Preciosa Lighting spolupracuje s talentovanými umělci. O víkendu otevře své brány veřejnosti

Preciosa Lighting poskytne v rámci Mezinárodního sklářského sympozia (International Glass Symposium Nový Bor – IGS 2021) prostor pro tři kreativní tvůrce Petru Švejdarovou, Jana Salanského a Erin Dickson. Na prohlídku areálu slavného výrobce luxusního osvětlení se o víkendu 2. a 3. října mohou těšit díky Dni otevřených dveří i zájemci z řad široké veřejnosti.

V kamenicko-šenovském areálu společnosti Preciosa Lighting se snoubí tradiční výrobní postupy předávané z generace na generaci s využitím nejmodernějších technologií i materiálů. Díky přírodnímu bohatství regionu Křišťálového údolí a zejména zručnosti a talentu místních sklářů přetrvávají tradice v Kamenickém Šenově, který je hlavním domovem výrobního závodu společnosti Preciosa Lighting.

Mezinárodní sklářské sympozium je unikátní příležitostí pro navazování nové kreativní spolupráce úspěšných sklářských podniků s kreativními umělci. Preciosa Lighting považuje za čest, že může v letošním roce poskytnout tvůrčí zázemí třem talentovaným výtvarníkům a že právě v jejím prostředí za podpory interních designérů i řemeslníků vzniknou nová umělecká díla na téma inovace, moderní technologie a udržitelnost. „Stejně tak jako sklo nemá hranice, tak i naši designéři spolu s výtvarníky z IGS ve spojení s naším výzkumem a vývojem tyto hranice překračují a tím vznikají jak koncepčně, tak materiálově unikátní a neotřelá díla,“ vysvětluje jedinečnost této spolupráce Petra Mejzlíková, manažerka úseku kreativních ředitelů Preciosa Lighting. 

Neotřelé kombinace betonu a skla či StarDust® se zrezivělými rámy

Petra Švejdarová u nás nebude žádným nováčkem. V rámci dlouhodobé spolupráce s Preciosa Lighting upcykluje zbytky skla, když z něj v kombinaci s betonem vytváří umělecké objekty pod značkou PRASKLO. Možnost tvořit ve společnosti Preciosa Lighting během IGS však chce využít naplno, beton plánuje kombinovat s ručně foukaným sklem podle vlastního návrhu. „Ke sklu z Preciosa Lighting mám jedinečný vztah, ráda z něj tvořím a ráda hledám nové cesty, jak ho využít. Snažím se v tvorbě vyjádřit, že poklady se ukrývají v obyčejné realitě kolem nás. Důležité je najít správný úhel pohledu. Krystal zaseknutý v betonu symbolizuje v mém díle něco cenné a výjimečné uprostřed každodenní reality. Mnohoúhlost objektu poukazuje na potřebu schopnosti najít netradiční vnímání k odhalení takových pokladů. Klínovitý tvar krystalu vyjadřuje rozrážení zdánlivé šedi dní,“ říká Petra Švejdarová.

Jan Salanský přináší neotřelý pohled na tvorbu, překračuje hranice kultur i stylů, zaměřuje se na detaily i unikátní vlastnosti materiálů v jejich surové podobě. I jeho přístup ke sklu je originální. Zkušenosti s křišťálem a jeho podobami získal jako designér ve společnosti Preciosa Lighting. Při své tvorbě v rámci IGS se zaměří na využití UV aktivního skla. „Inspirace ke vzniku této kolekce má několik rovin. Tou první je fascinace unikátní sklovinu a touha s ní pracovat. Díky propojení místního R&D (výzkum a vývoj) společnosti Preciosa Lighting s naší experimentální tvorbou vtělíme našemu materiálu zcela nové struktury a docílíme jedinečných vizuálních podob. Použijeme sklovinu s příměsí vzácných zemin a oxidů, které při nasvícení UV světlem září. Druhou rovinou inspirace je tak i dílo samo o sobě. Chceme vytvořit Tableware, který člověka vtáhne do niterného dění svou osobitou podobou,“ říká talentovaný student doktorského studia se zaměřením na ojedinělé přístupy k tvorbě. V Preciosa Lighting pod jeho kreativním vedením vznikne unikátní kolekce Tableware s názvem UNDERGROUND, jež bude následně instalována ve sklepních prostorách muzea v Novém Boru. Jak zdůrazňuje sám autor, kolekce je vytažená přímo z jádra naší země.

Třetím tvůrcem v Preciosa Lighting pak bude Erin Dickson z Velké Británie známá svým zaujetím pro kulturní a emocionální aspekty umění i hledání odlišných perspektiv při vnímání prostoru. V rámci IGS využije naši technologii laminace a lepení. „Moje fascinace sklem se vyvíjí. Sklo vnímám jako médium i objekt s nekonečnými možnostmi pro objevování nových cest využití i komunikace. A já jsem teprve na začátku poznávání,“ odhaluje svůj přístup k tvorbě. Britská výtvarnice hledá inspirace v rozbitém bezpečnostním skle. Vdechuje mu pozitivní tón díky unikátní technologii StarDust® společnosti Preciosa Lighting. Kombinací třpytivých broušených kamenů a zašlých okenních rámů přináší nový pohled na vnímání městského a industriálního úpadku. 

Den otevřených dveří v Kamenickém Šenově jako poznání strážců světla

Preciosa Lighting se ráda podělí o tajemství jedinečné výroby světových svítidel díky Dni otevřených dveří. Brány společnosti se tak otevřou nejen umělcům, ale i široké veřejnosti. Ve dnech 2. a 3. října pracovníci Preciosa Lighting přivítají všechny zájemce o sklářské umění a umožní jim nahlédnout do tajů ruční výroby skla v rámci zážitkové prohlídky s programem pro děti i dospělé. Návštěvníci budou mít možnost prozkoumat každý kout místa, kde se lustrům vdechuje život. Své dveře otevře nejen huť, ale také třeba oddělení R&D, kde vznikají ta nejmodernější řešení překračující hranice zdánlivě nemožného, či poprvé v historii přístupné oddělení lehání skla.

Areál v Kamenickém Šenově tak skýtá neopakovatelnou šanci na zajímavý víkendový program pro všechny generace zájemců.

You may also like...