Přijďte do Brambor na variaci salátů z celého světa

Řekli jste si, že v létě pustíte do poznávání chutí z různých zemí? Abyste si své letní předsevzetí splnili, nemusíte ani vyjíždět nikam za hranice. V pražské restauraci Brambory totiž přichystali menu s osvěžujícími saláty, které vás chuťově přenesou do Mexika, Japonska, Francie i arabského světa.

Bramborový salát má mnoho podob a byla by škoda zůstat jen u staré ověřené české klasiky. V restauraci Brambory na Pankráci ve dnech od 21. do 31. července připravili akci, kdy představí variaci čtyř salátů z celého světa, na jejichž podobě se podíleli šéfkuchař Brambor Lukáš Soukup s Jiřím Štiftem z restaurace Sia. Každému ze salátů bude dominovat jedna konkrétní odrůda brambor. „Chtěli jsme přinést co nejrozmanitější chuťový zážitek, a proto jsme zvolili čtyři země, které si jsou chuťově docela vzdálené,“ osvětluje výběr jednotlivých kuchyní Jiří Štift. V Bramborách tak budete moci vyzkoušet saláty z Francie, Mexika, Japonska i arabských zemí.

Saláty napříč kontinenty

Toužíte zjistit, jak chutná Francie? Pak musíte vyzkoušet slavný salát Nicoise s grilovaným tuňákem. „Důležitou složkou tohoto salátu jsou brambory, my jsme zvolili odrůdu Colomba, fazolky, olivy a vařené vejce. Salát se tradičně doplňuje o ančovičky nebo konzervovaného či grilovaného tuňáka,“ popisuje Jiří Štift lehký francouzský salát.

Druhým salátem v pořadí je Wasabi bramborový salát s kuřecím katsu. „Nechali jsme se inspirovat japonskou kuchyní, a tak brambory Balleriny doplníme wasabi majonézou, okurkou, edamame, ředkvičkami a kuřecím prsem smaženým v panko strouhance,“ láká na japonskou variaci Jiří Štift.

Pro arabský svět je typický hummus, který tak nesmí chybět ani ve výběru Jiřího Štifta a Lukáše Soukupa. Jako třetí salát v menu najdete smažené bramborové kofty z odrůdy Sokrates s květákem a hráškem, cizrnovým hummusem se salátem z pečené červené řepy a čočkovým chlebem pappadum. Čtvrtý salát vás přenese do Mexika. „Klasický mexický salát obsahuje trhané hovězí maso, avokádo, rajčata a koriandr. My jsme ho doplnili o brambory z odrůdy Agáta, které z něj udělají skvělý lehký oběd,“ zakončuje výčet salátů Jiří Štift.

Vůně Francie u vás doma

Mrzí vás, že zrovna v posledním červencovém týdnu to do Brambor nestihnete? Nevadí, vůni a chuť Francie si můžete dopřát i kdekoli jinde. Jiří Štift se totiž podělil o recept na salát Nicoise.

Salát Nicoise

4 porce

0,6 kg rajčat, 1 velká salátová okurka
4 červené a žluté papriky
3 jarní cibulky
hrst černých oliv (opět nejlépe Nicoise) s peckou
směs hlávkových salátů (lollo rossa, frissée, radiccio, čekanka)
1 hrst čerstvé bazalky
4 vařená vajíčka
nové brambory vařené ve slupce
4 porce čerstvého tuňáka
sůl, pepř, olivový olej

Na dresink:

olivový olej, vinný ocet (idealně Banyuls)
česnek, dijonská hořčice, mořská sůl
čerstvě mletý černý pepř
případně špetka cukru

Postup:
Ve vhodné míse smícháme metlou nastrouhaný česnek s trochou cukru, kapkou octa, soli, pepřem a dijonskou hořčicí. Pomalu přiléváme za stálého míchání olej, dokud nevznikne dresink o konzistenci řídké majonézy.

Tuňáka ochutíme solí a pepřem a buď na grilu, nebo na pánvi s olivovým olejem zprudka opečeme ze všech stran cca 30 sekund. Tuňáka úplně nepropékáme, aby maso nebylo suché. Překrájené vařené brambory ochutíme solí a pepřem a zprudka opečeme na pánvi s olivovým olejem.

Všechnu zeleninu kromě salátu řádně očistíme, okurky oloupeme, překrájíme na menší kousky a řádně vychladíme. Saláty také dobře propereme a natrháme rukou na menší kousky (hlávkové saláty trháme a mícháme do salátu vždy těsně před podáváním a nikdy je nekrájíme nožem, protože potom rychle zvadnou a ztrácí se z nich obsah vitaminů). Dobře vychlazenou zeleninu smícháme dohromady ve vhodné míse a promícháme ji s připraveným vychlazeným dresinkem, rozdělíme do misek, ve kterých budeme salát podávat, a ozdobíme čerstvou bazalkou, olivami, překrájeným vařeným vajíčkem, pečenými bramborami a grilovaným tuňákem.

 

You may also like...