Pozoruhodné proměny Libně pokračují, tentokrát směřují k přírodě
Pokud jde o proměny, jiné pražské čtvrti budou Libni jen těžko konkurovat. Přesto si Libeň nadále uchovává i něco z romantické krajiny a divoké přírody, která tu v minulosti vládla. Stále také nese odkaz nejstarší zahrádkářské kolonie Prahy a stále se pyšní svérázným půvabem, který si kdysi zamiloval i spisovatel Bohumil Hrabal. Nic na tom nemění ani fakt, že se v druhé polovině 19. století začala Libeň přetvářet v průmyslové centrum. Také továrny však postupem času utichly, aby se zde mohla rodit nová rezidenční čtvrť a další z mnoha libeňských proměn.
Budoucnost startuje připomínkou minulosti
Některé otisky minulosti sice v Libni nenávratně zmizely, i ty však připomíná nová interaktivní venkovní výstava na území Rohanského a Libeňského ostrova. Deset zastávek výstavy tak uzavírá zastávka Starý židovský hřbitov. Ten se kdysi rozkládal mezi Libeňským mostem, bývalým nádražím Dolní Libeň a Vojenovou ulicí, dnes po něm nezůstalo víc než zbytky obvodové zdi.
Výstava nazvaná Rohanský ostrov, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), vznikla v rámci přípravy Koncepce Rohanského a Libeňského ostrova IPR Prahy. Má lokalitu postupně revitalizovat. Bude pak jednak plnit funkci protipovodňové ochrany Prahy, jednak zde vznikne prostor pro volnočasové aktivity a také přírodní park metropolitního významu.
Vltavě má být vráceno její původní řečiště a Rohanský ostrov by se měl znovu stát ostrovem. „V rozvoji území chceme vycházet z jeho historie a tradic. Počítáme také s obnovením ostrova, který tu býval po staletí, i když na jiném místě,“ uvedl k nové koncepci Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.
Výstavba má odstartovat ještě letos. Ještě předtím však dává Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy možnost ovlivnit rozvoj území všem, kteří o to stojí. Budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova můžete spoluvytvářet prostřednictvím dotazníku, který je k vyplnění dostupný tady.
Bydlení v městské divočině
V Libni mají vedle parku vyrůst také nové byty. Již nyní jsou tu však dostupné například nové byty Rezidence Nad Korábem. Krásný činžovní dům v Libni na rohu ulic Konšelská a Lindnerova se znovu probudil do života po rekonstrukci PSN. Nese odkaz prvorepublikové architektury a otisk proslulé architektonické firmy Alois Vavrouš a syn. Láká na moderní bydlení v zeleni, které si však zachovává noblesu první republiky. I obyvatelé Rezidence Nad Korábem, situované v těsném sousedství parku Pod Korábem (Košinka), jistě ocení další libeňský park. Ten nový by měl navíc rozlohou zaujímat asi polovinu Stromovky.
Ing. Radka Křivánková
Foto: IPR Praha, Jan Malý