Praha 3 má nový maják, svítí na obnoveném Tachovském náměstí

Světelný sloup jako pomyslný maják získalo po revitalizaci Tachovské náměstí v Praze 3. Vznikla zde také nová místa k sezení, přibyly stromy a výraznější propojení s cyklostezkou. Náměstí dnes slavnostně otevřel starosta Prahy 3 Michal Vronský spolu s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou.  

„Tachovské náměstí je specifické tím, že se zde nachází Žižkovský tunel směřující do Karlína. Otevřen byl v prosinci 1953 a bohužel přispěl k tomu, že toto náměstí přestalo být náměstím. Postupem času se z něj stalo nevzhledné a celkově neutěšené místo. Téměř na den přesně po 70 letech jsme dokončili další významnou proměnu této lokality s výrazným posílením pobytové funkce. Věřím, že se zde za pěkného počasí lidé rádi posadí, aby si odpočinuli po procházce či sportování na nedalekém Vítkově, popovídali si se sousedy, setkali se na neformální schůzce. Praha 3 tak získává nové lokální centrum, které by sem mělo přinést přirozený městský vzruch,“ říká Michal Vronský, starosta Prahy 3.  

Revitalizace náměstí se uskutečnila dle návrhu studia OV architekti, které uspělo ve vyzvané architektonické soutěži. V samotném středu náměstí vznikla dlážděná plocha, která má sloužit jako místo, kde se lidé mohou zastavit. Využít k tomu mohou čtyři lavičky, které doplňuje nově vysazená zeleň čítající čtyři záhony a šest stromů. K posezení slouží i terasový systém vybudovaný podél vedlejších domů. Posadit se lze i na lavičky na podestách schodiště na Vítkov a u cyklostezky. Ta je propojena s náměstím nejen schodištěm, ale také rampou pro kočárky a cyklisty.


Neotřelou dominantou náměstí se stal sloup se světelným zakončením, maják, nacházející se na křížení cesty na Vítkov s místní cyklostezkou. „Maják je orientačním bodem pro každého, kdo bloudí parkem Vítkovem a hledá místo, kudy se zpět dostat do města, ať už na Žižkov, nebo do Karlína. Zvýrazňuje bod křížení několika směrů: cyklostezky, tunelu i Hartigovy ulice, ale také města a parku,“ vysvětluje funkci díla Štěpán Valouch ze studia OV architekti. Maják je napojen na veřejné osvětlení, s nímž se bude pravidelně rozsvěcet. Světlo na vrcholu sloupu je zároveň sklopené dolů, aby nesvítilo do oken místních domů.

Jediný původní mobiliář na náměstí představuje renovovaná pumpa, z níž je možné načerpat vodu, v horní části náměstí se pak nachází ještě pítko. Došlo zde také k instalaci funkční balíkové váhy. Ta symbolicky odkazuje na zdejší původní domek městské váhy, kde se v minulosti vážilo zboží trhovců, kteří na základě toho odváděli daň. Domek musel v 50. letech minulého století ustoupit výstavbě tunelu mezi Karlínem a Žižkovem.

Celkové náklady na revitalizaci Tachovského náměstí činí necelých 77 milionů korun. Částkou 25,5 milionu korun na projekt přispělo hlavní město Praha.

V budoucnu by na Tachovském náměstí mělo vzniknout umělecké dílo – zrcadlové stěny u vyústění Žižkovského tunelu. Realizace díla by měla být financována z programu pražského magistrátu Umění pro město. V případě schválení finanční dotace, jež by neměla přesáhnout částku 3,5 milionu korun, bude dílo instalováno ve druhé polovině roku 2024.

You may also like...