Pražské Kobylisy: Pieta na počest Josefa Mašína a rozsvícení svíček za popravené
Pražské Kobylisy se během nacistického teroru staly smutným místem. Právě před 79 lety dne 30. června 1942 v 19:30 hod. bylo na Kobyliské střelnici zbaběle zavražděno 72 vlastenců, kteří byli spjati s českým odbojem. Kobyliská střelnice se stala svědkem popravy celkem 540 osob nacisty. Mezi popravenými hrdiny byl i gen. Josef Mašín. Na jeho počest, a mnoha dalších padlých, zapálili na Kobyliské střelnici na znamení sounáležitosti svíčku.
„Dnes tu jsme, abychom nejenom za Josefa Mašína, Františku Plamínkovou, generála Eliáše, ale i za všechny ostatní, které zde němečtí okupanti popravili, zapálili svíčky a věnovali jim vzpomínku. Je to důležité i dnes, kdy se po těch dlouhých desetiletích zapomíná, že máme ve své historii hrdiny, kteří neváhali riskovat své životy za svobodu našeho národa,“ řekl přítomným starosta Prahy Ondřej Gros (ODS).
„Je to místo, které je neuvěřitelným způsobem spjato s naší historií. Byl zde vykonán nacistickým Německem pokus o vyhlazení elity našeho národa,“ konstatoval Michal Švarc (Patrioti), radní MČ Praha 8.
Na počest popravených přišli lidé položit věnce a zapálit svíčku. Mezi těmi, kteří se stali oběťmi nacistické krutosti, byla řada vlastenců, intelektuálů a členů odboje, kam patřil i generál Josef Mašín. Na výraznou osobnost domácího, protinacistického odboje, která za svou statečnost zaplatila vlastním životem, přišla zavzpomínat i jeho dcera Zdena Mašínová, pro kterou byli její tatínek s maminkou velkým vzorem. „Náš otec byl tělem i duchem voják. Jejich vzájemná věrnost a porozumění, až dá se říci za hrob, obou, byla pro nás tři děti velkým příkladem a velkou oporou pro život,“ zavzpomínala Zdena Mašínová, dcera generála Josefa Mašína.
Na střelnici v Kobylisích přišly o život rukou nacistů stovky statečných mužů a žen, přičemž u mnohých z nich známe jen jejich jméno a věk. Přesto bychom na ně neměli nikdy zapomenout, protože oni tehdy zemřeli, abychom my nyní žili. Symbolickou svíčku přišli zapálit i historici a spisovatelé Čvančara, Janík, Padevět a další.