Poslední říjnový týden přináší tři zajímavé novinky z nakladatelství Euromedia
Nakladatelství Euromedia uvádí na trh tři nové knihy. První z nich je nová kniha z nakladatelství Esence a potěší všechny, kdo rádi vaří a zároveň neradi ztrácejí u plotny zbytečně čas. Další špetka chuti od autorek populárního blogu Pinch of Nom Kate Allinsonové a Kay Featherstonové navazuje na úspěšnou Špetku chuti, vydanou letos v dubnu.
Druhá novinka je z nakladatelství Brána, napsal ji zkušený novinář a spisovatel Petr Macek a věnoval ji jedné z nejoblíbenějších českých hereček. Autorizovaná biografie nese název Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra a vychází ve druhém, aktualizovaném a rozšířeném vydání k blížícím se 80. narozeninám herečky.
Třetí novinkou je román oceňované britsko-turecké autorky Elif Shafak s názvem 10 minut 38 vteřin, který se v loňském roce dostal do užšího výběru na Bookerovu cenu. Vydalo jej nakladatelství Odeon v edici Světová knihovna.
Světový fenomén PINCH OF NOM míří už podruhé do českých kuchyní. Dopřejte si DALŠÍ ŠPETKU CHUTI
1 400 000 milionu lajků a 790 000 followerů na Facebooku, více než 460 000 fanoušků na Instagramu. To všechno je britský fenomén Pinch of Nom – v českém překladu Špetka chuti. Stejnojmenná kniha vyšla v nakladatelsví Esence v dubnu letošního roku a české čtenářky ji přivítaly doslova s nadšením.
Nyní autorky populárního blogu Pinch of nom a stejnojmenné kuchařky, Kate Allinsonová a Kay Featherstonová, připravily další knihu!
Uvádějí v ní opět stovku receptů, podle nichž snadno uvaříte během třiceti minut lahodné pokrmy, všechny včetně příkrmů s kalorickou hodnotou do 400 kalorií. Jsou mezi nimi vydatné snídaně, lehké variace oblíbených rodinných pokrmů, nízkokalorické napodobeniny jídel z rychlého občerstvení, dokonce i dezerty. Polovina receptů z knihy je vegetariánských.
Každý recept, stejně jako v případě první knihy, i tentokrát vyzkoušelo a otestovalo dvacet členů komunity Pinch of Nom, takže se na ně můžete opravdu spolehnout. „Tyhle chutné, zdravé recepty jsou velmi snadné a uvařené z dostupných surovin. Jsme hodně pyšné na to, že si na těchto jídlech společně pochutná celá rodina. Doufáme, že vás vaření podle nás bude těšit, ale ještě víc doufáme, že vás bude těšit jídlo jíst!.“ vzkazují britské autorky Kate a Kay.
Vydalo nakladatelství Esence.
Petr Macek: Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra
Jaká je Iva Janžurová ve skutečnosti? Svérázná jako Bartáčková v Zítra to roztočíme, drahoušku? Roztěkaná jako astrolog Hampl, jehož mozek jí byl vložen v Pane, vy jste vdova? Co je v ní z vrchní sestry Huňkové z Nemocnice na kraji města a co ze Štěpy v Petrolejových lampách? Nebo se její osobnost zrcadlí spíše v divadelních rolích, kterých na prknech Divadla na Vinohradech, Národního divadla či Divadla Kalich ztvárnila téměř stovku…?
V hereččině autorizované biografii se na tuto otázku pokouší odpovědět spisovatel a novinář Petr Macek, který čerpá z řady osobních setkání a povídání nejen s ní, ale i s její rodinou – dcerami Sabinou a Theodorou, bratrem Pavlem či celoživotním partnerem Stanislavem Remundou.
Rozšířené a aktualizované vydání úspěšné biografie jedné z našich nejpopulárnějších hereček přibližuje neotřelým a zasvěceným způsobem její osobní i profesní život, ohlíží se po uplynulých osmdesáti letech její životní cesty a přináší vzpomínky na řadu kolegů či vlastních milníků. Takže… Jaká byla „Janžurka“ včera, co si myslí dnes a jak hledí do zítřka…?
Knihu doprovázejí unikátní fotografie z divadelních i filmových archivů, cenný je i chronologicky zpracovaný soupis divadelních a filmových rolí a úctyhodný přehled všech ocenění.
Petr Macek (*1981) je novinář, spisovatel a scenárista, pro televizi napsal scénáře ke třem desítkám životopisných medailonů předních osobností české kultury. S řadou z nich také sepsal jejich autorizované biografie – kromě Ivy Janžurové ještě např. se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou (Každá trampota má svou mez – 2012) nebo s režisérem Václavem Vorlíčkem (Pane vy jste režisér! – 2017). Vydal také knihy 1968 očima 50 (2018) a 1989 očima 30 (2019), které jsou ohlédnutím slavných českých a slovenských osobností na dva důležité milníky naší novodobé historie. Sestavil také úspěšnou rozhovorovou knihu Takový byl Karel Gott.
Třikrát vstoupil do světa detektiva Sherlocka Holmese – v románech Golemův stín: Pád Sherlocka Holmese (2007), Případ dobře vychlazené pomsty (2010) a naposledy v příběhu Sherlock Holmes a Hitlerův posel smrti (2015). Ten byl namluven i jako audiokniha.
Petr Macek je společně s výtvarníkem Petrem Koplem také autorem komiksových seriálů Dechberoucí Zázrak nebo Pérák.
Vydalo nakladatelství Brána.
Elif Shafak: 10 minut 38 vteřin
Co když v okamžiku smrti lidská mysl ještě několik převzácných minut pracuje? Přesně řečeno, deset minut třicet osm vteřin…
Každá posmrtná minuta Leile přináší intenzivní smyslovou vzpomínku: chuť kořeněného guláše z kozy, kterou její otec obětoval na oslavu narození dlouho očekávaného syna; chuť směsi cukru s citronem, jíž si ženy depilují nohy, zatímco muži navštěvují mešitu; vůni kávy s kardamomem, kterou Leila pije s pohledným studentem v bordelu, kde je zaměstnaná. A všechny tyto vzpomínky jí také připomínají věrné přátele, s nimiž se sblížila v klíčových momentech svého života – přátele, kteří se ji nyní zoufale snaží najít…
Elif Shafak (*1971) je oceňovaná britsko–turecká spisovatelka, její díla byla přeložena do padesáti jazyků. Píše turecky a anglicky – publikovala sedmnáct knih, z nichž jedenáct jsou romány. Získala titul PhD. v oboru politologie a vyučovala na řadě univerzit v Turecku, Spojených státech a ve Velké Británii. Je členkou Celosvětové rady pro kreativní ekonomiku v rámci Světového ekonomického fóra a zakládající členkou Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR). Jakožto obhájkyně práv žen, práv LGBT komunity a svobody projevu je inspirativní veřejnou řečnicí; dvakrát vystoupila rovněž na celosvětové konferenci TED (platforma sdružená heslem „Myšlenky hodné šíření„) a sklidila bouřlivé ovace. Elif Shafak přispívá do mnoha významných publikací na celém světě a byl jí udělen titul rytířky Řádu umění a literatury.
Román 10 minut 38 vteřin se roku 2019 dostal do nejužšího výběru na Bookerovu cenu.
Více se o autorce dozvíte na www.elifshafak.com.
Vydalo nakladatelství Odeon.