Poznejte historii města Litoměřice, dobré víno a křišťálové dlaně

Královské město Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře v severních Čechách. Historické centrum města je od roku 1950 městskou památkovou rezervací. Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. Město si od 13. do 17. století udrželo dominantní postavení mezi městy celé severní poloviny Čech. Důkazem je množství práv a privilegií, jimiž je různí čeští panovníci, včetně Karla IV., obdařili. Nejzávažnější bylo právo skladu, které znamenalo, že každý obchodník, který plul po Labi, musel své zboží v Litoměřicích vyložit a tři dny na zdejším trhu nabízet. Teprve potom mohl ve své cestě pokračovat.

Karel Hynek Mácha přišel do Litoměřic v druhé polovině září 1836, aby si zajistil na doporučení přítele Aloise Pravoslava Trojana místo advokátního koncipienta u advokáta Josefa Filipa Durase. Bydlel v pronájmu v domě čp. 177 na Janských schodech, který patřil ševci Franzi Lorenzovi. V domě byla kromě obuvnického krámu vinárna. Kolem 20. října Mácha onemocněl, ale již 23. se účastnil hašení požáru. Nemoc se vrátila na začátku listopadu, 5. se Máchovi přitížilo a 6. listopadu 1836 zemřel. Blízký vrch Radobýl je mimo jiné také proslulý tím, že z něj prý vůbec naposledy utíkal český básník Karel Hynek Mácha, když spatřil hořící stodoly v Litoměřicích. Poté smrtelně onemocněl.

Z nedávné minulosti města stojí za zmínku velká katastrofální povodeň v srpnu roku 2002, která výrazně postihla především celou dolní část města a která zcela znemožnila jinak velmi silný silniční provoz přes řeku, neboť došlo k zaplavení čtvrti Želetice na levém břehu Labe.

V Litoměřicích existoval od roku 1720 až do roku 2002 pivovar, který donedávna sídlil prakticky v samém centru města nedaleko od Mírového náměstí. Původní historický zámecký pivovar, založený roku 1858, byl roku 1939 zlikvidován a místo něj byly postaveny velké mrazírny. V současnosti ve městě funguje Biskupský pivovar U sv. Štěpána a restaurace, kde mimo jiné vaří pivo Vikář 10 %. Letní lehkou desítku s citrusovou až kořenitou vůní  pro rychlé zahnání žízně a osvěžení. 

Litoměřice, díky své poloze a teplému klimatu, leží v tradiční vinorodé oblasti. Pěstování vinné révy a následná výroba vína má ve městě velkou tradici, stejně tak je tomu i v několika dalších okolních vinařských obcích (Žalhostice a Velké Žernoseky), které se nachází nedaleko od města směrem po proudu řeky Labe. Litoměřické vinobraní se koná obvykle předposlední víkend v září na Mírovém náměstí a na Střeleckém ostrově.

Na Výstavišti Zahrada Čech v rámci jednotlivých výstav probíhají různé kulturní akce, zejména koncerty interpretů z oblasti populární hudby, srazy historických motorových vozidel a další doprovodné akce.

Muzeum Křišťálový dotek (Crystal Touch Museum) vám přiblíží kouzlo tradičního sklářského řemesla v podobě křišťálových plastik místního mistra Jana Huňáta. K vidění je tu unikátní expozice autentických otisků rukou slavných osobností ve formě českého křišťálu, která je jedinou svého druhu na světě. Dotknete se dlaně Jaromíra Jágra, Ennia Morricone, Sira Nicholase Wintona, Adolfa Borna, Václava Havla,  Arnošta Lustiga a dalších.

Klub ochotníků a přátel loutkového divadla Sváťovo dividlo pořádá klasické loutkové divadlo, loutkové hry a ve městě provozuje Galerii marionet. Galerie, která nabízí přes 250 loutek a pohádkových dekorací, se nachází v gotické věži, která bývala součástí litoměřického opevnění. S některými si děti mohou pohrát a vyzkoušet si, jaké to je být loutkohercem.

Litoměřice stojí za návštěvu, další informace na www.litomerice.cz.

Zdroj: cz.wiki, místní archiv
Foto: Petr Brodecký

You may also like...