Praha se po pandemii opět probouzí k životu. Magistrát zpřístupňuje oblíbené výletní destinace mnoha Pražanů
V hlavním městě se po včerejší tiskové konferenci vlády urychlilo rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirovou pandemií. Život se tak pomalými krůčky opět vrací do normálu. Venku je krásně a slunečné počasí přímo vyzývá k tomu opustit několikaměsíční realitu uvnitř čtyř zdí. Magistrát proto postupně zpřístupňuje oblíbené výletní destinace mnoha Pražanů, zároveň ale vyzývá, aby lidé měli nadále na paměti dodržování hygienických opatření. Kam se nyní již můžete vypravit, a jaké výlety budete prozatím ještě muset odložit?
Na nábřeží se vrátí život
Pětici pražských náplavek mají obyvatelé metropole zažitou jako skvělé místo pro setkávání, kulturní centrum a prostor pro konání různých gastronomických festivalů a pravidelných farmářských trhů. V posledních měsících, stejně jako ostatní místa v Praze, zely prázdnotou.
To se ale konečně změní. Již tuto soboru 25. dubna 2020 se na pobřeží podél Vltavy vrací tradiční farmářské trhy. „Máme radost, že po nucené pauze můžeme znovu otevřít náplavky pro farmářské trhy. Uvědomujeme si nejenom tradici, kterou v tomto prostředí mají, ale také strasti lokálních výrobců, které probíhající krize výrazně poškodila. Doufáme, že jim takto alespoň trochu pomůžeme v této nelehké situaci,“ doufá pražský radní pro správu majetku Jan Chabr, do jehož kompetence náplavky spadají.
Další provoz na pražských nábřežích, především návrat buskerů a dalších kulturních akcí, zůstává do odvolání přerušen. „Zároveň ale žádáme všechny návštěvníky, aby i během návštěvy na trzích dbali doporučení hygieniků, dodržovali základní pravidla a zachovávali dostatečné rozestupy,“ prosí Chabr před nadcházející sobotou.
Aktuality z provozu na pražských náplavkách sledujte na www.prazskenaplavky.cz.
Harmonie uprostřed rozkvetlých zahrad
Už v pondělí 20. dubna 2020 se pro zájemce znovu otevřely brány trojské Botanické zahrady hl. m. Prahy. Zpřístupněny zůstávají prozatím venkovní expozice, oblíbené pavilony, včetně skleníku Fata Morgana, zůstanou zavřené přinejmenším do 25. května, aby se zabránilo zvýšené koncentraci návštěvníků v uzavřených prostorách s výraznou humiditou.
Venkovní zahrady přesto skýtají skutečný balzám pro duši i oči. Období dubna a května bývá v Botanické zahradě skutečným vrcholem roku, protože většina rostlin právě v této době kvete. Rozvolnění opatření tak nemohlo přijít v příhodnější čas!
„Mám radost, že nám Ministerstvo zdravotnictví povolilo otevřít pro veřejnost venkovní expozice botanické zahrady. Návštěvníci budou samozřejmě muset mít roušky na obličeji a dodržovat předepsané rozestupy,“ vysvětluje situaci náměstek primátora Petr Hlubuček. Botanickou zahradu je tak možné navštívit každý den v čase od 9:00 do 19:00. Návštěvníci platí standardní vstupné za návštěvu venkovního areálu.
Kurátoři jednotlivých sbírek, v čele s ředitelem Bohumilem Černým, mají poměrně jasno, kam by měla směřovat pozornost návštěvníků. Rozhodně by si neměli nechat ujít kvetoucí Ornamentální zahradu s dominantním zastoupením jarních cibulovin jako jsou tulipány či narcisy. Do růžova zbarvená Japonská zahrada zase zaujme milovníky asijské kulturní tradice, kteří se mohou kochat kvetoucími sakurami či tradičnějšími rododendrony. A opomenout nelze ani impozantní kolekci pivoněk, která je nejen tou nejrozsáhlejší v republice, ale i jednou z nejobsáhlejších v celém regionu Evropy.
Aktuality z provozu Botanické zahrady hl. m. Prahy sledujte na www.botanicka.cz.
Jedinečné panorama vylidněné metropole
I podle odborníků našemu duševnímu i fyzickému zdraví prospívají procházky v přírodě. Pokud nemáte možnost vypravit se někam dál za hranice města, využijte komfortní dostupnosti a klidu v některém z početných pražských parků. Mnoho lidí na první dobrou určitě napadne Petřínský vrch v blízkosti historického centra.
„V současnosti je bohužel stále uzavřena oblíbená Petřínská rozhledna i blízké turistické atrakce, včetně zrcadlového bludiště,“ připomíná Jan Chabr, vzápětí ale upozorňuje na další možnosti: „Na jaře ale park na vrcholu rozkvétá, je to ideální místo, kde načerpat novou energii. Lanová dráha na Újezdě je v omezeném provozu, a lze ji využít jako startovní místo pro procházku jarní Prahou.“
Pražské parky zaujmou ústřední roli v plánu magistrátu na letní sezónu. Náměstek primátora Petr Hlubuček si dokáže představit, že do hlavního města budou směřovat turisté z různých koutů republiky, kteří dovolenou v zahraničí vymění za tu v tuzemsku. „Nabízí se tak prostor, jak pomoci nyní strádajícímu segmentu cestovního ruchu. Praha disponuje širokou škálou turisticky atraktivních destinací, které svou kvalitou i významem mohou bezesporu konkurovat obdobným lákadlům v zahraničí. Toto léto bude ideálním časem, abychom se zamysleli, co vlastně o naší vlasti víme, a případné mezery si doplnili,“ přeje si Hlubuček.
Venkovní prostory ZOO otevřeny již od pondělí
Díky rychlejšímu uvolňování restrikcí, které vláda vyhlásila ve čtvrtek, se otevřou venkovní pavilony zoologických zahrad již od začátku příštího týdne, tedy od 27. dubna 2020, obyvatelé vnitřních pavilonů pak své první návštěvníky uvítají 25. května 2020.
Ředitel Miroslav Bobek k již brzkému otevření pražské ZOO oznámil pravidla, která budou muset návštěvníci dodržovat.: „Návštěvníci budou moci nakupovat pouze časové vstupenky online, zakoupení na místě nebude možné, počet návštěvníků bude v jednom dni omezen tak, aby nepřesáhl 150 osob na jeden hektar plochy zařízení, samozřejmostí bude i zvýšená dezinfekce areálu,“ uvádí Bobek.
K opatrnosti nabádá i náměstek Hlubuček: „Pražská zoo patří je velkým lákadlem zejména pro rodiny s dětmi, které o víkendu přemýšlejí, kam vyrazit na výlet,“ vysvětluje a dodává: „Harmonogram je ale dle mého v tomto případě nastaven rozumně. V omezeném provozu můžeme monitorovat chování hostů a předcházet excesům. Veškeré speciální akce – včetně slavnostního otevření nového australského pavilonu – zůstávají po domluvě s panem ředitelem samozřejmě odloženy na dobu, až se situace vyjasní.“
Zmiňovaný pavilon nese jméno Darwinův kráter. Slavnostní otevření se mělo konat původně 28. března. Pražská zoo se může pyšnit tím, že se jí do něj podařilo získat čtyři tasmánské čerty. Takové štěstí má dosud pouze jedna další evropská zoologická zahrada. Ďábli medvědovití zde žijí po boku klokanů, smrtonošů a dalších exotických zástupců tasmánské a australské fauny. Počkat si na ně ovšem budeme muset nejméně do závěru května.
Aktuality z provozu Zoologické zahrady hl. m. Prahy sledujte na www.zoopraha.cz.