Preciosa Lighting rozzářila luxusní hotelový komplex Crown Sydney
Preciosa Lighting, český sklářský lídr v segmentu designového osvětlení, odhalila jedinečnou světelnou instalaci pro komplex Crown Sydney. Z hlediska počtu položek v rámci jednoho projektu se jedná o historicky jednu z nekomplexnějších a největších instalací, kterou skláři a designéři v Preciosa Lighting vytvořili. Návštěvníky velkolepého komplexu uchvátí například čtyřpatrové schodišťové svítidlo, které dynamicky mění barvu a další umělecké kousky českých sklářů.
Komplex za více než dvě miliardy dolarů, který během čtyř let vyrostl v Barangaroo, předměstí Sydney, je inspirován majestátností tohoto přístavu. Jeho návrhář Chrise Wilkinson kladl důraz na to, aby se interiéry rozšířily až do exteriérů a nemovitost tak zabalily do designových prvků, které promlouvají k okolí. A aby jedinečnosti projektu dostál, využil luxusní materiály, které nejsou běžně v Austrálii dostupné. Společně s výkonným ředitelem Crown Resorts v Melbourne Toddem Nisbetem se vydali do Evropy, aby v italském Trevi našli travertin na obklady a dlažby a v české Preciose zase křišťál na osvětlení.
Pro výrobce Preciosa Lighting se jedná o unikátní projekt hned z několika důvodů. „Na zakázce pro komplex se podílelo přibližně dvě stě lidí a pro Preciosu Lighting to byl jeden z největších projektů vůbec,“ říká Jan Volšík, místopředseda představenstva a ředitel pro obchod a marketing společnosti Preciosa Lighting. „Pro naši společnost je práce na prestižním australském projektu důkazem, že patří mezi globální lídry v designovém osvětlení,“ dodává Jan Volšík.
Schodiště osvětlené českým křišťálem
Úkolem českých designérů a sklářů bylo vymyslet a vyrobit pro tento komplex celkem 130 druhů a 475 kusů osvětlení. Jako výzva se ukázalo schodišťové svítidlo které bylo zcela odlišné od projektů, které se běžně v Preciosa Lighting tvoří. Každá lamela je upevněná v jiném úhlu pro dosažení požadovaného efektu. Důležité také bylo, že se to šikovným českým sklářům podařilo bez jakýchkoli viditelných šroubů nebo nástavců.
Svítidlo spojuje první čtyři patra hotelu a kopíruje tvar schodiště inspirovaného tvarem samotné budovy. V instalaci je téměř 400 „lamel“ v délce tří až sedm a půl metru. Spodních sto lamel pak končí osvětlenými křišťálovými bloky s ručním brusem. Dohromady vytvářejí prstenec křišťálového svítidla v přízemí vestibulu.
Jde o dynamickou instalaci, na které je programovatelných každých pět centimetrů, přičemž barvu světel lze nastavit a měnit podle požadované scény. Světelné scény doprovází hudba a na osvětlení, jehož výroba trvala rok, použili skláři více než pětatřicet tisíc čtvercových kamenů a 102 křišťálových bloků. Váží více než 4750 kilogramů.
Instalace Preciosa Lighting v celém komplexu
Kromě schodiště dodala Preciosa osvětlení i do dalších místností. Pro taneční sál vytvořili skláři osm lustrů z lehaného skla. To se vyrábí speciální technikou, při které se sklo v peci tvaruje ve formě za vysokých teplot. Každý z lustrů se skládá ze čtyřiceti kusů skládaného skla, v atriu pak visí jediný lustr, který obsahuje třiadvacet kusů.
Pomocí 426 kusů ručně foukaných kroucených trojúhelníkových trubic zase vznikly dva velké lustry, které jsou umístěné v prostoru recepce ve vstupní hale hotelu a oba dva váží více než 780 kilogramů. O něco menší lustr o hmotnosti 420 kilogramů je pak umístěný ještě ve vestibulu výtahu. Komponenty vyrábějí skláři vytažením z formy, a ještě za tepla je kroutí a vyfukují.
Premiéru si skláři odbyli ve Spa & Gym, kam instalovali obrovské křišťálové ručně foukané talíře s příměsí opálu ve skle, které měly i více než metr v průměru. Jde o největší kusy, které ve sklárně dosud takto vyrobili. Jeden z nich vážil zhruba dvacet kilogramů a na každém pracovali tři skláři.
U vstupu do čínské restaurace Silks pak mohou hosté obdivovat skleněnou plastiku interního designéra Preciosa Lighting Petra Kořínka, která je umístěná nedaleko vchodu. Ručně foukané křišťálové listy přecházejí z barvy do barvy a každý z nich má svou strukturu. Hutní tvarování jednoho kusu trvala asi pětačtyřicet minut.
O projektu Crown Sydney
Design osvětlení zapadá přirozeně do celé jedinečné koncepce komplexu Crown Sydney. Ten byl navržen nejen tak, aby zarámoval pohledy na ikony přístavu, ale aby vedle nich stál jako orientační bod tohoto města. Tvar budovy připomíná tři okvětní lístky proplétající se k nebi, kterou navrhla britská architektonická firma Wilkinson Eyre.
Celý komplex má nabídnout jedinečnou příležitost vyžití turistům, ale i místním obyvatelům a podnikatelům. Šestihvězdičkový hotel s 88 patry, který komplexu se svými 275 metry vévodí a je tak nejvyšším hotelem v Sydney, nabízí 349 pokojů pro hosty včetně 22 luxusních apartmánů. Na místě je čtrnáct restaurací a barů, lázně a bazén i herna. K dispozici je také veřejně přístupná vyhlídková plošina ve výšce 250 metrů.
Čtvrť Barangaroo je pro Sydney největším projektem revitalizace města od dob olympijských her v roce 2000 a je to jedna z nejvýznamnějších urbanistických přeměn, která v současnosti kdekoli na světě probíhá. A právě budova Crown Sydney se stala ikonou i základním kamenem Barangaroo.
Technické zajímavosti:
- 475 kusů osvětlení, patří tak k největším projektům, které Preciosa Lighting realizovala.
- Na práci se podílelo přibližně 200 lidí
- Hlavní schodišťová instalace je uchycená bez viditelných šroubů
Schodišťové osvětlení
- Rozprostírá se přes 4 patra
- Nabízí dynamické osvětlení s RGBW barevností – je možné měnit barevnost, hotel využil možnost nastavení barevných scén a doplnil o propojení s hudebním doprovodem; každých 5 cm instalace je programovatelných
- Jeho součástí je 1,4 km kovových profilů
- Svítidlo tvoří téměř 37 000 čtvercových kamenů a 102 křišťálových bloků s ručním brusem
- Váží 4752 kg
Taneční sál
- 8 lustrů z lehaného skla
- Každý se skládá ze 40 kusů z lehaného skla
Spa & Gym
- Dosud největší ručně foukaný křišťálový talíř
- Váží přes 20 kg, na jeho výrobě pracovali 3 skláři současně
Lobby
- Instalace z 426 kusů ručně foukaného skla
- Celkem vážící přes 780 kg
- Druhá instalace má 420 kilogramů a skládá se z 80 trojúhelníkových trubic
Čínská restaurace
- Plastika interního designéra Preciosa Lighting designéra Petra Kořínka
- Svítidlo tvoří foukané křišťálové listy