Při jarní turistice nepodceňujte počasí
Chystáte se na svou první jarní túru nebo cyklovýlet? Počasí k tomu v posledních dnech přímo vyzývá. Ale nenechte se jím oklamat. Přestože sluníčko může svádět k tomu vyrazit na lehko, s nedostatečným vybavením si toho ani nevšimnete a máte zaděláno na „profouknutí” a s ním i několikadenní nepříjemné nachlazení. Takže co by vám při jarní turistice určitě nemělo chybět?
Předpověď počasí? Tak na tu se rozhodně nespoléhejte
Ráno vás budí sluníčko a předpověď počasí se na celý den tváří naprosto luxusně? Ideální podmínky natáhnout mikinu a vyrazit do přírody, třeba na nějakou hřebenovku? No, možná trochu zpomalíme. Jaro je nevyzpytatelné a spoléhat se na ranní sluníčko se může pěkně vymstít. Ani se nenadějete a uprostřed hlubokého lesa přijde mrak, vítr, déšť a co teď? Domů deset kilometrů, k nejbližší restauraci pět a v batohu na vás smutně kouká téměř dopitá láhev vody? Takový výlet ve vás moc nadšení asi nevyvolá. Dvojnásobně to platí, pokud ho absolvujete s dětmi.
Jak se tedy na jarní turistiku připravit, aby vás podobná nebo ještě horší situace nezaskočila?
Vrstvení vás zachrání skoro v jakékoliv situaci
Předtím, než se rozhodnete pro konkrétní vrstvy, je však důležité zamyslet se nad tím, kam vlastně vyrážíte. Jiné oblečení budete potřebovat na procházku kolem řeky a jiné pokud se vydáváte zdolat svůj letošní první vrchol. Na horách totiž dovede být počasí ještě nepředvídatelnější a určitě oceníte i termoprádlo.
Při výběru výbavy věnujte pozornost materiálům
Už za chvilku se podíváme na to, co by vám určitě nemělo chybět, ale ještě musíme zmínit materiály, které jsou u turistického oblečení extrémně důležité.
Spodní vrstvy by měly být schopné udržet optimální tělesnou teplotu a současně odvádět pot, horní vrstva by vás pak měla chránit před jakoukoliv nepřízní počasí.
Bunda by měla mít kvalitní membránovou technologii, kterou jistě oceníte i u kalhot.
Co nezapomenout při jarním výletu?
Podle toho, kam na výlet vyrážíte, na jak dlouho a jaké je zrovna počasí, jako spodní vrstvu byste měli volit buď termoprádlo (chladnější počasí, výlet na hory) nebo alespoň tričko z funkčního materiálu, který odvádí pot.
Jako druhá vrstva vám skvěle poslouží fleecová mikina, která je pohodlná a k tomu lehká a skladná, takže ji můžete mít v batohu a obléknout ji jen když po vás začne své drápy natahovat vlezlý chlad nebo silnější vítr. Není nic horšího než „profouknout” potom, co se po náročném výšlapu pěkně zpotíme.
A nakonec samozřejmě kalhoty a bunda, které by, jak už jsme zmínili, měly být z co nejkvalitnějšího materiálu, který vás ochrání i před tou nejneočekávanější změnou počasí.