Práce v Německu: Vyplatí se zajistit přes agenturu
Práce přes agenturu se často nazývána také agenturní zaměstnání. Pracovní agentury vyhledávají pracovníky a umísťují je do společností v různých průmyslových odvětvích. Fungují jako zprostředkovatelé práce. Za to, že vám agentura sežene práci, platí agentuře společnost, pro kterou budete pracovat. Vyplatí se jí to. Náklady na vypsání výběrového řízení jsou totiž poměrně vysoké a vzhledem k nízké nezaměstnanosti je také nejistá jejich návratnost. Proto společnosti volí raději možnost zaplatit agentuře za to, že jim dodá zaměstnance třeba do druhého dne. Mnoho zaměstnanců využívá pracovní agenturu jako odrazový můstek k dlouhodobé práci v Německu, aby se ve společnosti uplatnili natrvalo.
Práce v Německu přes agenturu se uplatňuje především v provozech, ve kterých je třeba co nejrychleji pokrýt nedostatek pracovních sil. O tom, jak dlouho budete pracovat v konkrétní společnosti, rozhoduje společnost sama, ale musí se přitom řídit kolektivní smlouvou. Pracovní agentury jsou pravidelně ve spojení s mnoha německými zaměstnavateli, se kterými si vyměňují informace o aktuálně volných pracovních místech. Tím Vám odpadá dlouhé pročítání a vyhledávání v nepřeberném množství pracovních nabídek v novinách a pracovních portálech.
Pracovní smlouva
Značnou výhodou je to, že zaměstnání u agentury většinou není časově omezeno. Práce přes pracovní agenturu je tedy na dobu neurčitou. Znamená to, že zaměstnanci dostanou výpověď po ukončení nasazení u společnosti pouze v případě, že dojde k nějaké mimořádné situaci. To může znamenat například odmítnutí práce nebo podobně. V tomto případě se agentura snaží udělat vše pro to, aby svým zaměstnancům našla další zaměstnání.
Pokud se nedaří najít pro další práci, pak přichází na řadu výhoda tzv. Zeitkonta, neboli hodinového účtu, díky kterému získává zaměstnanec ekvivalent své mzdy. Takový postup volí všechny personální agentury, aby udržely zaměstnanost i v době, kdy pro svého zaměstnance nemohou najít volné pracovní místo.
Proč si zvolit pracovní agenturu a nejít pracovat na vlastní pěst?
Co se nabídek práce v Německu týče, většina společností shání zaměstnance výhradně přes pracovní agenturu. A to i v případě, že je plánuje zaměstnat od prvního dne na přímou pracovní smlouvu. Agentury totiž mají v zásobě často dostatek vhodných kandidátů, které mohou na pracoviště umístit ze dne na den, zatímco pokud by společnosti hledaly samy, nástup zaměstnanců by se prodloužil o výběrové řízení a výpovědní lhůty u předchozích zaměstnavatelů. Navíc nabízí pracovní agentury i takové práce v Německu, které byste jinde těžko hledali.
Srovnatelní zaměstnanci a oborové příplatky
Zákon o agenturním zaměstnávání definuje srovnatelné zaměstnance jako zaměstnance, kteří vykonávají stejné nebo přinejmenším podobné činnosti jako agenturní zaměstnanec. Je proto důležité, aby pro agenturní zaměstnance byly dohodnuty obdobné podmínky týkající se místa výkonu práce, jakož i postavení a trvání pracovní doby. Placením oborových příplatků je zajištěno postupné zvyšování platu agenturního zaměstnance na srovnatelnou výši platu zaměstnance kmenového. To upravují zejména oborové tarifní smlouvy mezi odbory a sdruženími zaměstnavatelů, které jsou pro všechny pracovní agentury závazné.
Pokud stále váháte, jestli jít nebo nejít pracovat do Německa, tak neváhejte navštívit stránky pracovní agentury Starke Jobs, kde se dozvíte více o nejnovějších pracovních možnostech v zahraničí.
2 Responses
[…] obecně platí za dlouhodobou investici, což znamená, že určitou dobu potrvá, než se vám investice začne vracet. Přestože jsou v […]
[…] by tedy vláda vybírala daně na úrovni loňského půlroku, bude její příjem z daní o 91 miliard korun nižší. A schodek […]