Planetum připravilo unikátní výstavu k výročí 50 let od přistání člověka na Měsíci

Planetum, jako největší platforma svého druhu v ČR, připravilo u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci světově unikátní výstavu. Dne 20. července 2019 uplyne 50 let od přistání člověka na Měsíci, o den později nás bude půl století dělit od okamžiku, kdy se lidská noha poprvé dotkla jiného kosmického tělesa.

Štefánikova hvězdárna na Petříně se stane jediným místem na světě, kde se budou moci návštěvníci přímo dotknout povrchu Měsíce. Na vlastní kůži se bude moci každý návštěvník dotknout vystaveného vzorku horniny, která na Zemi doputovala v podobě meteoritu, jenž byl před několika miliony let vyvržen z povrchu Měsíce při dopadu jiného kosmického tělesa a šťastnou náhodou dopadl na povrch Země.

Dvojjazyčná (česko/anglická) výstava bude návštěvníkům Štefánikovy hvězdárny na Petříně přístupná od 4. července 2019.

V Planetáriu Praha si od 20. července 2019 budou moci návštěvníci prohlédnout lunární modul Eagle, který dopravil před 50. lety člověka na Měsíc. Pražské planetárium se stane jediným místem na světě, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout přistávací modul Eagle i zevnitř. Na vlastní kůži tak budou moci okusit podmínky, v jakých lidé na Měsíc před 50 lety cestovali.

Exponát vystavený v planetáriu bude reálným modelem lunárního modulu Eagle v měřítku 1:1. Přistávací modul (výška 8 m, základna 9×9 m) bude instalován před vstupem do planetária. Zvenčí si jej tak budou moci zdarma prohlédnout všichni návštěvníci Stromovky. Zevnitř bude lunární modul vzhledem k omezené kapacitě přístupný pouze návštěvníkům planetária se speciální vstupenkou.

HISTORIE

Kosmická loď Apollo 11 odstartovala ze Země dne 16. července 1969. Po třech dnech letu zakotvila na oběžné dráze okolo Měsíce a 20. července sestoupili Buzz Aldrin a Neil Armstrong v lunárním modulu na povrch Měsíce, zatímco velitel letu Michael Collins zůstal ve řídícím modulu na oběžné dráze kolem Měsíce. Přistání lunární modulu neproběhlo bez problémů – kdyby se přistávací manévr prodloužil o více než 30 sekund, modul by se i s posádkou zřítil na povrch Měsíce. Vše dopadlo dobře, a tak mohl Neil Armstrong dne 21. července 1969 ve 3 hodiny 56 minut středoevropského času (který platil i v tehdejším Československu) vkročit na povrch Měsíce.

„Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“

You may also like...