Přednáška v Art-n-Coffee: Perla Indočíny – Kambodžské království
S novým rokem přichází i oblíbené cestovatelské besedy KAVÁRNY & GALERIE Art-n-Coffee. Jednou z prvních je beseda Marka Kováře o Kambodže se speciálním hostem ke královské rodině. Těšte se! Více zatím prozradit nemůžeme.
Vítejte v Kambodžském království
Uchvátí svými starobylými památkami téměř pohlcenými džunglí, okouzlující rozmanitou přírodou, ale především přívětivostí zdejších obyvatel, kteří vás i přes smutnou historii země přivítají s úsměvem.
Třeba starobylé chrámy v Ankoru si rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem.
Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.
Překvapení
Zajímavostí bude vyprávění speciálního hosta, který osobně zná kambodžského krále (monarchu plynně hovořícího česky). Zazní i unikátní hudební skladby složené otcem nynějšího panovníka.
Představujeme Marka Kováře
Muž mnoha tváří, zájmů a profesí. Doktorand na ČVUT, absolvent VŠE v Praze, člen Honors Academia, Mensy ČR, TNK či Jednoty matematiků a fyziků, ředitel české divize matematické soutěže Pangea, zástupce ředitele mezinárodní školy, licencovaný průvodce a člen kdo ví čeho ještě. Nicméně, jak sám o sobě říká, je cestovatel s vášní. Rád o cestování vypráví, píše, promítá fotografie… Mimoevropské destinace postupně poznává od svých 15 let, kdy začal jezdit do více a více „divočejších“ lokalit s batohem na zádech. Kromě Severní a Jižní Ameriky několik posledních let tráví mnoho času v Asii a v poslední době i ve vysněné Africe.
Motto: „Co nejvíce vidět za co nejméně peněz!“
Otázky na Marka Kováře
Marku, hned využiji vaši myšlenku a otočím ji na otázku, jde to, co nejvíce vidět za co nejméně peněz?
Určitě jde i v postcovidové době, ale občas to dá více práce než dříve. Začíná to vyhledáváním levných letenek. Nespoléhám se jen na automatické vyhledávače, mám už za ty roky vlastní triky, jak na to. Na cestě pak hodně šetřím na dopravě a ubytování. Tam se někdy divím i sám sobě, kde se dokážu vyspat. Ale to je právě to něco za něco. Když chcete cestovat levně, tak se musí někde slevit. Nicméně na jídle a vstupech zase nešetřím vůbec. Když někde jsem, tak chci co nejvíce ochutnat z místní kuchyně a navštívit, pokud možno vše, co se jen dá. A často i místa, která negativně popisují i průvodci, protože se chci přesvědčit sám, že je to tak špatné. Častokrát se mi stalo, že to byl pravý opak. Někdy je nutné i u vstupného smlouvat, ale to je hra pro dva, která mě často velmi baví a užívám si ji.
Proč právě Kambodža?
Již před mnoha lety mě uchvátila jihovýchodní Asie, kam se opakovaně vracím. Kambodža je ještě jedna z mála zemí, i když se to už také hodně mění, která dokáže poskytnout cestovateli turismem ne tak dotčená místa. Navíc vřelost přijetí od místních lidí je pro nás Evropany nezvyklá. Samozřejmě v oblasti chrámů v Angkoru či hlavním městě najdete různé podvratné živly, ale to je po celém světě. Když jsem navštívil vesnice horských Khmérů na severu země blízko laoským hranicím, tak jsem se vždy setkal s laskavým přijetím a okamžitým pohoštěním. Na oplátku také vždy přinášíte nějaké dary například v podobě jídla. Rádi mě hostili jejich pálenkou. Když jsem viděl její výrobu, tak jsem si jen posteskl, že teda uvidím, jestli ještě uvidím. 😀 Navíc mě od počátku fascinovala vazba kambodžského panovníka na Československo a chtěl jsem poznat blíže khmerskou kulturu, což se mi naštěstí podařilo. Už teď se těším na další cestu, jelikož každý rok v oblasti Angkoru opraví či otevřou nové chrámy či nové části komplexu.
Kambodža – země starobylých chrámů a prolité krve (+ speciální host ke královské rodině)
16. 1. 2024 od 18 hod., místo konání: KAVÁRNA & GALERIE Art-n-Coffee přednáší: Marek Kovář.