Praha nechce v boji proti klimatu čekat na vládu. Plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez její asistence

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli v minulém týdnu navštívil. Hovořili také o novém pražském Klimatickém plánu a společných cílech Prahy a Evropské unie v boji proti klimatické změně.

To, že metropole má v plánu ucházet se o zdroje z evropských dotačních programů, určených na snižování emisí a ochranu klimatu, uvedl na svém twitterovém účtu náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který má v gesci oblast životního prostředí. „Dnešní jednání s Fransem Timmermansem: probírali jsme možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávaní velice laxní,“ sdělil.

Timmermansovo jednání s čelními představiteli hlavního města předcházelo obdobným diskusím na celostátní úrovni. Ti jsou celkově více otevřeni ambicím evropského klimatického programu New Green Deal. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k němu naopak dlouhodobě staví kriticky, a ještě před schůzkou s místopředsedou komise jej označil za „radikálnější, než se plánovalo“.

Zastupitelé hlavního města ovšem před nedávném přijali vlastní Klimatický plán do roku 2030, jehož cíle se do značné míry překrývají s těmi vytyčenými v legislativním balíčku Evropské unie Fit for 55. Ten se taktéž zabývá hlavně snižováním emisí v daném časovém období.

Petr Hlubuček

„Praha nedávno schválila svůj Klimatický plán. Ten má podobné cíle jako balíček Evropské komise. Zároveň je tento plán nástroj, jak do české ekonomiky získat desítky miliard z evropských fondů a pomoct tak naší ekonomice. Pokud tuto příležitost správně uchopíme, můžeme být lídrem v oblasti technologií a inovací. České firmy na to mají kapacity i schopnosti. V této věci jsme právě probírali možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávání velice laxní. Jedná se například o zdroje z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ uvedl Hlubuček po schůzce s Fransem Timmermansem.  

Kromě Hlubučka se jeden z nejvyšších evropských funkcionářů setkal i s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), poslancem Janem Lipavským (Piráti) a předsedou pražské klimatické komise Martinem Bursíkem (LES), který přípravy pražského Klimatického plánu společně s náměstkem koordinoval.

Premiér Babiš ale považuje za prioritní jiné zájmy – podle jeho slov je nejdůležitější zachovat nezávislost českého energetického mixu. „To znamená, my chceme jádro, potřebujeme, když skončíme spalování uhlí pro teplárenství, přechod přes plyn a samozřejmě, pokud máme a chceme splnit klimatické cíle, tak musí Evropská komise zohlednit problém kůrovce,“ vypočítával ještě před setkáním.

Na něm přeci jen došlo k částečné shodě na tom, že pro průmyslově orientovanou zemi typu České republiky je v energetickým mixu naprosto klíčová přítomnost zemního plynu. Timmermanse se naopak podle očekávání nepodařilo premiéra přesvědčit o výhodách přechodu na elektromobilitu. „Sice se ještě neshodneme, ale někdy v budoucnu se na dohodě ustálíme,“ komentoval výsledky jednání Timmermans.

Důvodem, proč místopředseda komise navštívil Česko jako v pořadí první z členských zemí unie, je právě převládající skepse k zeleným reformám a programům, které jsou jedním z hlavních pilířů politiky administrativy, kterou v Praze reprezentoval.  

You may also like...