Pálenku roku Hruškovici Williams ochutnáte v Palírně Radlík

Téměř tři stovky českých destilátů se utkaly o titul Pálenky roku. Absolutním vítězem letošního ročníku se stala Hruškovice Williams ze středočeské Palírny Radlík, která letos slaví 25. výročí založení. Ta byla zvolena i Palírnou roku. Symbolicky si tak k narozeninám odnesla i titul Palírny roku. Výsledky soutěže Pálenka roku, největší české soutěže profesionálních destilatérů, byly oznámeny v pražském Kině Kavalírka v pátek 13. října.

Odborná porota hodnotila 296 destilátů z 37 českých lihovarů. Vysoká účast lihovarů byla způsobena úspěchem předešlého ročníku. Ceny se udílely celkem v 19 kategoriích, jako byly slivovice, hruškovice či meruňkovice, ale také ovocné likéry, giny a whisky. Záštitu nad soutěží opět převzala Unie destilatérů a největší český distributor řemeslných pálenek Lihovárek.cz.

Pálenkou roku byla vyhlášena Hruškovice Williams z řemeslného lihovaru Palírna Radlík, která získala nejvyšší hodnocení ze všech hodnocených vzorků. Celkově dosáhla výsledku 96 bodů. Porota ocenila především výraznou chuť ovoce. „Hrušky pro výrobu této pálenky nakupujeme speciálně v Lombardii, která je williamskami vyhlášená. Následně je všechny poctivě odšťopkováváme a kvasíme ve vinifikátorech. To je metoda, již většina lihovarů nevyužívá, nám se ale osvědčila, protože díky ní můžeme hrušky kvasit při nižších teplotách a zachovat tak jejich intenzivní chuť,“ vysvětluje Kamil Kutina, masterdestilér Palírny Radlík s tím že hruškovice tak chutí připomíná hruškový kompot.


Celkem 19 kategorií destilátů hodnotilo během koštu 10 odborných komisí složených z předních českých expertů na lihoviny. „Každý produkt byl hodnocen na základě ověřené metodiky, která zkoumá parametry jako požitek, vůni, chuť či jemnost. Parametrů je 10 a bodů také. Celkem se tedy jedná o stobodovou škálu,“ vysvětluje Jakub Gottwald, majitel společnosti Lihovárek a pořadatel soutěže.

Předsedou odborné komise hodnotitelů byl děkan Vysoké školy chemicko-technologické a předseda Unie destilatérů Karel Melzoch. „Letošní Pálenka roku nám ukázala, že pálenky si vlastní soutěž rozhodně zaslouží. Je patrné, že jejich úroveň každým rokem stoupá,“ uvedl. „Zároveň můžeme vypozorovat, že současným trendem je posun k odrůdovosti, čistotě a také ke spotřebitelské líbivosti – zkrátka výroba pálenek, které dělají lidem radost,“ dodal.

Vítězná Palírna Radlík vznikla již v roce 1998 jako pěstitelská pálenice, s cílem přenést a rozvíjet moravskou tradici ve středních Čechách. Od roku 2001 je i řemeslným lihovarem, ale širší záběr si vytýčila po rozsáhlé rekonstrukci, která proběhla před pěti lety. „Těší nás, že ovocné pálenky se staly respektovanými destiláty, které patří do dobrých barů a restaurací“ říká zakladatel až a majitel palírny Zdeněk Musil. „Spojuje se v nich národní tradice, úcta k přírodě a tvůrčí autorská práce.“ Celkově destiláty z Palírny Radlík získaly čtyři zlaté medaile, čtyři stříbrné a tři bronzové.

Palírna Radlík

Palírna v letošním roce oslaví 25. let od založení. Je to řemeslný lihovar, který od svého vzniku v roce 1998 snaží povznášet ovocné pálenky mezi prestižní destiláty. Jak sami říkají jejich cílem je objevovat duši ovoce.

Srdcem palírny je měděná dvoukotlová unikátní destilační aparatura, kterou si na základě více jak dvacetiletých zkušeností sami navrhli. Jedná se o dvoukotlovou destilační aparaturu umožnující pomalou destilaci. Destilatér může v jejím průběhu určit, zda-li se jednotlivé frakce budou destilovat dvakrát nebo až pětkrát. K fermentaci ovocného rmutu stejně jako v moderních vinařstvích používají řízené kvašení při regulované teplotě.  V každém litru destilátu je 12 až 18 kg kvalitního ovoce a všechny pálenky vznikají bez přídavku potravinářského lihu, cukru i aromat. Moderní technologie v kombinaci s tradičními postupy pomáhá, aby jejich ovocné destiláty byly zároveň jemné a plné chuti.

Palírna Radlík část ze své produkce nechává zrát i v dubových sudech, čímž pálenky získávají jemnost a další chuťové dimenze. V současné době mají v nabídce přes dvacet ovocných destilátů a vedle klasické slivovice, meruňkovice či hruškovice nabízí lihovar i netradiční pálenky například z kdoulí, rybízu, ananasu, mirabelek, jeřabin či bezinek.

V Palírně Radlík si přejí, abychom na své národní destiláty byli již brzy stejně tak hrdí jako jsou Skotové na whisky, Francouzi na koňak či calvados a Italové na grappu. 

Foto: Archiv Palírny Radlík

You may also like...