Před cestou na hory se naučte nasadit řetězy
Umět nasadit sněžné řetězy, se však může hodit i kdekoli jinde. Koneckonců sníh vás (stejně jako silničáře) vždy nejvíce zaskočit tam, kde ho ve velkém množství vůbec nečekáte, tedy klidně i v prvním kopci ve městě.
V první řadě si zkontrolujte, že správné řetězy vlastníte a po celé zimní období je vozte v autě. Česká legislativa sice nenařizuje mít sněžné řetězy coby součást povinné výbavy, ale právě na horách se často se značkou doporučující nasazené sněžné řetězy setkáte. A vždy je lepší jí důvěřovat – nejen proto, že jinak hrozí pokuta.
Pozor si dejte hlavně z kopce
Existuje více druhů řetězů. Například látkové, které sice mohou v některých krizových situacích pomoci, ale pozor – některé státy je jako sněžné řetězy neuznávají. V ideálním případě proto volte řetězy ocelové. Při koupi se pak řiďte tabulkou na obalu, která pomůže zorientovat se v tom, že právě tato velikost je vhodná pro naše auto.
Řetězy však mají i svá omezení. „Je dobré vědět, že řetězy můžete nasadit pouze v případě, když je vozovka pokrytá souvislou vrstvou ledu nebo sněhu. Poté je rychlost omezena maximálně na 50 kilometrů v hodině,“ říká Václav Zikmund z českého zastoupení automobilky Toyota a dodává, že přestože obecně panuje představa, že mnohem náročnější je vyjet do kopce, zásadně nebezpečnější je jízda po sněhu či ledu z kopce. Ostatně zvlášť pokud máte pohon všech čtyř kol, s lecjakým kopcem si poradíte nezávisle na povrchu.
Jakmile se povrch zlepší a vozovka bude opět sjízdná, je nutné řetězy z pneumatik ihned sundat. Jejich další použití by mohlo poškodit nejen vozovku, ale i samotné pneumatiky.
Trénink dělá mistra
Při studiu toho, jak řetězy správně nasadit, nezůstávejte jen u teorie. Videa berte jako učebnici, ale pak si běžte vše, co jste nastudovali, vyzkoušet v praxi. Ideálně v suchu, v teple v garáži, kdy nikam nepospícháte, nemrznou vám ruce a nejste pod tlakem z toho, zda čekající trasu budete moct v bezpečí absolvovat.
„Při nasazování řetězů vždy používejte rukavice. V terénu si pak venku klekněte na kobereček z auta, ať máte na práci veškeré pohodlí. Jakmile řetězy nasadíte, pomalu ujeďte jen pár set metrů, a poté ještě zkontrolujte, že opravdu pevně drží,“ přidává Václav Zikmund pár praktických rad na závěr.