„Nově vzniklá koncepce je plánem na několik let dopředu, jak maximalizovat pozitiva cestovního ruchu a minimalizovat negativa s ním spojená. Neřešíme pouze samotný turismus jako takový, ale reflektujeme potřeby a zájmy města a jeho obyvatel. Chceme kultivovat příjezdový cestovní ruch pro kultivovanou klientelu, která má zájmem o místní prostředí, vyhledává originální, autentické a lokální produkty a služby a utratí zde i více peněz,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu, a dodává: „Myslím, že všichni rádi oželíme, když Praha opustí přední příčky destinací levného alkoturismu.“
Koncepce reaguje na problémy dlouhodobě přetíženého centra, které se jen těžko vyrovnává s negativními vlivy overturismu a tzv. turistifikací, kdy dochází k vytlačování funkcí denní potřeby pro rezidenty a jejich nahrazování funkcemi a službami cílenými výhradně na turisty. Nová koncepce to chce změnit. Je koncipována ku prospěchu kvality života Pražanů, klade důraz na kulturní dědictví a unikátnost, kterou Praha disponuje, a chce vytvářet prostředí pro rozvoj turismu v rámci udržitelného rozvoje města.
Koncepce bude realizována prostřednictvím akčního plánu, který každoročně vypracuje Prague City Tourism. Akční plán stanoví konkrétní kroky pro jednotlivé oblasti a bude projednán s dotčenými radními. Naplňování koncepce se neobejde bez zapojení všech relevantních aktérů, jako jsou Magistrát hlavního města Prahy, městské části, klíčové organizace a instituce na úrovni města i státu, místní obyvatelé či podnikatelský a neziskový sektor.
Nová strategie se připravuje na období, kdy se do Prahy postupně začnou vracet turisté. Díky ní chce hlavní město lépe komunikovat s Pražany, zvýšit podíl domácích turistů vůči zahraničním a zajistit udržitelný cestovní ruch. Koronavirová krize podle odborníků ukázala, že se jedná o správný směr, jakým by se měl cestovní ruch v Praze ubírat. O důležitosti a potřebnosti koncepce svědčí i fakt, že minulý čtvrtek její přijetí na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy jednomyslně schválili všichni přítomní zastupitelé.
Město společně s Prague City Tourism už realizuje první kroky plynoucí ze strategie. Například vytváří nové turistické trasy, které vedou mimo centrum města. Také pracuje na známce udržitelného turismu nebo ekologizaci zásobování města. Dále připravuje nástroje tzv. smart turismu, tedy aplikaci, která přinese data o preferencích turistů, díky kterým bude možné nastavit další navázané služby. S tím souvisí i výzva pro metropoli stát se bezbariérovým městem.
Podle předsedy představenstva Prague City Tourism Františka Cipra je také cílem zlepšit komunikaci i vůči turistům, které bude město informovat o limitech, pravidlech a kultuře chování v Praze. Praha toho chce docílit například tím, že bude rozvíjet noční život tam, kde nebude tolik rušit místní. Také chce vytvořit takovou nabídku pro návštěvníky, kteří se budou do hlavního města opakovaně vracet.
„Jedná se o první ucelenou koncepci destinačního managementu města. V budoucnu chceme mimo jiné podporovat turismus mimo hlavní sezónu a cílit na návštěvnické skupiny, které do Prahy jezdí z jiného důvodu, než se rychle vyfotit na Karlově mostě nebo přijet do Prahy na bezbřehou party,“ uzavírá František Cipro.
Koncepce příjezdového cestovního ruchu hlavního města Prahy ke stažení