Poslední letošní teplé chvilky na terase u grilu

Teplých dnů a večerů velmi rychle ubývá, a proto by se mělo využít poslední možnosti, ugrilovat si na terase nebo zahradě dobrý steak nebo rybu a posedět možná již s teplým drinkem a hřejivou dekou a načerpat energii z posledních slunečních paprsků. Žhavé uhlíky z grilu a voňavé svíčky pomohou navodit příjemnou podzimní atmosféru.

Ve vlhkém podzimu oceníte především kvalitní brikety a podpalovače, tak aby byl průběh vaší poslední venkovní party bezproblémový. Výhodou podzimního času je také fakt, že vás už nebude otravovat škodlivý hmyz a budete si tak bez neustálého odhánění moci pochutnat na dobrotách z grilu a užít si skleničku vína nebo sladkého koktejlu, či domácí limonády.

Zajímavosti ze světa grilování a barbecue:

Víte, že:

  • květen je Mezinárodní den grilování a někde se dokonce uvádí, že celý květen je měsíc grilování!
  • největší gril na světě mají v Texasu, vejde se na něj až 4 tuny masa najednou.
  • grilování je úprava pokrmu na přímém ohni a je velmi rychlá, oproti tomu barbecue využívá nepřímého ohně a trvá mnohem déle.
  • můžete měřit teplotu na grilu pomocí své dlaně? Pokud udržíte dlaň zhruba 10 cm nad grilem 2 až 4 sekundy, teplota na grilu je 230°C až 280° Pokud vaše ruka vydrží žár 5 až 7 sekund, teplota na grilu se pohybuje do 230°C a jestliže svoji dlaň můžete ponechat v dané vzdálenosti 8 až 10 sekund, gril je rozehřátý na 170°C.
  • grilování je nejpopulárnější mezi Američany na Den nezávislosti, 4. července jich griluje více než 70 % a stejné procento amerických domácností gril vlastní.
  • zatímco pro většinu lidí je nejpopulárnější pokrm z grilu hamburger, pro vegany je to sýr tofu.

Jak a kde vzniklo barbecue?

Už v 17. století indiánský kmen Arawak žijící na ostrově Haiti připravoval maso na dřevěném roštu tzv. „barbacoa“ z čehož vyplývá dnešní “barbecue”. Indiáni mřížku vynalezli k uzení masa. Výraz „barbacoa“ v historii označoval zástup lidí za účelem společného stolování. Španělé, kteří ostrov obsadili, převzali mnohé vynálezy, se kterými se zde seznámili, a jedním z nich bylo právě grilování. Zásadní změnu přinesl rok 1897, kdy si Ellsworth B.A. Zwoyer nechal patentovat revoluční uhelné brikety. V roce 1921 Henry Ford hledal způsob, jak využít piliny a kusy dřeva, které vznikají jako vedlejší produkt v továrnách. Řešení našel ve výrobě dřevěného uhlí, které se v 90. letech stalo preferovaným palivem. Milovníkem grilování byl i první americký prezident George Washington.

V roce 1952 vymyslel svářeč George Stephen, zaměstnanec Weber Brothers Company, ve svém zaměstnání první uzavřený gril. Rozřízl kovovou bóji na půl a dal tak vzniknout kulatému grilu, jak ho známe dnes. Horní polovinu používal jako víko, které těsnilo a udržovalo chuť a teplo a zároveň bylo opatřeno průduchy, které přiváděly kyslík k ohni. Grily značky Weber se záhy staly základním vybavením amerických domácností. V roce 1960 byl uveden na trh plynový gril, který si mohla na začátku dovolit jen vyšší vrstva. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století se staly hitem grily s poklopem. V dnešní době existuje široká nabídka grilů a grilování se stále těší velké oblibě.

A jaký gril je na vaši terasu nejvhodnější?

Na trhu existují čtyři základní druhy grilů, podle druhu použitého paliva: grily na dřevěné uhlí, na plyn, elektrické grily a grily na pelety. 

Grily na dřevěné uhlí jsou nejoblíbenější a nejtradičnější a přinášejí požitek z autentického praskání dřevěného uhlí. Většina z nich je vybavena poklopem, který umožňuje rozšířenější možnosti úpravy pokrmů.

Aktuálně je v Evropě spíše trend grilování na briketách z dřevěného uhlí, což je prakticky uhelný prach slisovaný do briket. Mají také lepší výhřevnost než čisté dřevěné uhlí. Nevýhodou grilování na dřevěném uhlí je to, že se nedá regulovat plamen, a proto je důležitá šikovnost a zkušenost kuchaře.

„Dřevěné uhlí se vyrábí z tvrdého dřeva z listnatých stromů, dřevo z jehličnatých stromů není vhodné, kvůli obsahu pryskyřice. V dřívějších dobách se vyrábělo v tzv. milířích, dobře známé například z pohádky Pyšná princezna, dnes se produkují v tzv. karbonizérech, které tvoří celé technologické jednotky,“ uvádí odborník na vše kolem ohně Petr Zelinka, ředitel společnosti SOLO Matches & Flames.

Stejnou důležitost při grilovaní má kromě výběru kvalitních briket také pomocník v podobě podpalovače.  „Účinné podpalovače jsou jak mezi přírodními, tak chemickými produkty. Přírodní podpalovače máme v několika podobách, od klasických dřevěných ´polínek´ sestavených do speciálního tvaru, přes speciální kostky a svitky napuštěné parafínem pro pomalejší a stálejší hoření. Jako účinnou pomoc při podpalování ocení lidé i podpalovače ve tvaru obří zápalky nebo tabulky z lisovaného dřevitého vlákna opět namáčeného v kvalitním parafínu. Zatímco přírodní podpalovače jsou nejstylovější a šetrné k životnímu prostředí, ty na chemické bázi, ať už tekuté, gelové nebo pevné, nabízejí velmi jednoduchou manipulaci a použití,“ radí Petr Zelinka.

Plynové grily

Alternativou k oblíbeným klasickým grilům na dřevěné uhlí jsou plynové grily. Plynové grily jsou momentálně nejprodávanější. Vyznačují se velmi snadnou obsluhou a rychlou přípravou na grilování. Pro zapálení grilu stačí pouze otočit knoflík, stisknout zapalovač a gril je připraven k použití. Další výhodou plynových grilů je regulování úrovně plamene. Mnohé grily mají více hořáků, které je možné nezávisle regulovat, takže na jedné straně grilu lze na plno grilovat a na druhé jenom udržovat už hotový pokrm v potřebné teplotě. Výdrž plynové lahve umožňuje dlouhé grilování bez nutnosti přikládání. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, obtížnější manipulace, neboť jsou podstatně těžší než grily na dřevěné uhlí a samozřejmě bude chybět atmosféra otevřeného ohně, vůně a grilovací příchuť pokrmů.

Jako palivo se používají pěti nebo desetikilové propanbutanové lahve.

Elektrické grily

Elektrické grily mají jednu zásadní výhodu – používat je můžete celoročně, a to na zahradě, na balkóně nebo v interiéru. Někteří odborníci považují přípravu pokrmů na elektrickém grilu za nejzdravější možnou, protože potraviny nejsou v přímém styku s ohněm. Elektrické grily umožňují detailní kontrolu teploty jak v grilu, tak i mase. Někomu však může chybět kouřové aroma a nevýhodou je delší doba grilování a nutnost připojení k elektrice.

Grily na pelety 

Grily na pelety budou dost možná hrát prim v oblasti grilování v následujících letech. Mezi hlavní přednosti patří velmi snadná obsluha. Gril se jednoduše nastaví na požadovanou teplotu a termostat pak sám udržuje požadovanou teplotu. V peletovém grilu bývá zažehovací svíčka, podobná jako v dieslovém motoru. Topná spirála, která je uvnitř, drát zahřeje. Díky přivedené elektřině do vodicího drátu, začnou atomy kmitat tak rychle, až se rozžhaví a rozpálí do oranžova. Jakmile dostane gril impuls, aby začal topit, rozjede se i rotující šnek, který pelety dopraví do topeniště. Tam již čeká rozžhavená svíčka, která zapálí pelety.

Pelety jsou vyrobeny z lisované dřevěné drti – jsou tedy přírodním palivem a dodávají tedy upravovanému jídlu vůni dřeva stejně jako dřevěné uhlí. Nevýhodou je, že pro fungování peletového grilu je zapotřebí zabezpečit přívod elektrické energie.

Co dalšího uchystat, aby vše bylo kompletní?

Maso by se nemělo nikdy připalovat a přepálený olej by měl co nejméně kapat na žhavé uhlíky nebo se spolu se zbytky marinád vypalovat na roštu. Důležité, a to nejen ze zdravotního hlediska, je správně čistit jakýkoliv gril. Na úklid je dobré použít houbičku pro čištění grilovacích roštů s brusnou drátěnkou.

Úklid vám ulehčí také bio nádobí a bio příbory, které jsou šetrné k přírodě a dlouho už neplatí, že by byly příliš drahé. Lze je objednat při jednom on-line i s dalšími věcmi na gril, jako jsou přírodní podpalovače, houbičky na umytí grilu a další grilovací pomůcky.

Grilování nejen na grilu

Stejně jako roste popularita grilování, zvyšuje se zájem i o další způsoby přípravy jídla na zahradě nebo v přírodě. Estetickou, ale funkční pomůckou je tzv. Švédský oheň.

„Je vyroben ze suchého borovicového dřeva, velmi snadno se zapaluje pomocí knotu a vydrží hořet asi hodinu. Využít ho lze jako dekoraci, ale také k táborovému vaření, kdy na něm lze grilovat, opékat, nebo na poleno položit pánev či hrnec,“ doporučuje Petr Zelinka ze Solo Matches & Flames.

You may also like...