Připravte své děti před návratem do školy na změnu režimu, radí odborníci
Otevření škol v České republice připomíná kolotoč odkladů. Prozatím připadá nejbližší vhodné datum v případě příznivé epidemické situace na první pondělí po Velikonocích, tedy 12. dubna. Pro mnoho žáků a studentů představují zavřené školy bezmála rok bez pravidelného sezení v lavicích. Lidské tělo při absenci častého sezení ve třídách či aulách může z důvodu nezvyku po tak dlouhé pauze při návratu do lavic trpět. Odborníci radí začít správné sezení u dětí začít „trénovat“.
Žáci a studenti budou mít možnost vrátit se do školních lavic podle epidemiologů teprve až budou vhodné podmínky trvale udržitelné. Kdy to bude, netuší vlastně ani ministr školství Robert Plaga. Vyšší prioritu by nově mělo mít více ročníků prvního stupně základní školy, ne jen první a druhé třídy. Faktem každopádně zůstává, že nyní jsou všechny školy, včetně těch mateřských, zavřeny. Blížící se přijímačky a maturity navíc nejsou jediným problémem současné české mládeže. Absence návštěv škol se týká i zdraví dětí.
Po tom, aby se žáci mohli opět učit ve třídách, volají odborníci, učitelé i rodiče, a v neposlední řadě také samotné děti. Dlouhodobá izolace od vrstevníků, nedostatečný pohyb a nutnost trávit mnoho času online způsobují nárůst psychických i zdravotních problémů, současná situace přímo dopadá i na úroveň vzdělanosti dětí. Mnoho žáků se navíc v domácím prostředí nenaučilo dodržovat pevný režim u pracovního stolu, řada z nich si odvykla správnému sezení a školním povinnostem se věnovala na gauči či v posteli. I z toho důvodu by rodiče měli své děti zvykat na to, že se jim pravděpodobně blíží změna běžného režimu. Každodenní pobyt ve třídě a polovina dne strávená sezením v lavici bude pro mnohé děti po dlouhých měsících strávených doma znamenat ostrý střih.
„Dlouhodobé sezení je samo o sobě pro tělo náročné a je potřeba umět se na držení těla soustředit a sedět správně. V nezdravých pozicích trpí páteř a kardiovaskulární systém, lidé, a děti obzvlášť, jsou navíc mnohem dříve unavení a nedokážou se ohnuti nad počítačem soustředit. Proto by pro rodiče mělo být samozřejmostí zajistit, aby se děti úkolům a studiu věnovaly v rozumné poloze, nejlépe u výškově nastavitelného stolu a na ergonomické dětské židli,“ říká Kateřina Zaydlarová, ředitelka Centra zdravého sezení, a dodává: „Každé dítě je unikátní a i vzhledem k jeho růstu je nutné poskytnout mu kvalitní zázemí na domácí studium. To znamená výškově nastavitelná deska stolu s monitorem v úrovni očí a ergonomická či zdravotní židle, která pomáhá udržovat tělo ve zdravé poloze. Mnoho lidí si tuto skutečnost za poslední měsíce uvědomilo, což sledujeme na zesíleném trendu vybavování domácností vhodným nábytkem: pro děti k učení a dospělým k práci,“ dodává Zaydlarová.