Podle odborníků je Nutri-Score zásadní v boji s obezitou

Zástupci Pro Nutri-Score platformy, kterou podporují nejen odborníci z řad lékařů nebo odborníků na výživu, ale i mnozí výrobci a prodejci potravin, se důrazně ohrazují proti nepravdivé argumentaci Potravinářské komory ČR. Hlavním přínosem zjednodušeného zdravotně-výživového značení na přední straně obalů potravin je edukace spotřebitelů a zlepšení jejich orientace v nutričních hodnotách a tím i možnost zkvalitnění stravovacích návyků.

„Zdravotní stav české populace není dobrý a jednou z nejrozšířenějších nemocí je obezita a v mnoha případech i nadváha. Postihuje dvě třetiny dospělých Čechů a statistiky se stále zhoršují. Také u dětí výskyt obezity během posledních let průběžně roste. A obezita je přímá cesta, která vede k mnoha vážným onemocněním, ke kardiovaskulárním, k nádorovým, ale i těžkému průběhu infekcí, zvláště koronaviru,“ vysvětluje MUDr. Petr Sucharda, CSc., ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, vědecký sekretář České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Systém Nutri-Score kritizuje Potravinářská komora ČR a někteří výrobci potravin. Podle nich diskriminuje celé skupiny potravin bez ohledu na obvyklý způsob konzumace, ignoruje životní styl spotřebitelů a propaguje vysoce zpracované potraviny, které Světová zdravotnická organizace považuje za rizikové, a přitom nezohledňuje další mikronutrienty (vitamíny a minerální látky).

Systém Nutri-Score, stejně jako jakékoli jiné označování zaměřené na obsah živin, sice nebere v současnosti v potaz úroveň průmyslového zpracování. Tu ovšem nezohledňuje ani stávající používaná tabulka. Nutri-Score navíc značnou část vysoce průmyslově zpracovaných produktů hodnotí výrazně hůře, a to kvůli vysokému obsahu nasycených tuků, cukrů a soli. Dalším mýtem je to, že Nutri-Score chybně poměřuje masné nebo rybí produkty a záměrně je sráží. Ve skutečnosti mnohé z nich mají hodnocení A, jak dokládá pohled do potravinových databází s dostupným hodnocením. Právě nedostatečný důraz například na ekologický dopad červeného masa je někdy v zahraničí Nutri-Score vyčítán.

„Funkčnost a nadřazenost Nutri-Score v porovnání s jinými systémy byla podpořena desítkami studií. Například ve Francii nedávno provedený průzkum jednoznačně vyvrátil, že Nutri-Score zlikviduje tamní tradiční regionální potraviny. Většina z nich obdržela skóre A či B. Obdobně dobře dopadají i italské potraviny tradiční pro tzv. středomořskou stravu, která je doporučována v prevenci mnoha onemocnění. Navíc ani označení D nebo E neznamená, že by lidé takto označené potraviny neměli vůbec konzumovat, jen jde o rozumnou míru a frekvenci,“ doplnila MUDr. Eliška Selinger, která působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a ve Státním zdravotním ústavu.

Rovněž provedené průzkumy v Česku jasně dokládají, že tuzemští spotřebitelé zavedení jednotného srozumitelného grafického systému označovaní potravin jednoznačně podporují a oceňují jeho přínos při výběru potravin.

„Rozumím tomu, že se Nutri-Score nehodí mnoha zástupcům potravinářské lobby, takže o něm šíří pomluvy. Zatímco tuzemští potravináři Nutri-Score odmítají a poukazují na jeho údajnou nekorektnost, v západní Evropě se jedná o naprosto standardní věc a spotřebitelé se s ním v obchodech běžně setkávají. Je proto chvályhodné, že i v českých obchodech výrazně přibývá výrobků transparentně označených Nutri-Score, například pokud jde o chlazený sortiment. Nutri-Score se již dokonce v Česku poprvé objevil v TV reklamě. Z Nutri-Score se již také stalo jedno z hlavních témat konferencí odborníků na výživu,“ podotkl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, a dodal: „Obchodníci podporují cokoli, co zásadním způsobem napomůže spotřebitelům lépe se orientovat při nákupech i s ohledem na jejich zdraví. Z toho důvodu řada z nich začala dobrovolně Nutri-Score používat u svých privátních značek.“

Systém Nutri-Score se v současnosti používá v Německu, Nizozemsku, ve Francii, v Belgii, Lucembursku, ve Španělsku, Švýcarsku, v Portugalsku a dalších státech. Jeho zavedení v rámci EU jako systém jednotného značení oficiálně podporuje významná část členských států a doporučuje ho i Světová zdravotnická organizace nebo Evropská organizace spotřebitelů.

„Věřím, že ne všichni čeští europoslanci jsou proti Nutri-Score, jak se nám snaží podsunout potravinářská lobby. Těm, kteří se v problematice zcela neorientují, bych doporučil návštěvu webových stránek platformy www.nutriscorecesko.cz, kde naleznou odpovědi na otázky o tomto značení. Zároveň tam najdou i argumentaci, uvádějící na pravou míru všechny nesmysly, které o Nutri-Score kolují,“ uzavřel T. Prouza.

You may also like...