Praha podpořila filmaře a mezi projekty rozdělila skoro pět milionů

Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fond podpořil v letošní druhé výzvě šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně nadační příspěvky v celkové výši 4,7 milionu korun. Praha ve filmech nebo seriálech musí představovat sebe samu, projekty musí být zahraniční provenience nebo vznikat v koprodukci s Českou republikou a mířit do mezinárodní distribuce.

Do zářijové výzvy se přihlásilo šestnáct projektů, z toho pět dokumentárních snímků. Jestliže v první letošní výzvě převažoval mezi celovečerními hranými filmy žánr komedie, v té aktuální dominovalo drama; třetinu přihlášených projektů pak tvořily dokumentární snímky. Podporu získaly tři dokumenty (Architektura ČSSR 58-89, Provazochodkyně nad Prahou, Chybění) a tři hrané filmy (Běžná selhání, Mrtvý jazyk, Alma & Oskar).

Vždy jsme si představovali, že se příběh Běžných selhání bude odehrávat v Praze,“ řekla rumunská režisérka Cristina Groșan a dodala: „a přestože v Praze můžeme nalézt spoustu architektonických slohů, nás zajímá současná tvář města: nová místa z posledních desetiletí, kancelářské budovy ze skla a oceli, a hlavně brutalistická a neo-funkcionalistická architektura.“ Široká mezinárodní koprodukce čtyř zemí (ČR, Itálie, Maďarsko a Slovensko), mezinárodní štáb a zajímavá vizualita snímku, který se navíc bude odehrávat na neotřelých místech mimo centrum jsou nesporné plusy dramatu Běžná selhání podpořeného částkou 1 milion korun.

Druhým filmem je majoritně izraelský snímek Mrtvý jazyk o milostném vzplanutí dvou neznámých lidí pod režijní taktovkou Mihaly Brezisové a Odeda Binnuna, kteří za svůj krátkometrážní snímek Aya získali v roce 2014 nominaci na Oscara. Dramatické finále Mrtvého jazyka se odehrává v Praze, které představuje pro filmové hrdiny magické místo s dlouhou a bohatou historií. Správní rada přiřkla filmu podporu 1 milion korun.

Do historie se vrací životopisný Alma & Oskar o vášnivém vztahu Oskara Kokoschky a hudební skladatelky a spisovatelky Almy Mahler, manželky Gustava Mahlera. Kokoschka a jeho dílo je s Prahou velmi těsně spjato, navíc je zastoupeno i ve sbírkách NGP. Rakouský snímek, který vznikne v koprodukci s Německem, Švýcarskem a Českou republikou, bude režírovat Dieter Berner. Rakouský režisér natočil před čtyřmi lety biografický film Egon Schiele.

Chceme ukázat architekturu Prahy z jiné perspektivy, než na kterou je široká veřejnost zvyklá, nabídnout jiný pohled na brutalistní stavby v Praze a ukázat, jak originální a zajímavé jsou. Těšíme se, že naši zkušenost můžeme přenést divákům do celého světa!“ řekla Karla Stojáková, producentka filmu Architektura ČSSR 58-89. Projekt, koncipovaný jako osmidílný televizní seriál a zároveň celovečerní dokument mapuje českou předrevoluční architektonickou scénu, která je často neprávem opomíjena, byl podpořen částkou 1 milion korun.

Druhým oceněným dokumentárním filmem je Provazochodkyně nad Prahou, o přechodu provazochodkyně Tatiany Mosio-Bongongy přes Vltavu v rámci festivalu Letní Letná. „Díky nadační podpoře Prague Film Fundu máme jedinečnou příležitost dále rozvíjet mezinárodní potenciál výjimečného dokumentu Provazochodkyně nad Prahou. V krásném prostředí pražské scenerie, mezi nebem a zemí, se odehrává něco vizuálně ojedinělého a nezvyklého. Příběh o hledání vnitřní síly a umění balancovat mezi nebem a zemí. Příběh, který má sílu k lidem promlouvat a inspirovat je,“ prozradila producentka Ivana Pěkná o snímku, který správní rada podpořila částkou 500 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že Ján Mančuška v Praze žil, tvořil a vystavoval, je pro nás při výrobě filmu Praha přirozeným partnerem, a proto jsme rádi, že i díky získané podpoře můžeme toto město ukázat také skrze různorodé pražské galerie, s kterými byla a stále je Mančuškova tvorba spjata,“ řekl producent filmu Chybění Marek Dusil. Dokument, který bude režírovat Štěpán Pech, získal podporu 200 000 Kč.

Chybění

Právě ukončená výzva byla připravovaná v úzké spolupráci s Prague City Tourism a její novou strategickou koncepcí turistického ruchu. „Bez skutečného každodenního života je každé město jen kulisou a skanzenem. Proto bychom skrze Prague Film Fund nadále rádi podporovali především takové projekty, které Prahu prezentují ve spojení se svobodným stylem života Pražanů, jejich tvořivostí a lidskými příběhy. Taková je nová esence značky města, kterou vytvořil Prague City Tourism, a na kterou chceme do hlavního města zvát kultivované návštěvníky z celého světa,“ řekla Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu.

Info podpořených projektech:

Ve výzvě 2020/2 byly uděleny nadační příspěvky v celkové výši 4,7 milionu korun těmto šesti projektům:

  • Běžná selhání

Drama tří žen, které se nevědomky potkají v kritických okamžicích jediného dne, aby si nezištně pomohly. Režie: Cristina Groșan. Koprodukce ČR, Itálie, Maďarska a Slovenska.
– nadační příspěvek: 1 000 000 Kč

  • Chybění

Dokumentární životopisný film mapující uměleckou kariéru konceptuálního umělce Jána Mančušky. Režie: Štěpán Pech. Koprodukce ČR a Slovenska.
– nadační příspěvek: 200 000 Kč

  • Provazochodkyně nad Prahou

Dokumentární film o přechodu provazochodkyně Tatiany Mosio-Bongongy přes Vltavu v rámci festivalu Letní Letná. Režie: Jakub Voves a Václav Flegl. Koprodukce ČR a Slovenska.
– nadační příspěvek: 500 000 Kč

  • Mrtvý jazyk

Dramatický příběh o nenaplněné milostné touze mladé ženy žijící v nešťastném manželství. Režie: Mihal Brezis a Oded Binnun. Koprodukce Izraele, ČR a Maďarska.
– nadační příspěvek: 1 000 000 Kč

  • Architektura ČSSR 58-89

Dokumentární film a osmidílný seriál provede diváka českou předrevoluční architektonickou scénou. Režie: Jan Zajíček. Koprodukce ČR a Slovenska.
– nadační příspěvek: 1 000 000 Kč

  • Alma & Oskar

Dramatický milostný příběh enfant terrible výtvarné scény počátku 20. století Oskara Kokoschky a hudební skladatelky a spisovatelky Almy Mahler, manželky Gustava Mahlera. Režie: Dieter Berner. Koprodukce Rakouska, Švýcarska, Německa a ČR.
– nadační příspěvek: 1 000 000 Kč

You may also like...