Příběhy, které motivují: Kateřina Sokolová se specializuje na umění a vede Nadační fond AutTalk

Kateřina Sokolová, bývalá Miss ČR a úspěšná modelka, absolvovala kurz dějin umění ve Winternitzově vile a následně intenzivní několikaměsíční kurzy Art History: Key Concepts a Art Business na Sotheby’s Institute of Art v Londýně.

V rámci své práce pro aukční a výstavní dům Adolf Loos Apartment and Gallery se specializuje na privátní prodej významných uměleckých děl. Nejhodnotnějším obrazem, který prodala, byl vzácný olej Františka Kupky, jehož cena přesáhla 100 milionů korun. Mezi další umělce, jejichž díla zprostředkovala, patří Toyen, Emil Filla, Alfons Mucha, Jakub Schikaneder a mnoho dalších ikonických jmen.

Vedle toho se téměř devět let stará o Nadační fond AutTalk, který založila se svým otcem Janem Sokolem na podporu rodin s dětmi s poruchou autistického spektra. Od června se Katka navíc věnuje i své rodině – stala se maminkou malé Sáry. 

Jste na mateřské dovolené, věnujete se nadaci a také prodáváte obrazy. Jak náročné je skloubit všechny tyto aktivity?
Je to poměrně náročná disciplína, kterou asi zná každá žena, která se vedle mateřství snaží ještě i nějak pracovně fungovat 🙂 Myslím si, že to chce dobrou organizaci času. Moje dcera je pro mě určitě priorita a nejvíce času věnuji jí. Výhoda je, že je moje práce jak pro fond, tak pro privátní prodeje poměrně flexibilní, tudíž často pracuji například večer, když už spinká, nebo i vyřizuji telefonáty při procházce s kočárkem.

Jak jste se dostala k práci v galerii? Zajímalo Vás vždy umění?
Umění mě vždy fascinovalo, ale dostala jsem se k této práci poměrně náhodou. Oslovil mě můj současný šéf. Já do toho šla a nelituji. I když samozřejmě začátky byly náročné a několik let vůbec trvalo, než jsem se do toho dostala, udělala si potřebné kurzy historie umění atd.

Jakému druhu umění dáváte přednost?
Mám raději contemporary tedy současné umění, ale například i umělce působící ve 20. století.

Kteří konkrétní umělci jsou Vaší srdeční záležitostí?
Fascinuje mě životní příběh Františka Kupky a miluji snovost maleb Josefa Šímy. Ze současných autorů mě moc baví například Vojtěch Kovařík.

Na jaká místa v České republice a v zahraničí se ráda vracíte?
Tak těch by bylo hodně. Mám moc ráda hory a prostředí Vrbatovy boudy u nás v Čechách. Co se týče zahraničí, tak mi k srdci přirostlo Miami, kde jsem pracovně strávila poměrně hodně času.

Jaký je pro Vás nejlepší způsob relaxace?
Procházka, posezení s přáteli, pohyb.

Datum 2. dubna bylo vyhlášeno jako Světový den autismu.

Počet diagnostikovaných případů poruch autistického spektra (PAS) neustále celosvětově roste. Podle nejnovějších údajů neziskové organizace Autism Speaks je v USA autistické každé 36. dítě a autismus má 1 ze 45 dospělých. Data organizace Global Health Data Exchange ukazují, že mezi země s nejnižším výskytem autismu patří Francie, Portugalsko a Island, zatímco nejvyšší prevalence je hlášena v Kataru, Spojených arabských emirátech a Ománu. Také v České republice evidujeme nárůst evidovaných případů. Problémem autismu se zde zabývá Katka Sokolová, a to díky svému Nadačnímu Fondu AutTalk, jehož garantem je docent Martin Magner – bývalý přednosta Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči.

Katko na jakou formu pomoci se Nadační fond AutTalk zaměřuje?
Nadační fond AutTalk se snaží podporovat rodiny pečující o autisty a usnadňovat jim náročnou péči. Nabízíme několik forem podpory ať už přímou finanční pomoc, tak vzdělávací webináře, podpůrné rodičovské skupiny, které běží již několik let po celé ČR. Podporujeme i organizace působící v oblasti autismu-většinou se jedná o různé respitní pobyty pro děti s PAS, či akce pro rodiče. V neposlední řadě je našim velkým tématem osvěta autismu.

Kolik finančních prostředků jste rozdělili od založení nadačního fondu?
Mám velikou radost, že jsme díky našim partnerům mohli rozdělit již přes 13.600.000 Kč.

Jak mohou lidé Nadační fond AutTalk podpořit?
Mohou nás podpořit jak finančně, tak i třeba poskytnutím prostor na některou z našich akcí. Nebo věnováním cen na náš charitativní běh. 2.dubna můžete povědomí o autismu podpořit tím, že budete na své sociální sítě postovat něco modrého, protože barva autismu je modrá. Můžete také poslat dárcovskou SMS. Forem spolupráce je spousta a jsme vděčni za každou pomoc. Spojit se s námi můžete na info@auttalk.cz

Jaké aktivity plánujete v letošním roce?
V letošním roce v květnu plánujeme už 7. ročník charitativního běhu RunAut na podporu rodin pečujících o autisty. V listopadu zase tradičně naši charitativní galavečeři, kde se bude dražit ve prospěch konkrétních rodin-většinou se soustředíme na maminky samoživitelky. Na všechny akce už se moc těším.

Konají se akce Nadačního fondu AutTalk pouze v Praze, nebo i v dalších městech České republiky?
Většinou působíme v Praze. Nicméně podporujeme i mimopražské organizace a jejich aktivity a akce-v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Kolíně a dalších.

Co vás osobně motivuje, abyste pokračovala v práci pro Nadační fond AutTalk?
Není jednoduché pořád konstantně shánět peníze-fundraising je můj hlavní úkol. Největší motivací jsou mi určitě reakce rodin, kterým jsme pomohli. Často nám i posílají děti různé malůvky a přáníčka, a to mě vždy zahřeje u srdce a říkám si ano, má to smysl.

Co podle vás české společnosti nejvíce chybí v přístupu k lidem s autismem?
Myslím si, že pochopení a respektování jejich potřeb. Lidé s PAS jsou nedílnou součástí naší společnosti. Nicméně si myslím, že se ta situace rok od roku zlepšuje. Například teď nás ke spolupráci oslovil Radiožurnál Českého rozhlasu ke spolupráci s písničkou, kterou složil chlapec s autismem. Tu písničku s ním nazpívala celá jeho třída spolužáků-to mi přijde úžasné.

Jaké jsou vaše sny nebo plány s AutTalkem do budoucna?
Našim plánem je pomáhat víc a víc. Mým snem je najít stabilního dlouhodobého partnera, o kterého se budeme moct finančně opřít. A také bych se v budoucnu ráda angažovala v otázce domovů pro dospělé autisty. Ty u nás v ČR žalostně chybí.

S jakými módními návrháři AutTalk spolupracoval a o jakou formu spolupráce se jednalo?
Měli jsme tu čest spolupracovat s několika skvělými módními návrháři. Mezi ně patří Michael Kováčik, Kateřina Geislerová, Tereza Vu, Jan Černý a poslední kolekci pro nás navrhnul Lukáš Macháček – jeho kolekce je stále v prodeji na www.mconcept.cz

Které známé osobnosti Nadační fond AutTalk podporují, například účastí na galavečeři?
Podpořila nás už na našich akcích řada známých tvářích a toho si moc vážím. Například Michal Hrůza, Marcell, Pavlína Němcová, Klára Issová, Tatiana Dyková a Vojta Dyk, Andrea Bezděková, Sebastian, Denisa Dvořáková a další.

Spolupracujete také s jinými organizacemi? Jak tato spolupráce probíhá?
Ano. Určitě spolupracujeme a velmi rádi. Dokonce razíme heslo, že by se neziskovky měly navzájem podporovat, a ne si konkurovat. Každoročně pořádáme setkání organizací působících v oblasti autismu, jehož cílem je vyměnit si novinky, zkušenosti a propojit se. Také ostatní organizace podporujeme finančně na vybrané projekty.

Máte přehled o tom, kolika rodinám jste již pomohli?
Přesné číslo nevím, ale budou to už stovky rodin a desítky organizací.

Jaké příběhy rodin, kterým jste pomohli, vám utkvěly v paměti?
No je jich několik. Jedna maminka samoživitelka díky nám vzala svého autistického syna poprvé k moři. Také jsme podpořili jednu malou holčičku, co velmi ráda a krásně maluje. Nyní v dubnu bude mít svoji první vernisáž obrazů.

Co může udělat rodič, pokud zjistí, že jeho dítě má poruchu autistického spektra? Jakou pomoc může získat prostřednictvím zdravotnictví, sociálních služeb a dalších institucí?
Tak prvním krokem je mít diagnózu, což už to mnohdy bývá dlouhá cesta. Jakmile má rodina diagnózu, může si požádat o podporu státu a stát jim vyměří na kolik mají nárok. V rámci dalších institucí mnohdy rodiny narazí na spoustu překážek. Velké téma je například inkluze dětí s PAS do běžných škol.

Pomáhají si rodiny s dětmi s autismem navzájem? Například tím, že si hlídají děti?
Za většinou organizací působících v oblasti autismu stojí právě rodiče dětí s PAS, ta osobní zkušenost je donutí něco dělat a změnit. Takže ano.

Pořádáte zájezdy pro rodiny s dětmi s autismem, nebo tábory určené pouze pro děti, aby si rodiče mohli odpočinout?
My přímo nejsme organizátory, ale několikrát jsme tyto zájezdy finančně podpořili a konaly se pod naší záštitou. Například ve spolupráci s organizací For help autismus, která působí v Ostravě.

Děkujeme za rozhovor…

Světlana Pospíšilová
Foto: archív Katky Sokolové

You may also like...