Polovina středoškoláků se bojí nástupu do práce. S nápady, jak situaci zlepšit, přišli sami studenti
Obavy mladých lidí z budoucího uplatnění jsou větší než kdy dřív. Výsledky průzkumů, které mezi tisíci vrstevníky provedli sami studenti, ukázaly na hlavní problémy nastupující generace – neschopnost orientovat se v příležitostech, potřebu lepších praktických znalostí a nízkou podporu škol v neformálním vzdělávání.
Největší smysl školy spatřuje 72 procent středoškoláků v získávání dovedností a schopností. Současná výuka tomu podle nich ale neodpovídá. „Dnešní středoškoláci mají v průměru čtyři mimoškolní aktivity, chybí jim ale praktické schopnosti, které budou potřebovat na trhu práce. Rádi by se ve škole učili víc ‚pro život‘, ale stále převládá mínění, že ohledně budoucího uplatnění jim škola spíš nepomáhá. Až 56 procent gymnazistů neví, čím by se v budoucnu chtěli živit, a polovina všech dotázaných se bojí nástupu do práce kvůli nedostatku zkušeností a dovedností. Modernizace školní výuky se zaměřením na praktické schopnosti a kritické myšlení je přáním většiny studentů,“ prozradili výzkumníci Adam a David, účastníci rozvojového programu Samsung Tvoje šance #futureskills pro studenty ve věku 17 až 21 let. Jejich dotazníkového šetření se zúčastnilo 2120 respondentů středoškoláků napříč Českou republikou. Výsledky nyní využijí k tvorbě vlastního projektu, který cílí na druhé ročníky gymnázií a jejich lepší motivaci k seberealizaci.
Celkem se problematice „mladí v práci“ věnovalo v programu Samsung Tvoje šance #futureskills pět dvoučlenných týmů. Každý z nich identifikoval problém v zadané oblasti a během devíti měsíců rozvojového programu hledal a testoval s pomocí přístupů metody Design Thinking vhodná řešení. Vzniklo pět nových vzdělávacích prototypů vytvořených studenty pro studenty, které podporují jejich vědomou volbu kariéry. „Prvním krokem byla pro studenty výzkumníky fáze empatie, ve které lépe porozuměli tomu, jak se mladí lidé ve škole a v práci cítí a co si myslí. Ta probíhala formou dotazníkových šetření i osobních rozhovorů mezi stovkami studentů, učitelů, odborníků z firem. Díky tomu mohli naši studenti výzkumníci vymyslet, rozvinout a testovat nové platformy, které vnímají a úspěšně řeší potřeby uživatelů. Program Tvoje šance #futureskills sice jako takový končí letos v prosinci právě prezentací týmových projektů a jejich prototypů, ovšem většina účastníků chce své nápady dotáhnout až k veřejné realizaci a zlepšit tak informovanost a připravenost mladých lidí na budoucnost,“ popsala CSR manažerka společnosti Samsung Zuzana Mravík Zelenická.
Výsledky dotazníkového šetření svých kolegů potvrdily další studentské týmy kvalitativními výzkumy. Svá zjištění následně zakomponovaly do projektů na podporu profesního rozvoje studentů, ale také například do informativního manuálu pro učitele 3. a 4. ročníků středních škol nebo do propagace širokých možností programů pro lidi do 30 let, kteří zatím nehledají kariéru, ale touží cestovat a nabírat zkušenosti. „Provedli jsme 27 rozhovorů se studenty a odborníky, které nám pomohly hlouběji pochopit problémy obou skupin v pracovním prostředí. Studenti jsou především nespokojeni s nízkou motivací škol k neformálnímu vzdělávání (60 %). Ještě víc je však trápí, že ač mají povědomí o mnoha příležitostech, jak se rozvíjet, nedokáží se v nich sami zorientovat (75 %),“ uvedli 17letý Vojtěch a 19letý Adam z dalšího projektového týmu v programu Tvoje šance #futureskills. Své poznatky využijí k realizaci online platformy pro mladé lidi do 25 let, která jim pomůže rozhodnout se pro svoji správnou cestu a kariéru.
Předat vrstevníkům důležité informace o různých povoláních formou počítačové hry se rozhodli Eliška a Richard. Vyzpovídali 40 respondentů ve věku 14 až 21 let. „Mladí lidé už mají dost učení se abstraktních pojmů zpaměti, chtějí reálné příklady, na kterých pochopí, jaký dopad má probírané učivo na svět kolem nich. Přes 82 procent respondentů si stěžovalo, že nemají žádné praktické zkušenosti, 57 procent postrádá vzdělání v podnikavosti a 42 procent studentů středních škol by uvítalo možnost exkurzí do firem. Vymysleli jsme proto originální projekt, který je dle našeho názoru šitý na míru naší cílové skupině – aktivním mladým lidem, konkrétněji gymnazistům, kteří si rozmýšlí své budoucí povolání, ale nemají k tomu dostatek informací, času či prostředků. V naší hře nahlédnou do skutečné náplně práce mnoha profesí a získají lepší představu pro své rozhodování, kde a jak začít sbírat zkušenosti, první praxi a v čem se rozvíjet,“ doplnila letošní maturantka.
O nejlepším novém projektu bude rozhodovat odborná porota na slavnostním zakončení programu Samsung Tvoje šance #futureskills 5. prosince.
Foto: Samsung Tvoje šance #futureskills