Před osmdesáti lety odjel z Prahy první židovský transport, připomene ho Bubnování pro Bubny
Akce Bubnování pro Bubny připomene datum 16. října, kdy z Prahy odjel první židovský transport o tisíci lidech. Letos je to 80 let. Do roku 1945 jich tudy prošlo na 50 000 do ghett a koncentračních táborů. Prvních 5 000 lidí putovalo do ghetta v Lodži, polovina z nich tam nepřežila první zimu. Lidé z Památníku ticha zvou veřejnost, aby se tuto sobotu 16. října od 17 hodin připojila u venkovního pódia na pražském bubenském nádraží ke vzpomínce na 16. října 1941. Letošní Bubnování připomíná 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.
Sobotní odpolední setkání na nádraží Bubny v ulici Bubenská 8b v pražských Holešovicích bude moderovat Bára Hrzánová, doprovodí ji ředitel Památníku ticha Pavel Štingl. Rytmus bubnujícího orchestru proti tichu mlčící většiny rozehraje Tam Tam Batucada pod píšťalkou Miloše Vacíka. Mezihry k Bubnování podpoří Jiří Stivín. Výroční den prvního pražského transportu završí slavnostní koncert v nádražní hale stanice Praha – Bubny od 18.30 hodin. Bude mu předcházet vernisáž výstavního prologu na perónu nádraží Bubny k expozici fotografa Pavla Diase, kterou organizátoři z Památníku ticha ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Židovským muzeem otevřeli veřejnosti v tomto týdnu. Zatímco na probíhající výstavě Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost v Domě U Černé Matky Boží jsou k vidění desítky fotografií, návštěvníci sobotního Bubnování budou moci zhlédnout na perónu bubenského nádraží výběr pouze několika Diasových snímků. Letos zesnulý fotograf Pavel Dias více než třicet let dokumentoval místa, kde stály koncentrační tábory a navštěvoval vzpomínkové akce v ghettech, vyhlazovacích táborech i původní budovy lágrů.
Slavnostní koncert v hale na Bubnech bude rozdělen do tří částí. Úvodem vystoupí studenti Gymnázia Přírodní škola se zhudebněnými básněmi, jež chlapci internovaní v Terezíně vydali ve svém časopisu Vedem. Terezínské ghetto bylo založeno 24. listopadu 1941. Druhý blok koncertu bude patřit Praze 30. let, vystoupí na něm Jiří Stivín a Robert Hugo a posluchači uslyší skladby E.F. Buriana nebo Jaroslava Ježka. Třetí část bude věnována skladbě Different Trains od amerického hudebního skladatele Steva Reicha. Mistrovská kompozice motivovaná židovskými deportacemi v nádražní hale zazní v klavírním provedení Denise Szalbota. Mladý hudebník žijící s Aspergerovým syndromem, držitel řady ocenění, je pro Památník ticha představitelem jedné ze skupin, se kterou nacistická vize příštího světa nepočítala.
„Na Bubnování pro Bubny uvítáme nejen obyvatele Prahy a společným úsilím potlačíme ticho obecné nevšímavosti i vlastní nemohoucnosti. Vyjádříme svůj postoj k mlčení, které bylo spolupachatelem neakceptovatelných událostí před osmdesáti lety a snad nemůže být zas,“ řekl Pavel Štingl z Památníku ticha.
Letošní kulaté výročí zahájení židovských transportů společně připomínají na více místech České republiky tyto paměťové instituce: Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze, Památník ticha, Terezínská iniciativa, Federace židovských obcí, Institut Terezínské iniciativy, Masarykova univerzita, Nadační fond Arnošta Lustiga, Nadační fond obětem holocaustu, Opera Národního divadla, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Věčná naděje.