutečně tu nejlepší možnou péči o jejich zrak.
Pomáhá zachovat zrak a tím kvalitu života
Řada onemocnění sítnice probíhá ve svém počátku skrytě a až v pokročilém stádiu se projeví zhoršeným viděním, které však už v tu chvíli nelze napravit, pouze zpomalit. OCT pomáhá v prevenci, zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby a snižuje možnost vážnějšího poškození zraku.
„Vyšetření zraku pomocí OCT hraje klíčovou roli v diagnostice, sledování a léčbě očních onemocnění, jako je například makulární degenerace, glaukom nebo diabetická retinopatie. Pro pacienty to znamená jednoduché a efektivní vyšetření, které jim ale může zachránit zrak a zachovat kvalitu jejich života,“ upřesňuje využití OCT paní doktorka Frantlová.
OCT vyšetření by tak měl podstoupit každý po 35. roce života. OCT dokáže odhalit mnoho očních onemocnění v počátečním stadiu, kdy ještě pacient žádné příznaky nepociťuje.
Oční onemocnění, kde OCT pomáhá
Díky schopnosti poskytnout detailní a přesné zobrazení vnitřních struktur oka může OCT významně přispět k účinné péči o pacienty trpící onemocněními, jako jsou například:
Makulární degenerace: OCT umožňuje sledovat změny v makule, což je oblast sítnice odpovědná za centrální vidění. To je klíčové pro diagnostiku a sledování makulární degenerace, která je jednou z hlavních příčin ztráty zraku u starších osob.
Diabetická retinopatie: U pacientů s diabetem může OCT detekovat otoky a ztluštění sítnice, což jsou příznaky diabetické retinopatie. Tato informace je důležitá pro plánování léčby a sledování progrese onemocnění.
Glaukom: OCT analyzuje nervová vlákna zrakového nervu a pomáhá tak zjistit rozsah poškození zrakového nervu zeleným zákalem.
Makulární edém: OCT umožňuje zobrazení otoků a hromadění tekutiny v makule, což může být příznak různých onemocnění, jako je například diabetická retinopatie.