Poznejte sílu léčivého obilí a vyzkoušejte oblíbené recepty z pšenice
Se zvyšujícím se zájmem o zdravý životní styl se lidé častěji obracejí k původním, alternativním nepřešlechtěným plodinám, mnohdy označovaným jako superpotraviny. Takové plodiny najdeme i v naší přírodě – borůvky, česnek, cibuli, vlašské ořechy, pohanku nebo původní obilniny. Patří mezi ně pšenice jednozrnka, dvouzrnka, červená pšenice a špalda. Říká se jim „léčivé obilí“ díky vyššímu obsahu živin, bílkovin a antioxidantů. Pokud použijete tyto plodiny v bio kvalitě, máte záruku, že byly vypěstované v našich klimatických podmínkách, bez chemie a z osiva bez šlechtění a modifikace.
Příběh začal ve Starém Městě
Původní zapomenuté obilniny pěstuje v systému ekologického zemědělství společnost Probio ze Starého Města pod Sněžníkem už přes třicet let. Spoluzakladatel a zemědělec Martin Hutař se v 90. letech rozhodl hospodařit bez chemie, využívat znalosti a zkušenosti předků, pátral v historické literatuře po tehdejších plodinách, hledal je a zkoušel je pěstovat. Tímto přístupem do české krajiny i kuchyně vrátil pohanku a špaldu.
Postupně přidal i pšenici jednozrnku a dvouzrnku. Tyto obilniny si uchovávají vlastnosti divokých bylin, jsou silné, odolné a vitální. Mají vyšší obsah živin, které tělo dokáže lépe zpracovat. Lze říci, že stravitelnost původních obilovin máme v DNA. Maximum prospěšných látek získáme z celého obilného zrna, ať už ve formě celých zrn, vloček, nebo celozrnné mouky. „V Probiu o tyto výjimečné odrůdy pečujeme od začátku do konce – sami si pěstujeme osivo, na vlastních polích nebo u prověřených farmářů pěstujeme obilniny, sklízíme je, čistíme a meleme ve vlastních mlýnech a nakonec je balíme do krásných ekologických obalů,“ říká Martin Hutař.
Pšenice jednozrnka do polévek, vloček i do salátů
Tuto pšenici pěstovali už první zemědělci v mladší době kamenné, tedy před 10 000 lety. Jednozrnka obsahuje až 20 % bílkovin, skoro dvakrát tolik než pšenice setá, a také karotenoidy. Ty blokují tvorbu škodlivého cholesterolu, zpomalují vývoj makulární degenerace a zlepšují imunitu. Ačkoliv jednozrnka obsahuje lepek, lidé s intolerancí lepku ji snášejí dobře.
Jednozrnka má drobná placatá zrnka, která po uvaření příjemně křupou a zároveň jsou měkká a chutnají jemně oříškově. Výtečně se hodí do zeleninového salátu, polévky minestrone, do pilafu či jako příloha k rybám či masu. Velice příjemně a chutně nahradí zcela nebo částečně rýži v jakémkoliv rizotu. Ve formě vloček si ji vychutnejte v ranní kaši, domácí granole, sušenkách, základu cheesecaku či v zeleninových placičkách. Zrna lze i fermentovat, což posílí jejich výživovou hodnotu.
Pšenice dvouzrnka pro lepší imunitu
Je lehce stravitelná a doslova hýčká trávicí trakt, dokonce vyhovuje i některým celiakům. Obsah bílkovin se pohybuje mezi 15 a 24 %, zatímco u pšenice seté je to pouhých 12 %. Zinek podporuje imunitu a zdravé vlasy a nehty. Na našem území se pěstovala až do 6. století, kdy ji nahradila právě pšenice setá.
Zrna je třeba namočit předem a uvařit doměkka, pak přímo zazáří v polévkách, salátech, nákypech, placičkách a karbanátcích. Dvouzrnku můžete využít stejně jako jednozrnku místo rýže při přípravě rizota. Z mouky upečete sušenky, krekry, pizzu, chléb i palačinky nebo lívance.
Ve světě plném podnětů, novinek a exotických surovin si původní plodiny zaslouží naši pozornost. Dodávají nám přesně ty látky, které naše tělo potřebuje, harmonizují naše trávení a vracejí nás ke kořenům. Jejich všestranné využití pak rozehrává fantazii a touhu experimentovat. Objevte jejich výbornou chuť, výjimečné vlastnosti a plejádu nových pokrmů. Inspirovat se můžete třeba recepty Hanky Zemanové, dlouholeté propagátorky biopotravin a autorky úspěšných knih BioAbecedář, Bioreceptář a Rytmus roku.
Jednozrnka se špenátem a vejci
Suroviny: 200 g BIO jednozrnky PROBIO, BIO olivový olej extra panenský PROBIO, 1 cibule (menší), 1 stroužek česneku, 400 g špenátu, 2–3 větvičky bazalky, Snítka tymiánu, Sůl, 60 g smetanového sýru (typu lučina), 2 vejce natvrdo uvařená
Postup: Uvařte jednozrnku doměkka. Sceďte a nechte okapat. V hluboké pánvi rozehřejte asi lžíci oleje. Cibuli nakrájejte najemno a nechte zesklovatět. Přidejte rozmačkaný česnek a asi minutu míchejte. Přidejte očištěný špenát, bazalku, lístky tymiánu a míchejte, dokud špenát neovadne. Přendejte špenát do mísy (část můžete nechat vcelku), přidejte krémový sýr a rozmixujte. Promíchejte s jednozrnkou. Podávejte s rozkrojeným vejcem.
Zeleninová letní polévka s jednozrnkou
4 porce / vegan
Suroviny: 100 g bio jednozrnky Probio, tj. cca 200 g vařené, 3–4 lžíce bio olivového oleje Probio, 2 cibule (cca 200 g), 2 větší mrkve (cca 200 g), 5 stroužků česneku, Větvička čerstvého rozmarýnu, 8 čerstvých a oloupaných rajčat nebo 800 g bio konzervovaných loupaných rajčat Probio, 1,5 l vody, Bio zeleninový bujon Probio, 200 g řapíkatého celeru, 1,5 lžičky soli, Čerstvě mletý pepř
Postup: Uvařte jednozrnku: 100 g jednozrnky propláchněte a nechte máčet několik hodin v 250 ml vody (pospícháte-li, stačí 2 hodiny, v opačném případě klidně celou noc). Ve stejné vodě přiveďte k varu a vařte se špetkou soli pod pokličkou cca 45 minut – použijte malý kastrůlek se silným dnem. Čím kratší doba máčení, tím delší doba vaření, tím pádem budete potřebovat i více vody. Vodu dle potřeby dolévejte po troškách v průběhu vaření. Očištěnou zeleninu nakrájejte a na olej dejte nejprve opékat cibuli, mrkev, pokrájený česnek a čerstvý rozmarýn. Po chvíli osolte, přidejte oloupaná a na větší kusy nakrájená rajčata, horkou vodu, zeleninový bujon a přiveďte k varu. Po 10 minutách přidejte řapíkatý celer (hrst řapíkatého celeru si ještě nechte stranou), vařenou jednozrnku a vše vařte dalších 5 minut, aby jednozrnka natáhla chutě a vůně. Vypněte, přidejte zbytek řapíkatého celeru, dochuťte dle potřeby solí, čerstvě mletým pepřem a olivovým olejem. Před servírováním vyndejte větvičky rozmarýnu.
Pikantní jednozrnka s fazolemi a kysaným zelím
4 porce
Suroviny: 120 g jednozrnky BIO PROBIO, 400 g červených sterilovaných fazolí Rossi BIO PROBIO, 700 g kysaného zelí BIO PROBIO, 2 lžičky přírodního třtinového cukru BIO PROBIO, 2 lžíce extra panenského olivového oleje BIO PROBIO, 1 lžička římského kmínu, Mletý černý pepř, Sůl, 2 lžičky citronové šťávy, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 chilli paprička
Postup: Jednozrnku předem namočte i 24 hodin, zkrátíte tak dobu jejího varu a zlepšíte její výživové vlastnosti. Poté připravte dle návodu na obale. Na pánvi osmažte nadrobno nakrájenou cibuli, poté ji posypte třtinovým cukrem a nechte lehce zkaramelizovat. Přidejte římský kmín, chilli papričku, utřený česnek a nechte provonět. Přidejte fazole a počkejte, dokud se neodpaří voda. Vmíchejte uvařenou jednozrnku a nechte směs prohřát. Nakonec ochuťte citronovou šťávou, dosolte, opepřete a přidejte kysané zelí. Ihned podávejte.
Povidlové buchty z dvouzrnkové mouky
Množství: 15 buchet
Suroviny: 300 g polohrubé pšeničné mouky BIO PROBIO, 200 g dvouzrnkové mouky celozrnné jemně mleté BIO PROBIO, 50 g třtinového přírodního cukru BIO PROBIO, Špetka soli, 40 g droždí, 200 ml mléka, 50 g másla + máslo na vymazání, 2 vejce BIO, Citronová kůra z BIO citronu, Povidla
Postup: Z droždí, lžičky cukru, lžičky mouky a ze 3 lžic vlažného mléka nechte vzejít kvásek. V míse smíchejte mouku, cukr, špetku soli a kvásek. Přidejte vejce, změklé máslo, mléko a citronovou kůru. Těsto míchejte tak dlouho, dokud se nepřestane lepit na stěny mísy. Těsto nechte asi hodinu kynout na teplém místě, přikryté utěrkou. Po vykynutí tvarujte z těsta malé bochánky, ty roztáhněte na placku a naplňte povidly (asi 1 lžička). Buchty zabalte tak, aby náplň nevytékala, a vložte je do vymazaného pekáče uzavřenou stranou dolů. Buchty pečlivě pomažte máslem, aby se na sebe nelepily. Pečte 25–30 minut na 180 °C. Během pečení buchty ještě alespoň jednou potřete máslem.