Podpořte imunitu svých chlupáčů v zimním období
Zimní období jde mnohdy ruku v ruce s oslabením imunity, a to nejen u lidí. Náchylnější k nemocem mohou být i mazlíčci. Každé takové onemocnění je pak spojeno s velkou péčí, častými návštěvami veterináře a nemalými finančními výdaji. Přinášíme tři tipy, které vašemu pejskovi pomohou přečkat zimu ve zdraví a pohodě.
Kvalitní strava je základ
Každé roční období je jiné a vnímají to i naši mazlíčci. “V zimním období je potřeba, primárně psům chovaným venku, dávat krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. To, že v zimě váš pes nabere nějaké to kilo navíc nevadí, tuk ho totiž udržuje v teple. Vyzkoušejte například krmivo Marp Holistic Salmon bez obilovin, které obsahuje vysoké procento bílkovin a všechny důležité vitamíny a minerály,“ doporučuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček ze společnosti Pučálka. Pokud ale chystáte změnu krmiva, nedělejte to ze dne na den. Alespoň po dobu jednoho týdne míchejte aktuální krmivo s novým.
Náš tip: Pokud se obáváte, že mazlíčkovi nové krmivo nebude chutnat, vybírejte ta krmiva, kde najdete kombinaci čerstvého a sušeného masa. Právě to, totiž zvyšuje chutnost krmiva a minimalizuje šanci, že budete muset koupit další krmivo.
Přidejte vitamíny a oleje
Zejména pro starší či nemocné psy může být zimní období velmi náročné. Přechod z tepla do zimy je mnohdy šokem pro organismus, a tak se může stát, že pes nastydne. Abychom tomu předešli, je vhodné podávat vitamíny a minerály ve větším množství. “Oblíbenou volbou chovatelů psů v zimním období je podávání čistého vitaminu C přímo do krmiva. Často jej podávají v kombinaci se sypkou směsí žraločí chrupavky značky Marp, která pomáhá při problémech s pohybovým aparátem,“ uvádí Pučálka. Kromě vitamínů a minerálů v sypké podobě je vhodné zvýšit příjem omega 3 nenasycených mastných kyselin, které lze najít například v oleji z tresčích jater nebo lososovém. Oba tyto oleje jsou i bohatým a přírodním zdrojem vitaminu A a D, zlepšují kvalitu srsti a pomáhají při problémech se zrakem a klouby. “Oleje tak jako sypké potravinové doplňky lze snadno přimíchat do krmiva, pokud chcete mazlíčkovi přilepšit přidejte i konzervu a vše pečlivě zamíchejte,” doporučuje Pučálka.
Hlavně v teple
Venkovní teploty se blíží k nule, což pro majitele menších ale i krátkosrstých plemen znamená jediné, pořídit obleček. I když si můžete říkat, že je to zbytečnost a rozmařilost, opak je pravdou. Psí kabátek či svetr chrání psa před teplotními výkyvy a udržuje ho částečně v teple. Majitelé krátkosrstých a starších psů by měli obzvláště zpozornět, jelikož prochladnutí pejska při procházce v teplotách pod nulou není nic neobvyklého. Investice do oblečení na zimu se vám vrátí několikrát, návštěvy veterináře totiž stojí mnohem více.
Náš tip: Nejlepší je nechat ušít mazlíčkovi obleček na míru. Díky tomu mu perfektně padne a vy nebudete muset řešit, zda někde odstává nebo vůbec nesedí.